کد خبر: 735935 A

جهانگیری:

جلسه شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکززدایی از تهران ظهر امروز به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری با بیان اینکه موضوع انتقال پایتخت موضوعی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است که ابعاد مختلف و پیچیده ای را دربرمی‌‌‌گیرد، گفت: چه انتقال مرکز سیاسی کشور از شهر تهران انجام بشود یا نشود، موضوع ساماندهی منطقه شهری تهران بزرگ موضوعی حیاتی و پراهمیت است که نمی‌‌‌‌توان آن را نادیده گرفت. 

وی با اشاره به برخی روزهای سال که به دلیل آلودگی هوا شاهد تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی هستیم، اظهار داشت: آلودگی هوای تهران به سلامت جامعه آسیب می‌‌‌زند و یکی از دلایل اصلی این آلودگی نابسامانی حمل و نقل در تهران بزرگ است. 

معاون اول رییس‌‌‌جمهور از دبیرخانه شورا و وزارت راه و شهرسازی خواست بر موضوع ساماندهی منطقه شهری تهران بزرگ تمرکز جدی داشته باشند و تصریح کرد: با توسعه و بهبود حمل و نقل همگانی می‌‌‌‌توان بخش زیادی از سفرهای داخل شهر تهران و منطقه شهری تهران بزرگ که به وسیله خودروهای شخصی انجام می‌‌‌شود را کاهش داد. 

جهانگیری از دبیرخانه شورا خواست کارگروهی متشکل از دستگاه‌‌‌های مرتبط را تشکیل دهد تا مسائل و موضوعات مرتبط با ساماندهی منطقه شهری تهران بزرگ به صورت جامع و با در نظر گرفتن همه جوانب امر بررسی شود و نتایج آن برای تصمیم‌‌‌گیری نهایی در شورا ارائه شود. 

وی با اشاره به قانون ضرورت امکان‌‌‌سنجی برای جابه‌‌‌جایی و انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور به وزارت راه و شهرسازی و دبیرخانه شورا مأموریت داد تا درخصوص این موضوع طرح مطالعاتی امکان سنجی و جانمایی را در دستورکار قرار دهند و در جلسه آتی شورا نتایج این مطالعه را مطرح کنند. 

معاون اول رییس‌‌‌جمهور با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه درباره طرح ساماندهی حمل و نقل منطقه شهری تهران - کرج از دبیرخانه شورا خواست این گزارش و مجموعه مطالعات گذشته درباره ساماندهی حمل و نقل تهران بزرگ را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهد و پیشنهاداتی جامع و قابل اجرا تدوین و در جلسات آتی شورا مطرح کنند. 

رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه باید نگاهی کلان به موضوع ساماندهی تهران و انتقال مرکز سیاسی از پایتخت داشته باشیم،‌ خاطرنشان کرد: اگر همه مسائل و موضوعات به طور جامع مورد توجه قرار نگیرد، هر گونه ساماندهی می‌‌‌تواند منجر به افزایش جذابیت پایتخت شده و زمینه را برای پذیرش جمعیت بیشتر فراهم کند. 

در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، اطلاعات، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، شهردار تهران، رییس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش و تعدادی از نمایندگان مردم استان تهران در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند،‌ نماینده وزارت راه و شهرسازی گزارشی از طرح ساماندهی حمل و نقل منطقه شهری تهران - کرج ارائه کرد و به تشریح وضعیت موجود و راهکارهای پیشنهادی برای ساماندهی حمل و نقل تهران و کرج پرداخت. 

در این گزارش بر ضرورت اصلاح و بهبود حمل و نقل همگانی استان‌‌‌‌های تهران و البرز تاکید شد و بهبود خدمات حمل و نقل همگانی و ارائه خدمات قابل رقابت با خودروی شخصی به عنوان یکی از راهکارهای ساماندهی حمل و نقل مورد بررسی قرار گرفت. 

در ادامه، این جلسه پس از بحث و تبادل نظر درخصوص ساماندهی مسائل تهران و انتقال مرکز سیاسی - اداری از پایتخت،‌ مقرر شد دبیرخانه شورا با تشکیل کارگروهی متشکل از دستگاه‌‌‌‌های مرتبط، مطالعات، پیشنهادات و راهکارهای اجرایی را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهند و نتایج و مصوبات جلسات و پیشنهادات را در قالب راهکارهای عملیاتی در جلسات آتی شورا مطرح کند.

اسحاق جهانگيری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر