کد خبر: 734990 A

جعفری دولت‌آبادی:

دادستان تهران تاکید کرد: مسئولان دولتی تکلیف دارند در مورد فعالیت‌های خود منطبق با سه شاخصه ایجاد امید، اعتمادسازی و کارآمدی اطلاع‌رسانی کنند و نسبت به انتشار اخبار خلاف واقع و هر گونه شایعات واکنش مناسب نشان دهند.

به گزارش ایلنا، عباس جعفری دولت‌آبادی در پنجمین جلسه کمیته مقابله با گران‌فروشی با موضوع بررسی وضعیت آرد و گندم که روز چهارشنبه هفته گذشته با حضور نمایندگان دستگاه‌های متولی و تعدادی از معاونان دادستان تهران تشکیل شد، گفت: دشمن تلاش دارد وضعیت اقتصادی کشور را نامناسب جلوه دهد؛ ورود قوه قضاییه در مبارزه با گران‌فروشی برای حمایت از اقدامات دستگاه‌های دولتی و مبارزه با جرایمی است که موجب شده برخی کالاهای اساسی گران‌تر از قیمت مصوب به فروش برسد و یا گران‌فروشی کلان انجام شود.

وی با اشاره به حضور دادستان کل و خود در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: این حضور نشانِ از اتحاد مسئولان دستگاه‌ها در مبارزه با فساد و تخلفات است؛ امروز جمهوری اسلامی در برابر آمریکا و اذناب آن در منطقه ایستاده است و در داخل کشور نیز انسجام برای مبارزه با دشمنان خارجی و رفع مشکلات داخلی، امری ضروری است. لذا جلسه روز سه‌شنبه ستاد تنظیم بازار  تجلی اتحاد مسئولان دستگاه‌ها در مبارزه با مشکلات اقتصادی بود.

این مقام قضایی افزود: هیچ دستگاهی به تنهایی نمی‌تواند مشکلات کشور را حل کند، دستگاه قضایی آمادگی کمک و همکاری در این زمینه را دارد؛ بدون آنکه در وظایف سایر دستگاه‌ها دخالت کند.‌ همکاری و هماهنگی مسئولان زمینه مناسبی برای مبارزه موفق‌تر با مشکلات جامعه است.

جعفری دولت‌آبادی ادامه داد: ما در چهار جلسه گذشته به بررسی وضعیت گوشت قرمز پرداختیم و این امر موجب شد در حوزه‌های تأمین، قیمت‌گذاری، نظارت و توزیع اقدامات مناسبی رخ دهد.

وی با بیان اینکه وجود صف در مراکز توزیع عرضه گوشت زیبنده نیست، تصریح کرد: امیدواریم با تصمیماتی که در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار اتخاذ شده است، زمینه‌های همکاری‌ بیشتر میان دستگاه‌ها فراهم شود.

دادستان تهران ایجاد امید، اعتمادسازی و کارآمدی را سه راهبرد ضروری در انتشار اخبار اقدامات و فعالیت دستگاه‌ها دانست و خاطرنشان کرد: مسئولان دولتی تکلیف دارند در مواردی که می‌خواهند نسبت به موضوعی اطلاع‌رسانی کنند، منطبق با واقعیت و با سه شاخصه امیدواری مردم به آینده، اعتمادسازی مردم به مسؤولان و کارآمدی نظام اسلامی اقدام کنند.

جعفری دولت‌آبادی خطاب به رسانه‌ها هم ابراز داشت: با توجه به اینکه دشمن تحریم‌ها را تشدید کرده، مسئولان و رسانه‌ها باید توجه داشته باشند و بابت یک موضوع کوچک، کارآمدی نظام را زیر سؤال نبرند. نباید اجازه داد زمین بازی از دست مسئولان خارج شود و هر روز جامعه گرفتار مشکلاتی در بخش گوشت، گندم، آرد، شکر و... شود. ‌

وی از اظهارات یکی از رؤسای اتحادیه‌ها مبنی بر اینکه «کالا بخرید که بعداً گران می‌شود»،‌ انتقاد کرد.

در ادامه جلسه سیف، معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: در سال جاری و برای سال آینده برای تامین گندم و آرد مشکلی نداریم.

وی ادامه داد: روزانه ۲۲ هزار تن آرد در کشور برای نانوایی‌ها حمل و توزیع می‌شود.

دادستان تهران در جمع‌بندی مباحث مطرح شده یادآور شد: خوشبخانه در بحث گندم حسب اعلام مسئولان ذی‌ربط علاوه بر اینکه خودکفا شده‌ایم، در انبارها نیز ذخیره کافی وجود دارد. ما در گذشته مشکل دام و گوشت قرمز نداشتیم؛ اما به دلیل برخی دلایل، این مشکلات وجود آمد. لذا تجربه موفق در بخش گندم قابل الگوبرداری در مورد برخی کالاهای اساسی دیگر است.

جعفری دولت‌آبادی افزود: وقتی مالکیت مراکز تولید و اشتغال از بخش دولتی به خصوصی انتقال می‌یابد دستگاه‌های اجرایی برای وصول مطالبات خود مانند بازنشستگی و ‌بیمه اقدام می‌کنند؛ لذا دستگاه‌ها باید در حل مشکلات واحدهای تولیدی هوشمندی به خرج دهند و مساعدت کنند تا فعالیت مراکز تولید و اشتغال تداوم یابد.

وی اضافه کرد: ایجاد سامانه ساماندهی آرد اقدام مناسبی است و از راه‌‌‌اندازی این سامانه که توزیع آرد را کنترل می‌کند، استقبال می‌کنیم.

این مقام قضایی به تغییر الگوی مصرف نان و جلوگیری از افزایش دورریز نان اشاره و عنوان کرد: کیفیت برخی نان‌ها در نانوایی‌ها پایین است و دستگاه‌های متولی آرد و نان باید به این موضوع ورود کنند.

جعفری دولت‌آبادی با بیان اینکه انتشار شایعات و اخبار کذب قابل تعقیب قضایی است، گفت: دستگاه‌های متولی کالاهای اساسی هنگامی که اخبار خلاف واقع اعلام می‌شود، باید اطلاع‌رسانی صحیح را انجام دهند؛ چراکه امروزه مدیریت اطلاع‌رسانی گاهی مهم‌تر از توزیع کالا است.  

وی به دستگاه‌های دولتی در بحث انتشار اخبار کذب توصیه کرد در مورد اقدامات و فعالیت‌های مرتبط با کالاهای اساسی، اطلاع‌رسانی به موقع انجام دهند.

عباس جعفری دولت آبادی عباس جعفری دولت‌آبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر