کد خبر: 729316 A

سخنگوی وزارت امور خارجه:

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: با نپیوستن به FATF حتی شرکای ما در کار قانونی و شفاف با ما مشکلات جدی و پرهزینه‌‌ای خواهند داشت که ممکن است نتوانند به راحتی همکاری با ما را ادامه بدهند و این را به صراحت به ما گفته‌‌‌اند.

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی در پاسخ به سوالی در خصوص عدم تصمیم‌‌‌گیری نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد FATF و تعطیلات پیشرو و فرصت باقی مانده تا پایان مهلت اخیری که نهاد FATF در اختیار ایران قرار داده است، گفت: وزارت امور خارجه به این مسئله به هیچ وجه از دریچه حزبی، جناحی و گرایش‌های سیاسی نگاه نمی‌‌‌کند. ما نگاه و دیدگاهی را مطرح می‌‌‌کنیم که منافع و مصالح کلیت کشور را در آن در نظر گرفته شده باشد و لذا در این بحث که اصرار کارشناسی داریم نگاهی است کلان و همه‌‌جانبه به مجموعه مسائل و منافع کشور.  

وی با بیان اینکه تمامی کشورهای جهان اگر بخواهند در نظام بین‌‌المللی و جهانی از منافع خود دفاع و جایگاه و موقعیت شایسته خود را حفظ کنند، ناگزیرند بسیاری از نرم‌‌‌ها و ترتیبات بین‌‌‌المللی را بپذیرند، اظهار داشت: در ایران، اراده مقام‌های کشور و خواست عمومی این است که روابط عادی و معمول خود در زمینه‌‌های اقتصادی و تجاری و سایر زمینه‌‌ها را با دیگر کشورها و جامعه بین‌‌المللی داشته باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: دقت کنید که ما در بسیاری از حوزه‌‌‌های حقوقی، سیاسی، خلع سلاح، فرهنگی، تجاری، اقتصادی، ارتباطات هوایی، دریایی و زمینی و... عضو سازمان‌‌‌های بین‌‌المللی تخصصی هر یک از این حوزه‌‌ها هستیم که عضویت در آنها در واقع یعنی پذیرش اجرای استانداردهای خاص هر یک از این سازمان‌‌ها و نهادهای بین‌‌المللی تخصصی از سوی کشورمان.

قاسمی افزود: ما اگر قصد داریم در حوزه بانکی و مالی در جهان امروز از حداقل‌‌‌های ارتباطات و مبادلات بانکی و مالی بهره‌‌مند شویم ناگزیر به پذیرش و رعایت استانداردهای تعریف شده‌‌‌ای هستیم که امروزه از سوی تمامی کشورهای جهان پذیرفته شده‌‌اند (به غیر از یک یا دو کشور). 

وی با اشاره به شرایط خاص روابط خارجی اقتصادی کشور بعد از بازگشت تحریم‌‌های یکجانبه غیرقانونی آمریکا تصریح کرد: ما به صورت همزمان هم با تعدادی از همسایگان و هم شرکای سنتی مانند هند، چین و روسیه و هم اتحادیه اروپایی، برای بی اثر کردن تحریم‌‌‌های غیرقانونی آمریکا در حال رایزنی هستیم و پیشرفت‌‌های خوبی هم حاصل شده است. مسئله اینجاست که تمامی این طرف‌‌هایی که تصمیم گرفته‌‌اند، تحریم‌‌‌های نامشروع آمریکا را اجرا نکنند و با ما کار تجاری داشته باشند، همگی استانداردهای FATF را پذیرفته‌‌اند و چاره‌‌ای جز این ندارند که با کشورهایی کار کنند که آنها نیز عضو این استانداردها باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: اصرار کارشناسی وزارت امور خارجه این است که: ۱) با پذیرش FATF قرار نیست تمامی مشکلات کشور در روابط اقتصادی خارجی یکشبه و تمام و کمال حل شود؛ ۲) در عین حال، تردید نکنید که با نپیوستن به این نهاد مشکلات و موانع ما در راه تجارت با جهان سخت‌‌‌تر، پر هزینه‌‌‌تر و حتی در بسیاری از حوزه‌‌ها غیرممکن خواهد شد؛ ۳) با نپیوستن به FATF حتی شرکای ما در کار قانونی و شفاف با ما مشکلات جدی و پرهزینه‌‌ای خواهند داشت که ممکن است نتوانند به راحتی همکاری با ما را ادامه بدهند و این را به صراحت به ما گفته‌‌‌اند؛ ۴) به نظر می‌‌رسد بخشی از ابراز نگرانی‌‌‌‌‌ها در سطح جامعه به دلیل نگاه جناحی و سیاسی به موضوع است که لازم است همه کارشناسان و متخصصان در یک تلاش همگانی به وظیفه ملی خود در روشنگری و کمک به اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام برای اتخاذ بهترین تصمیم که بتواند منافع و مصالح و امنیت ملی کشور را تضمین کند، به دور از نگاه سیاسی، جناحی و فردی، عمل کنند. بدون تردید هر گونه تصمیمی در این خصوص می‌‌تواند با آثار مثبت یا عوارض منفی بسیاری برای کشور همراه باشد و باید اجازه داد که تصمیم‌‌گیرندگان با آگاهی کامل، مسئولیت هر گونه تصمیمی در این ارتباط را بپذیرند.

بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر