کد خبر: 734754 A

رییس سازمان برنامه و بودجه مطرح کرد؛

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت درخصوص مشکلات اقتصادی قصوری نداشته، چراکه جهان با یک پدیده نادر و انسان خشن روان‌پریش به نام ترامپ مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه در چهاردهمین همایش سراسری روسا و مدیران پلیس راهور ناجا گفت: شرایط سخت جامعه را درک می کنیم و همه تلاش ما این است که این فشارهای اقتصادی را تقلیل دهیم.

وی ادامه داد: سال ۹۲ تلاش دولت بر این بود که تورم ۴۰ درصدی و رشد منفی اقتصادی را در کشور بهبود بخشیم در آن سال تحریم ها که به دلیل بحث های هسته ای دور گردن ایران پنجه افکنده بود را دور کردیم. اما امروز باز هم دچار این تحریم های جدید شدیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه با طرح پرسشی مبنی بر اینکه آیا قصور از دولت بود که مجددا دچار این فشار اقتصادی شد؟ تصریح کرد: باید بگوییم دولت در این خصوص قصوری نداشت و جهان با یک پدیده نادر و انسان خشن روان پریش به نام ترامپ مواجه شد. امسال هرچند جهان قدرت ندارد که به کمک ایران بیاید، اما پشت ترامپ هم قرار نگرفتند.

وی به آشفتگی بازار ارز اشاره کرد و گفت: بسیار متاسفم که هجومی از سوی مردم برای خرید ارز شکل گرفت و ما هرچه داشتیم توزیع کردیم ولی به دلیل حجم تقاضا نرخ ارز بالا رفت. دولت با همه محدودیت ها در منابع ارزی، ۱۳.۵ میلیاد دلار و برای سال آینده ۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی کنار گذاشته است.

رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: امسال ۲۷ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم و سال آینده پیش‌بینی ما این است که ۲۱ میلیارد دلار درآمد ارزی داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه کشور روزهای بسیار سخت‌تری را در گذشته گذرانده است، خاطرنشان کرد: دولت علیرغم مشکلاتی که دارد امسال و سال آینده را بدون کسری بودجه اما با سختی سپری خواهد کرد.

نوبخت با اشاره به درخواست پلیس راهور تصریح کرد: درخواست ۱۵۰۰ دستگاه خودرو پلیس راهور با مدلهای مدنظر تصویب شد و اجرایی می شود همچنین درخواست ۴ هزار نیروی خدمتی پلیس مورد تایید سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته است.

 دولت برای تامین میوه و نیاز مردم برای سال ۹۸ خرید کافی انجام داده و دو قلم میوه سیب و پرتقال به میزان لازم خریداری شده است.

وی ادامه داد: همچنین یکی دیگر از اقدامات ما در پایان سال تسریع در پرداخت حقوق همکاران اداری و پرداخت یارانه‌ها قبل از ۲۶ اسفند است.

وی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم شرایطی را فراهم کنیم که با ایمنی‌بخشی به جاده‌ها، مردم سفر سالمی داشته باشند.

نوبخت با بیان اینکه کار پلیس راهور امنیت جاده‌ها و مسافران است، از این رو دو درخواست از سازمان برنامه و بودجه داشته‌اند، گفت: پلیس راهور درخواست ۱۵۰۰ دستگاه خودرو برای تسهیل خدمات در جاده‌ها و به کارگیری ۴ هزار نفر نیروی خدماتی داشته که پلیس را در انجام مامویت‌ها همراهی کنند. ما این دو درخواست را مورد بررسی قرار دادیم و برای تامین امنیت جاده‌ها اقدام لازم برای این دو درخواست انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: با عنایت به اینکه تا پایان سال نیز فرصت زیادی باقی نمانده است تامین این نیازهای بودجه‌ای را  تکمیل می‌کنیم و امیدواریم نیروی انتظامی  و پلیس راهور بتوانند مانند سنوات گذشته خدمات صادقانه خود را ارائه دهند. خوشبختانه در لایحه بودجه سال ۹۸ که آخرین ساعات خود را در مجلس سپری می‌کند پیش‌بینی شده است که در خصوص کاهش نقاط حادثه‌خیز نیز اقدامات مناسب صورت بگیرد و برای برطرف کردن این نقاط در جاده‌ها در بودجه ۹۸ تامین اعتبار خواهد شد.

وی ادامه داد: درسال گذشته یک اتفاق نامبارک در کشور به وجود آمد و تحریم اقتصادی علیه ایران از سوی آمریکا آغاز شد و از اردیبهشت ماه که آمریکا رسما از برجام خارج شد تحریم‌های ظالمانه و غیر انسانی علیه ایران شدت گرفت و ما باید در حال حاضر در این شرایط از شاخص‌های اقتصادی صحبت کنیم و تلاش کنیم این دوره سخت را پشت سر بگذاریم.

نوبخت با اشاره به حجم سفرها به شمال کشور تصریح کرد: حجم قابل توجهی از سفرها در نوروز به شمال ایران صورت می‌گیرد و ما طی چند سال گذشته تمام راه‌های مواصلاتی به شمال کشور از جمله فیروزکوه، هراز و ... را بهبود داده و در حال حاضر مسیر فیروزکوه پایان یافته و برخی از جاده‌ هراز باقی مانده است. همچنین دو مرکز استان به شبکه ریلی سراسری وصل شده و استان آذربایجان غربی از طریق ارومیه به شبکه سراسر ی ریلی متصل شده و گیلان و قزوین و رشت نیز به زودی به شبکه سراسری ریلی کشور متصل خواهند شد.

جهان دولت سازمان برنامه و بودجه کسری بودجه مشکلات اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر