کد خبر: 727340 A

جمالی نوبندگانی در گفت وگو با ایلنا مطرح کرد:

یک نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: طرح‌هایی همچون نشست ورشو قبل از ولادت همگی سقط شده‌اند و همه توطئه‌هایی که علیه کشورمان در نظر دارند هم به ثمر نخواهد رسید.

 محمد جواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا،‌ درباره نشست ورشو و رفتار آمریکا و برخی از کشورهای همسو با این ایالات متحده گفت:‌ ذات این نشست در ادامه سفرهای دوره‌ای پمپئو به خاورمیانه بود و توسط آمریکا به لهستان تحمیل شد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این نشست دو هدف اصلی را در برداشت، گفت: اول معامله قرن برای تثبیت رژیم صهیونستی است که در این رابطه کشورهای مرتجع عرب به خصوص عربستان نقش اصلی را در این زمینه بازی می‌‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: محور دوم که بسیار مهم است این بود که پس از خروج آمریکا از برجام یک ایران‌هراسی توسط ترامپ و تیمش در آمریکا و بن سلمان و عادل‌الجبیر در منطقه رخ دهد؛ آنان تلاش‌شان این بود که مانند همان نشستی که در ریاض در ابتدای ریاست‌جمهوری ترامپ تشکیل دادند و ۵۰ الی ۶۰ کشور کوچک، میناتوری و جزیره‌ای را دعوت کردند و تصمیماتی را علیه جمهوری اسلامی گرفتند و گاو شیرده عربستان را خوب دوشیدند، در این نشست هم همین کار را انجام دهند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رفتار درست و منطقی کشورمان بیان کرد: به نظر می‌رسد باتوجه به سیاست‌های جمهوری اسلامی و حضور مردم در صحنه، آمریکایی‌ها وادار به عقب‌نشینی شدند به طوری که هم لهستانی‌ها و هم کاخ سفیدنشینان اعلام کردند که نشست ضد ایران نیست.

وی با تاکید بر اینکه این نشست علاوه بر اینکه ضدایرانی بود برای تثبیت رژیم صهیونیستی تشکیل شد، عنوان کرد: این طرح‌ها قبل از ولادت همگی سقط شده‌اند و همه توطئه‌هایی که علیه کشورمان در نظر دارند هم به ثمر نخواهد رسید.

جمالی نوبندگانی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی رفتار جمهوری اسلامی ایران در قبال این نشست، بیان کرد: ما از طریق دیپلماسی به لهستان موضع خود را اعلام کرده‌ایم و با این کشور گفته‌ایم که بیش از این خودش را بازیچه امیال سیاسی آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار ندهد.

وی گفت: بسیاری از کشورهای مهم اروپایی در این نشست شرکت نکردند و کشورهایی هم که حضور داشتند در سطح پائین شرکت کردند.

این نماینده دهمین مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ بسیاری از شخصیت های مهم کشورهای اروپایی مانند موگرینی و یا وزیر خارجه آلمان در این نشست نبودند و در جامعه عربی هم لبنان، عراق و مغرب اعلام کردند شرکت نخواهند داشت.

جمالی با بیان اینکه این طرح طرحی نیست بتواند خدشه‌ای به اعتبار جمهوری وارد کند، اظهار داشت: ما به قول خود ترامپ از کشورهایی هستیم که با داعش مبارزه کردیم؛ رژیم صهیونیستی هم می‌داند منفورترین رژیم جهان است و با این نشست‌ها کار به جایی نمی‌برد و از منفور بودنش کاسته نمی‌شود.

ایالات متحده بازی عربستان لهستان نماینده مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر