کد خبر: 729421 A

سامانى خبر داد؛

سخنگوی وزارت کشور از رفع خلأ قانونی اخذ رای در انتخابات پس از ساعت ۲۴ خبر داد.

به گزارش ایلنا، سید سلمان سامانی در تشریح لایحه جامع انتخابات اظهار داشت: یکی از مسائلی که در روز اخذ رای در انتخابات، مجریان و ناظران و مردم را دچار مشکل می کرد عدم امکان اخذ رأی پس از ساعت ۲۴ به دلیل فقدان قانون روشن و شفاف در این زمینه بود.

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرد: این موضوع موجب گلایه مردم، مجریان، ناظران، وزیر کشور و رئیس جمهور هم بود و ایشان همواره بر رفع این مشکل قانونی تاکید داشتند تا با رفع آن بتوانیم نسبت به اخذ راى از تمام کسانی که به شعب اخذ رأی مراجعه کرده‌اند حتی پس از ساعت ۲۴ اقدام کنیم.

سامانی از رفع این خلاء قانونی در لایحه جامع انتخابات خبر داد و اظهار داشت: طبق ماده ۴۲  این لایحه اخذ رأی در روز جمعه به مدت ۱۰ ساعت در داخل و خارج از کشور انجام می‌شود که در صورت ضرورت، وزیر کشور می‌تواند انتخابات را در سراسر کشور یا در بعضی از حوزه های انتخابیه حداکثر تا ساعت ۲۴ روز جمعه تمدید کند.

وی ادامه داد: اعضای شعبه موظف هستند پس از انقضای ساعات اخذ رای تنها پس از اطمینان از اخذ رای کلیه مراجعه کنندگان به رای گیری پایان دهند.

سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد: در صورتی که اخذ رأی تا ساعت ۲۴ ادامه یابد، رای گیری از افرادی که تا قبل از مهلت قانونی اخذ رای در محل شعبه حاضر شده و نوبت رای گیری از آنان فرا نرسیده است، در حکم رأی‌گیری در روز جمعه تلقی می‌شود و اعضای شعبه موظفند پس از فراهم کردن شرایط ورود آنها به شعبه اخذ رأی و بستن درب شعبه از آنها رای گیری کنند.

سامانی گفت: با اجرای این کار دیگر هیچ یک از مراجعه‌کنندگان بدون اخذ رای در انتخابات به منزل باز نخواهند گشت.

وی یادآورشد: اخذ رأی در داخل کشور با ارائه کارت ملی و در خارج از کشور با ارائه گذرنامه معتبر ایرانی انجام می شود.

 

انتخابات وزارت کشور سید سلمان سامانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر