کد خبر: 727591 A

فلاحت‌‌‌پیشه:

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: نشست ورشو محکوم به شکست است و آمریکا این بار هم به نتیجه نمی‌رسد.

به گزارش ایلنا، حشمت‌‌الله فلاحت‌‌‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با شبکه العربی قطر درباره برگزاری کنفرانس بین‌المللی به اصطلاح صلح و امنیت خاورمیانه در لهستان که به دعوت آمریکا در روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) برگزار می‌شود، گفت: این نشست محکوم به شکست است.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها در شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی هسته ای هم تلاش داشتند موضوع ایران را مطرح کنند، اما آنجا هم به نتیجه نرسیدند و نوعی سرخوردگی برای آنان در پی داشت.

اینستکس انتظارات ایران را برآورده نمی‌کند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اینستکس یا ساحات را یک شروع خوب توصیف کرد اما ضمن اشاره به اینکه این سازوکار انتظارات ایرانیان را برآورد نمی‌کند، بر ضرورت توسعه آن برای بازگشت پول ایران و تضمین فروش آن تاکید کرد.

فلاحت‌پیشه درباره بیانیه اخیر اتحادیه اروپا اظهار داشت: به اروپایی ها برای اتلاف وقت ایران اجازه داده نخواهد شد و در دهه ۹۰ میلادی توطئه‌ای تحت عنوان گفت‌وگوی انتقادی بین ایران و اروپا مطرح شد و مدام آنها انتقاداتی مطرح می‌کردند و ایران باید پاسخ می‌داد اما اکنون ما اجازه چنین کاری را نمی‌دهیم.

آمریکا مجبور خواهد شد با ایران وارد مذاکره شود

وی با اشاره به اعلام آمادگی تهران برای گفت‌وگو با اروپایی‌‌ها در همه زمینه‌‌ها در قالب «دیپلماسی عمومی» نه «دیپلماسی رسمی» برای اثبات حقانیت ایران، تصریح کرد: بعد از ۲۲ بهمن شرایطی در فضای سیاسی در جهان و در خود آمریکا در مقابل آمریکا فراهم خواهد شد و آمریکا مجبور خواهد شد با ایران وارد مذاکره شود.

این نماینده مجلس با توضیح اینکه ایران بعد از برجام و خروج آمریکا از آن در موضوع آمریکا دست به عصا حرکت کرده است، خاطرنشان کرد: مذاکره با آمریکا تابو نیست به شرط آنکه مذاکره، مذاکره باشد.

فلاحت‌پیشه آمادگی تهران برای گفت‌وگو با کشورهای منطقه را نیز اعلام کرد و ابراز داشت که مجلس شورای اسلامی هیچ خط قرمزی برای گفت‌وگو با کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات ندارد.

وی اضافه کرد که ثبات امنیت خلیج فارس مدیون جمهوری اسلامی بوده و راهبرد جمهوری اسلامی ایران تنش‌‌زدایی است.

موضوع ابوموسی بهتر است از قاموس سیاسی منطقه فراموش شود

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلسدر مورد جزیره ایرانی بوموسی و ادعاهایی که امارات مطرح می‌کند، بیان کرد: موضوع ابوموسی بهتر است از قاموس سیاسی منطقه فراموش شود.

فلاحت‌پیشه با بیان اینکه روابط ایران با همه جهان است و در شرایطی که دنیا دو قطبی بود شعار «نه شرقی، نه غربی» را امام (ره) مطرح کردند، یادآور شد: جمهوری اسلامی اکنون تحت سیاست نومنطقه‌‌گرایی حرکت می‌کند.

وی افزود: ایران سیاست‌های تهاجمی ندارد اما وقتی که از تهدیداتی از قبیل «گزینه‌‌‌های نظامی روی میز» صحبت می‌شود، مسئولان نظامی ایران وظیفه دارند پاسخ های محکم به دشمنان دهند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه حشمت‌الله فلاحت‌پيشه حشمت‌الله فلاحت پیشه حشمت الله فلاحت پیشه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر