کد خبر: 735951 A

ظریف در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش:

نشست بررسی تحولات منطقه‌ای و تاثیر آن بر امنیت جمهوری اسلامی ایران با حضور وزیر امورخارجه صبح امروز در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در این مراسم اقتدار کشور را مدیون مردم دانست و گفت: به لطف خدا و برکت مردم سرافراز ایران و حضور مقتدرانه نیروهای مسلح، چهل سالگی انقلاب را جشن گرفتیم. حضور پر رنگ مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نشان داد که با وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم ما همچنان پای انقلاب و دستاوردهای آن ایستاده‌‌اند.

استقلال و پافشاری مردم بر آن موجب نگه داشته شدن انقلاب شده است

وی ادامه داد: دشمنان معتقد بودند که ما چهل سالگی انقلاب را نخواهیم دید این در حالی است که از همان ابتدا نیز با برافروختن آتش جنگ سعی در براندازی انقلاب داشتند و معتقد بودند که انقلاب دو سالگی خود را تجربه نخواهد کرد!

وزیر امور خارجه افزود: چیزی که این انقلاب را با چنین اقتداری در دنیا نگه داشته است، استقلال آن و پافشاری مردم بر این استقلال بوده است. دستاوردی که بعد از سال‌‌‌ها استعمار قدرت‌‌‌های جهانی در ایران به وجود آمد.

ایران بدون وابستگی به دیگران امنیت مثال‌‌‌زدنی را در منطقه به وجود آورده است

ظریف امنیت کشور را درون‌‌‌زا توصیف کرد و اظهار داشت: ترامپ بارها کشورهای منطقه را تحقیر کرده و امنیت آنها را به خاطر وجود آمریکا می‌‌‌داند این در حالی است که کشور ما بدون وابستگی به دیگران و با تکیه بر داخل کشور امنیت مثال‌‌‌زدنی را در منطقه به وجود آورده است.

وی اضافه کرد: ما به لطف انقلاب اسلامی در هیچ زمینه‌‌‌ای وابسته به دیگران نیستیم و به همین دلیل سلطه‌‌گری را نخواهیم پذیرفت در حالیکه سلطه‌‌طلب نیز نیستیم. 

آمریکا به ظاهر خواستار کاهش تنش در سوریه شد ولی نتوانست

ظریف با تاکید بر اینکه ما براساس آیات قرآن اصالتا نخواهیم پذیرفت که شخص یا قدرت دیگری را به عنوان سرپرست و بالا دست خود بپذیریم، تصریح کرد: در دنیا اتفاق نادری رخ داده است و جهان پساغربی شکل گرفته و به نوعی سلطه‌‌‌گری در دنیا به پایان رسیده است. به عنوان مثال، رییس‌‌جمهور آمریکا گفت ما با هزینه هفت تریلیون دلار با چراغ خاموش به عراق سفر می‌‌کنیم و دلیل این چیزی جز پایان سلطه آمریکا بر جهان نیست.

وی با بیان اینکه محل قدرت نیز در دنیا متکثر شده و تصمیم‌‌‌گیری‌‌‌های مهم تنها در غرب اتفاق نمی‌‌‌افتد، خاطرنشان کرد: ما امروزه شاهدیم که تحولات دنیا در جای جای این جهان اتفاق می‌‌‌افتد. برای مثال در منطقه ما آمریکا به عنوان قدرت نظامی به ظاهر خواستار کاهش تنش در سوریه شد ولی نتوانست با تمام ابزاری که در اختیار دارد این مهم را به وقوع برساند و این سه کشور ایران، روسیه و ترکیه بودند که تنش‌‌‌‌ها را در سوریه به کمترین حد ممکن رساندند و این نشاندهنده به هم خوردن قدرت و متکثر شدن آن است.

متخصصین ما هرجا در تنگنا قرار گرفتند آن را به فرصتی برای پیشرفت تبدیل کرده‌‌‌اند

ظریف به قدرت ایران در حوزه نظامی و دیپلماسی اشاره کرد و ابراز داشت: در دنیا کسی برای ما تصمیم نمی‌‌‌گیرد و این خود ما هستیم که در منطقه پر تلاطم خاورمیانه برای سرنوشت خود با بهره‌‌‌گیری از قدرت میدانی که شامل توان مردمی، فرهنگ ایثار، شهادت، اقتدار نیروهای مسلح و قدرت موثر دیپلماسی است، تصمیم می‌‌‌گیریم و به نوعی بعد از انقلاب به خودباوری رسیده‌‌‌ایم؛ طوری که در مقابل قدرت‌‌‌های جهانی در زمینه‌‌‌های مختلف مقتدرانه ایستاده‌‌‌ایم.

وی ادامه داد: دلیل عصبانیت آمریکا و برخی از کشورهای غربی این است که ما موشک را خودمان با اتکا بر متخصصین داخلی می‌‌‌‌سازیم و به آنها وابسته نیستیم. البته زمانی که ما برای دفاع از حریم کشورمان نیازمند به موشک برای دفاع بودیم هیچ کشوری به ما موشک نداد. باید گفت فقط در زمینه موشک نیست که ما به این حد از پیشرفت رسیده‌‌‌ایم، متخصصین ما هر جا در تنگنا قرار گرفتند آن را به فرصتی برای پیشرفت تبدیل کرده‌‌‌اند و ساخت موشک تنها نمونه‌‌ای از آن است.

در ابتدای این مراسم امیر سرتیپ دوم حسین ولیوند زمانی، فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش در سخنانی به نقش مهم دیپلماسی در تحولات دنیا اشاره و بیان کرد: مسیر ارتش و نیروهای مسلح همان اسلام ناب است و هدف ما در ماموریت های ابلاغی، کمک به اعتلای جمهوری اسلامی ایران است و در مسیر سربازی امام زمان(عج) به نوعی با شما عزیزان در وزارت امور خارجه همکار هستیم و تنها تفاوت ما در ابزاری است که از آن بهره می‌‌‌گیریم.

وی افزود: ما در نیروهای مسلح با تسلیحات نظامی امنیت را تامین می‌‌کنیم و شما با ابزار دیپلماسی از اهداف و راهبردهای کشور عزیزمان در برابر قدرت های جهانی دفاع می‌‌‌کنید.

محمدجواد ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر