کد خبر: 728686 A

اسدی کرم در موافقت با کلیات لایحه بودجه:

یک نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بودجه سال ۹۸ ویژگی های بسیاری خوبی دارد و از همه مهم تر آن که قیمت بنزین در بودجه ۹۸ تغییری نکرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی اسدی کرم در موافقت با کلیات لایحه بودجه ۹۸ گفت: اگرچه انتقاداتی از سوی کارشناسان اقتصادی و برنامه‌ای نسبت به لایحه بودجه ۹۸ کل کشور مطرح است، اما رسالت بودجه دولت در سال ۹۸ در ایفای نقش موثر برای ثبات اقتصادی کشور و مقابله فعالانه با تحریم‌ها، مهار تورم، صیانت از تولید و اشتغال و تامین معیشت مردم و کاهش فقر و تخفیف چالش‌های اقتصادی حائز اهمیت است.

وی افزود: تلاش دولت و سازمان برنامه و بودجه برای تطبیق بودجه با شرایط جدید، نیازها و اولویت‌های کنونی کشور است، بودجه کل کشور نیز به‌عنوان یک سند مالی که پشتوانه برنامه‌های اجرایی است تاثیر مستقیمی بر معیشت مردم دارد، در نتیجه تمام امور اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هبیان کرد:‌ بنابراین بایستی مبنای عملکرد براساس درآمدهایی که به طور واقعی در کشور تحقق می‌یابد، باشد و  هزینه‌ها را بر این مبنا در نظر بگیریم، در واقع در بودجه باید واقع‌گرا و عمل‌گرا بود. اگر بخواهیم پیش‌بینی درآمدها را غیر واقعی جلوه دهیم با مشکلات بیش‌تری مواجه می‌شویم.  

این نماینده مجلس با بیان این که بودجه سال آینده ویژگی‌های خوبی دارد، گفت: بهبود نظام بودجه‌نویسی، ارتقای سطح کارشناسی، شفافیت در بودجه‌نویسی بر مبنای عملکرد از ویژگی‌های مثبت و قابل توجه در بودجه ریزی و عملکرد سازمان برنامه و بودجه است، اگرچه هنوز به بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد به معنای واقعی نرسیدیم که برای این کار به کارشناسان اهل فن نیاز داریم تا عدالت بودجه‌ای را در کشور حاکم کنند.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که آمریکا تمام تلاش خود را به کارگرفته تا ایران را از طریق جلوگیری از فروش نفت به زمین بزند، باید تلاش خود را مصروف کنیم تا این توطئه خنثی شود و این کار با همدلی همه مسئولین و مردم امکان پذیر است.

نماینده مردم شهر بابک در مجلس شورای اسلامی با بیان این که  پیچیدگی تحریم در این دوره سخت‌تر است، اظهار داشت: لذا باید با واقع‌نگری و پرهیز از زیر سوال بردن یکدیگر، مجلس و دولت به گونه‌ای عمل کنند که از منابع موجود حداکثر استفاده را ببرند، لازم است از وزیر نفت به دلیل افزایش تولید بنزین برای داخل کشور تشکر کنم اما باید در نظر داشته باشیم که روند مصرف، افسار گسیخته و رو به رشد است و باید تولید خودرو و مصرف سوخت مدیریت شود، همچنین خودروهایی با کیفیت و با استاندارد جهانی تولید کنیم تا صرفه‌جویی صورت گیرد.

وی تاکید کرد: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، اجرای طرح تحول سلامت و توسعه و توازن منطقه‌ای از نکات قابل دفاعی است که در بودجه ۹۸ دیده می‌شود اگر چه باید تورم را در نظر گرفت تا خدای نکرده این افزایش‌ها با توجه به تورم مشکلی برای مردم و بالاخص بازنشستگان به وجود نیاورد، همچنین هدفمند کردن توزیع یارانه از طریق حذف یارانه ثروتمندان، ارائه بسته خدمات بیمه پایه سلامت به صورت رایگان برای اقشار کم در آمد، افزایش سقف وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی با بازپرداخت ۵ ساله نیز از دیگر نکات مثبت بودجه ۹۸ است. همچنین قیمت بنزین در بودجه ۹۸ تغییری نکرده است، اذهان عمومی از این ناحیه احساس ناامنی اقتصادی نداشته باشند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: صنعت و معدن کلید رفع بیکاری در کشور است، اعتبارات هزینه‌ای ۹ درصد افزایش داشته و تملک دارایی ثابت مانده که این مساله نشان می دهد طرح‌هایی که دارای پیشرفت فیزیکی هستند، می‌توانند در سال آینده مورد بهره برداری قرار گیرند.

بنزین بودجه بیکاری صنعت و معدن لایحه بودجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر