کد خبر: 731989 A

معاون امور بین‌الملل دبیر ستاد حقوق‌بشر:

معاون امور بین‌الملل دبیر ستاد حقوق‌بشر تاکید کرد: جمهوری اسلامی یکی از معدود کشورهایی است که علاوه بر گزارش جامع، هر دو سال یک بار گزارش داوطلبانه خود را نیز به شورای حقوق بشر ارائه می‌دهد.

به گزارش ایلنا، سیدمجید تفرشی در نشست مشورتی ستاد حقوق‌بشر با نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد گفت: بخش قابل توجهی از مطالب ارائه شده در تنظیم مفاد گزارشات ملی به انعکاس نقطه‌‌نظرات کارشناسی واصله از سازمان‌های مردم‌‌نهاد اختصاص داده شده است. لذا سازمان‌‌‌های مردم‌‌نهاد همانند گذشته نقش مهمی در تهیه گزارش‌های ملی داشته و در این راستا ظرفیت مهمی محسوب می شوند.

وی ادامه داد: امروز در کشور هزاران سازمان مردم‌‌‌نهاد ثبت و به صورت قانونی مشغول فعالیت در حوزه‌‌های مختلف هستند. ضمن آنکه گزارش‌های ارسالی آنها نیز مورد استقبال و وثوق جامعه جهانی نیز قرار گرفته است.

معاون امور بین‌الملل دبیر ستاد حقوق‌بشر افزود: متاسفانه امروزه شاهد سواستفاده ابزاری از ظرفیت و موضوع حقوق‌‌بشر در راستای تحمیل سیاست‌‌‌های دولت‌های زورگو و استکباری هستیم. کشورهایی که خود بانی مباحث حقوق‌‌‌بشری علیه کشور هستند، اکنون خودشان بانی تحریم‌‌‌های ظالمانه علیه ایران شده‌‌اند.

تفرشی اضافه کرد: هدف از برگزاری جلسات تعامل و همکاری با سازمان‌‌‌های مردم‌‌‌نهاد در حقیقت هم‌‌‌افزایی آرا و حصول نظرات منتج به تنظیم و ارائه گزارش‌های مستند و قابل دفاع در شورای حقوق‌‌بشر است. فرآیندی که قطعا حضور و مشارکت فعال سازمان‌‌های مردم‌‌‌نهاد در ارتقای کمی و کیفی آن مفید فایده خواهد بود.

وی ادامه داد: موضوع حقوق‌‌بشر یک موضوع جهانی است بنابراین نظر به عضویت کشور در معاهدات بین‌‌المللی متقابلا در راستای ایفای تعهدات خود که یکی از آنها گزارش‌های موسوم به UPR است، مسئولیت داریم.

معاون امور بین‌الملل دبیر ستاد حقوق‌‌بشر افزود: یکی از ابتکارات خوب شورای حقوق‌‌‌بشر تنظیم سازوکار UPR است.‌ سازوکاری پویا با مکانیزمی قابل فهم و مسئولانه در راستای ارائه گزارش‌های جامع کشوری از تحولات، پیشرفت‌ها و کاستی‌‌‌های حقوق‌‌بشری کلیه کشورهای جهان. ما هر چهار سال و نیم یکبار باید گزارش UPR خود را تهیه و به شورای حقوق‌‌بشر ارائه دهیم.

ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ستاد حقوق بشر قوه‌قضاییه ستاد حقوق بشرقوه قضاییه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر