کد خبر: 728136 A

در نشست روز پنجشنبه کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (اکوسوک) که در مقر این سازمان برگزار شد، جمهوری اسلامی ایران با کسب ۳۵ رای مثبت از مجموع ۴۶ رای اخذ شده، به عضویت کمیسیون صلح‌سازی سازمان ملل متحد درآمد.

به گزارش ایلنا، دوره عضویت کشورمان در این نهاد سازمان ملل دو ساله خواهد بود. این عضویت در حالی محقق شد که هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل با هدف ممانعت از ورود ایران به کمیسیون صلح‌‌‌‌سازی، خواستار رای‌‌‌‌گیری مخفی در این خصوص شد که در نهایت با حمایت قاطع اعضای اکوسوک کشورمان توانست به عضویت کمیسیون درآید.

بر اساس این گزارش، کمیسیون صلح‌‌‌‌سازی ملل متحد نهادی بین دولتی بوده و در زمینه برقراری صلح در کشورهای درگیر در منازعه داخلی و در مناطق مختلف دنیا فعالیت می‌‌‌کند. این کمیسیون دارای ۳۱ عضو است و اعضای آن از طرف شورای امنیت (هفت عضو از جمله پنج عضو دائم این شورا)، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (هفت عضو)، کشورهایی که بیشترین سهمیه از بودجه سازمان ملل را پرداخت می‌‌‌کنند (پنج عضو) و نیز کشورهایی که بیشترین نیروی نظامی و پلیس را برای ماموریت‌‌‌‌های حفظ صلح در اختیار سازمان ملل قرار می‌دهند (پنج عضو)، انتخاب می‌‌‌شوند. 

سازمان ملل متحد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر