کد خبر: 735466 A

نیوز ایکس گزارش داد؛

آمریکا حمزه بن‌لادن پسر سی و یک ساله، اسامه بن‌لادن، رهبر کشته‌شده القاعده را رهبر نوظهور این گروه می‌داند و برای دستگیری وی پاداش یک میلیون دلاری وعده داده‌ است.

به گزارش ایلنا، نیوز ایکس در گزارشی نوشت: حمزه بن‌لادن پسر سی و یک ساله، اسامه بن‌لادن، رهبر کشته‌شده القاعده است. حمزه همچنین به حمزه بن محمد بن عواد بن‌لادن مشهور است. ایالات‌متحده معتقد است که وی به عنوان رهبر جدید القاعده در حال ظهور است.

پس از کشته شدن اسامه توسط نیروی دریایی ایالات‌متحده در ابوت‌آباد پاکستان در سال ۲۰۱۱، حمزه قول داده بود که انتقام مرگ پدرش را بگیرد. با این حال، تا زمانی که ایالات‌متحده او را به عنوان یک «تروریست جهانی ویژه» در سال ۲۰۱۷ طبقه‌بندی کرد، هیچ‌کس تا این حد نگران وی نبود.

نام حمزه پس از اعلام جایزه‌ای به مبلغ یک میلیون دلار برای اعلام محل اختفای بن‌لادن، مرکز توجه رسانه‌ها قرار گرفت. عربستان‌سعودی هم حمزه را از شهروندی خود محروم کرد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که بنا بر گزارش‌ها، حمزه از قبایل سعودی خواسته‌ است تا با شاخه یمنی القاعده برای مبارزه با دولت سعودی متحد شوند و تهدید کرده‌اند که شهروندان آمریکایی را هدف حملات خود قرار داد.

این گزارش‌ها مدعی است که حمزه با ایران، سوریه، و افغانستان – در ارتباط است.

نیوز ایکس با اشاره به اینکه چرا آمریکا به دنبال حمزه بن لادن است، نوشت: در این باره باید به ۵ نکته توجه کرد:

 ۱. ایالات‌متحده معتقد است که حمزه بن‌لادن یک رهبر در حال ظهور برای القاعده است.

۲. در طی حمله ابوت‌آباد که در آن اسامه بن‌لادن رهبر القاعده توسط نیروی دریایی ایالات‌متحده کشته شد، نامه‌ها نشان دادند که اسامه حمزه را تربیت کرده‌ است تا او را به عنوان رهبر القاعده جایگزین کند.

۳. او با دختر محمد عطا ازدواج کرده است کسی که جت‌های جنگنده‌ای را که برای اصابت به مرکز تجارت جهانی در ۱۱ سپتامبر مورد استفاده قرار گرفت، ربوده بود.

۴. حمزه قبل از حملات ۱۱ سپتامبر در کنار پدرش در افغانستان بود و این دو زمان زیادی را در پاکستان سپری کردند.

۵. ایمن الظواهری، رهبر القاعده، در یک پیام صوتی سال ۲۰۱۵ حمزه را معرفی کرد.

اسامه بن لادن افغانستان القاعده آمریکا همزه بن لادن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر