کد خبر: 729210 A

همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

نخستین زیر دریایی نیمه سنگین ساخت ایران تحت عنوان" فاتح " با حضور رئیس جمهور، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران ، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نماینده ولی فقیه و رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش و وزارت دفاع و فرمانده نیروی دریایی ارتش، نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، استاندار و جمعی از مسئولین کشوری و لشکری با صدور فرمان الحاق توسط رییس جمهوری اسلامی ایران به ناوگان نیروی دریایی ارتش پیوست.

به گزارش ایلنا، همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی زیر دریایی کاملا بومی فاتح که  نماد اراده فرزندان ملت  در نیروهای مسلح در مقابله با تحریم ها  و تحقق فعل  توانستن  و یادآور اقتدار روز افزون ایران سربلند اسلامی است، توسط متخصصان و دانشمندان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با همکاری نیروی دریایی ارتش و دانشگاه ها و مراکز دانش بنیان طراحی و ساخته شده است .

نقش اصلی این زیردریایی مقابله با یگان های شناور سطحی و زیر سطحی با استفاده از اژدر و موشک می باشد. این زیردریایی می تواند به صورت انفرادی و یا گروهی(به همراه سایر زیردریایی ها، یگان های شناور و تجهیزات ساحلی) عمل نماید. ماموریت مهم دیگر این زیر دریایی قابلیت مین ریزی در دریا می باشد و چناچه تهاجم آبی خاکی به سواحل کشور متصور باشد، از این کلاس زیردریایی در فاصله مناسب از ساحل به عنوان یگان جلودار ، با هدف مقابله با یگان های آبی خاکی حامل نفر و تجهیزات دشمن استفاده می شود. از دیگر ماموریت های حائز اهمیت زیردریایی فاتح در زمان صلح، عملیات تجسس و جمع آوری اطلاعات می باشد.

این زیردریایی دارای قابلیت ممتاز در اجرای عملیات چریکی بوده و قادر است در بنادر و نقاط محدود سواحل وارد شده و به انتقال نیروی  مخصوص بپردازد.

زیردریایی فاتح به لحاظ ابعاد بدنه و پروانه، هوشمندی دستگاهها و سامانه ها ، مناسب اجرای ماموریت های محوله می باشد.

زیر سطحی فاتح  ابر سامانه ای با بیش  از  ۴۱۲ هزار قطعه  و نتیجه  تلاش  ۴ میلیون و ۲۰۲هزار نفر ساعت متخصصان توانمند داخلی می باشد که در صنایع دریایی وزارت دفاع  با همکاری نیروی دریایی ارتش و مبتکران دانشگاهها و مراکز علمی کشورطراحی و آماده شده است. زیردریایی فاتح با بهره مندی از ۷۶ عنوان فناوری روز دنیا  ازسامانه های پیشرفته سوناری ، رانش الکتریکی ، مدیریت نبرد ترکیبی ، سامانه هدایت موشک زیر سطحی به سطح ، هدایت اژدر ، جنگ های الکترونیکی و مخابراتی ، سامانه مخابراتی امن و یکپارچه و دهها سامانه مدرن دیگربرخوردار است که به نوبه خود موجبات افزایش قدرت دفاعی و آفندی نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران را فراهم می کند .  

این زیردریایی توانایی حمل انواع موشکها، حمل اژدر و مین و همچنین امکان حمل نیروهای تکاور و رساندن آن‌ها به نقاط مورد نظر را نیز دارد.

 

 

 

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح زیردریایی فاتح
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر