کد خبر: 735703 A

بررسی اصلاح قانون انتخابات مجلس؛

نمایندگان مجلس ترکیب هیأت اجرایی برای تجمیع نتایج آراء حوزه‌های انتخابیه را مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی نمایندگان در جریان بررسی اصلاح قانون انتخابات مجلس ماده ۱۸ این طرح را به تصویب رساندند.

از مجموع مجموع ۲۱۸ نماینده حاضر ،۱۶۶ رأی موافق، ۱۹ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع به این ماده دادند.

مطابق با این ماده، یک ماده به شرح ذیل به عنوان ماده (۳۲ مکرر ۲) به قانون الحاق و ماده (۲۶) قانون حذف می‌شود.

بر اساس ماده ۳۲ مکرر ۲، به منظور تجمیع نتایج آرای حوزه‌های انتخابیه موجود در استان، هیأتی به عنوان هیأت اجرایی حوزه انتخابیه اصلی در محل استانداری با ترکیب ذیل تشکیل می‌شود:

۱- استاندار به عنوان رئیس هیأت ۲- مدیر کل ثبت احوال استان ۳- رئیس دادگستری استان ۴- یک نفر از معتمدان هر یک از هیأت‌های اجرایی حوزه‌های فرعی به انتخاب معتمدان همان هیأت.

تبصره ۱- به منظور تعیین معتمدان هیأت اجرایی حوزه انتخابیه اصلی، معتمدان محلی عضو هیأت‌های اجرایی حوزه‌های انتخابیه فرعی در استان، حداکثر یک هفته قبل از روز رأی‌گیری از میان خود یک نفر را برای عضویت در هیأت اجرایی حوزه انتخابیه اصلی انتخاب و به این هیأت معرفی می‌کنند. در صورتی که مجموع تعداد اعضای هیأت اجرایی حوزه انتخابیه اصلی زوج شود، یک نفر از معتمدان حوزه انتخابیه فرعی مرکز استان به معتمدان هیأت اجرایی استان اضافه می‌شود.

تبصره ۲- جلسات این هیأت با اکثریت دوسوم اعضا رسمیت می‌یابد.

تبصره ۳- فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه‌های انتخابیه فرعی موظفند بلافاصله پس از خاتمه رأی گیری و شمارش آرا، نتایج حاصله را با هیأت‌های نظارت حوزه انتخابیه خود تطبیق داده و طی صورتجلسه ای به هیأت اجرایی حوزه انتخابیه اصلی اعلام کنند.

تبصره ۴- رئیس هیأت اجرایی استان مکلف است پس از تجمیع آرا، نتایج حاصله اولیه را با هیأت نظارت استان تطبیق داده و طی صورت جلسه‌ای به وزارت کشور و شورای نگهبان ارسال و سپس از طریق استانداری از رسانه‌های گروهی اعلام کند. تأیید صحت انتخابات و نتایج آرا برعهده شورای نگهبان می‌باشد.

همچنین وکلای ملت ماده ۲۰ این طرح را تصویب کردند و بر اساس این ماده، یک تبصره به شرح ذیل به ماده (۴۱) قانون الحاق می‌شود:

در صورت همزمانی در انتخابات، نمایندگان موضوع این ماده واحد می‌باشند.

 

 

 

اصلاح قانون انتخابات انتخابات مجلس جلسه علنی رسانه ملت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر