کد خبر: 727625 A

آیت‌الله مکارم شیرازی:

یک مرجع تقلید فرهنگ‌سازی برای مسائل ارزشی و دینی را رسالت دیگر رسانه ملی دانست و تاکید کرد: صداوسیما باید با روش‌های غیرمستقیم و جذاب درصدد ترویج و تبیین مسائل دینی و اسلامی باشد.

به گزارش ایلنا، آیت‌‌‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار اعضای بسیج سازمان صداوسیما، رسالت رسانه ملی را فرهنگ‌‌‌سازی صحیح و تبیین معارف اسلامی دانست و با بیان اینکه امروز تأثیری که رسانه‌ها در دنیا دارند از تأثیر سلاح‌های مختلف جنگی بیشتر است، گفت: در دنیای امروز روی مسائل رسانه‌ای سرمایه‌‌گذاری فوق‌‌العاده‌‌ای می‌کنند؛ امروز یکی از کارهای صهیونیست‌ها این است که رسانه‌های مهم دنیا را در اختیار گرفته‌اند؛ در چنین شرایطی ما باید به رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی اهمیت فوق‌العاده‌ای بدهیم.

وی کار رسانه‌ای را شاخه‌ای از امر به معروف و نهی از منکر دانست و با استناد به آیات ۱۰۶ و ۱۱۰ سوره آل عمران به تبیین دو شاخه عام و خاص امر به معروف و نهی از منکر پرداخت و اظهار داشت: ما دو مدل امر به معروف و نهی از منکر داریم؛ یک نوع امر به معروف در حد گفتن و تذکر دادن به صورت صحیح و منطقی است؛ این شاخه رسالتی همگانی است و صداوسیما و دیگر رسانه‌ها نیز در زمره همین موضوع هستند.

این مرجع تقلید اضافه کرد: یک مرحله نیز که نیاز به کار فیزیکی و برخورد با متخلفان دارند وظیفه آحاد مردم نیست، بلکه وظیفه مسئولان و دستگاه‌ها است که باید جلوی مفاسد را بگیرند.

مکارم شیرازی با بیان اینکه صداوسیما تشکیلاتی با شاخه و برگ‌های متعدد است، بر ضرورت توجه بیش از پیش متولیان صداوسیما در تهیه و تولید برنامه‌ها تاکید و تصریح کرد: هرگونه غفلت باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود.

وی مراقبت نسبت به نفوذ نااهلان را به مسئولان صداوسیما توصیه و خاطرنشان کرد: خدا نکند افراد نفوذی در صداوسیما نفوذ کنند، باید مراقب نفوذی‌ها بود، نفوذی‌ها ممکن است کارهایی بکنند که نتیجه آن تضعیف نظام اسلامی باشد.

این مرجع تقلید بر لزوم درس گرفتن از اتفاقات گذشته در ماجرای نفوذ تاکید کرد و ابراز داشت: نفوذی‌ها به ویژه در پست‌های حساس که با اموال و بیت‌‌المال سروکار دارد ضربه‌های سختی می‌زنند، متأسفانه گاهی وقتی با خبر می‌شوند که کار از کار گذشته است.

مکارم شیرازی ادامه داد: باید قبل از اینکه نفوذی‌ها ضربه بزنند، مراقب شأن بود مثل همان مسئولی که در یکی از بانک‌های مهم کشور قرار گرفت و بعد از آن همه اختلاس از کشور فرار کرد و دست هیچکس به او نمی‌رسد.

وی بهره‌‌‌گیری از ابزارهای نوین و تکنولوژی‌های روز را به دست‌‌اندرکاران صداوسیما توصیه و بیان کرد: صداوسیما باید آخرین تکنولوژی‌ها را در اختیار داشته باشد تا از دنیا عقب نماند.

این مرجع تقلید فرهنگ‌سازی برای مسائل ارزشی و دینی را رسالت دیگر رسانه ملی دانست و یادآور شد: صداوسیما باید با روش‌های غیرمستقیم و جذاب درصدد ترویج و تبیین مسائل دینی و اسلامی باشد.

مکارم شیرازی افزود: تمامی برنامه‌های صداوسیما و حتی برنامه‌های طنز و سرگرمی نیز باید هدف را دنبال کند و می‌توان همین برنامه‌ها که هزینه زیادی هم بابت تهیه و تولید آن خرج می‌شود را به برنامه‌هایی آموزنده تبدیل کرد.

وی با اشاره به گسترش فضای مجازی بیان کرد: رسانه ملی باید پادزهری برای فضای مجازی باشد و به گونه‌ای برنامه‌‌ریزی کند که تخریب‌ها و هجمه‌های صورت گرفته در این فضا کم‌اثر و بی‌‌اثر شود.

این مرجع تقلید رصد و شناسایی نقشه‌های دشمن و برنامه‌‌ریزی هدفمند برای مقابله با این نقشه‌ها را به دست‌‌اندرکاران رسانه ملی توصیه کرد و گفت: توجه شما به نوجوانان و جوانان باید بیش از دیگر مقاطع سنی باشد، دشمن در حال برنامه‌ریزی برای انحراف نسل جوان جامعه است. صداوسیما در برنامه‌هایی که برای این مقاطع سنی تهیه و تولید می‌کند باید بیش از پیش مراقب باشد.

مکارم شیرازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر