کد خبر: 727282 A

آل‌حبیب:

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نشست جنبش عدم تعهد با موضوع ونزوئلا، تحولات کنونی در ونزوئلا را مسئله‌‌‌‌ای داخلی دانست که تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه‌ای یا بین‌المللی نیست.

به گزارش ایلنا، اسحاق آل‌‌حبیب با تاکید بر اینکه هیچ اقدام خارجی نمی‌‌‌تواند بدون توافق صریح دولت این کشور انجام شود، گفت: هیچ کس نمی‌‌‌‌‌تواند به آنها دستور دهد که چه کاری انجام دهند یا چه کاری انجام ندهند. چه سیستمی را انتخاب یا سیاست‌‌‌هایی را اتخاذ کنند.

وی ادامه داد: مهمتر از همه، هیچ کشور یا سازمانی حق ندارد، تعیین کند که کدام نهاد ملی کشور دیگری، دمکراتیک یا قانونی است. طبق اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین‌‌‌‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، تنها اراده مردم اساس اقتدار و مشروعیت دولت خواهد بود.

این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: این یک حق ذاتی است که اعمال آن نمی‌‌‌‌تواند مشمول شرطی همچون به رسمیت شناختن کشور یا سازمان خارجی باشد و باید به شدت مورد احترام همه قرار گیرد. از این رو، تمام سیاست‌‌‌‌های خصمانه آمریکا و اقدامات غیرقانونی و تحریک‌‌‌آمیز آن باید متوقف شود.

آل‌‌حبیب با بیان اینکه ایالات متحده با برپایی یک جنگ اقتصادی و اعمال تحریم‌‌‌های یکجانبه، بحران اقتصادی در ونزوئلا ایجاد کرده است، اظهار داشت: آمریکا از این بحران به عنوان بهانه‌‌‌‌ای برای توجیه خصومت خود در ونزوئلا استفاده می‌‌‌کند در حالی که هیچ چیز نمی‌‌‌‌تواند توجیه دخالت یا مداخله در هر کشوری باشد.ت

وی اضافه کرد: همه این اقدامات منحصرا به منظور حفاظت از منافع ملی آمریکا در این منطقه است که آمریکا آن را حیاط خلوتی برای خود به شمار می‌‌‌آورد. آمریکایی‌‌ها به دنبال حمایت از دمکراسی و حقوق‌‌بشر نیستند و برعکس، چنین سیاست‌‌هایی به طور جدی حقوق‌‌بشر و دمکراسی را تضعیف می‌‌‌کند.

سفیر ایران ادامه داد: آمریکا برای دستیابی به اهداف خود، کودتای مدنی را برای سرنگونی دولت منتخب بر اساس قانون اساسی و دمکراتیک، هدایت می‌‌کنند که هدف نهایی آن، آشکار تسلط بر نفت ونزوئلا است. این روش همیشگی آمریکا برای مداخله در کشورهای دیگر و سرنگونی دولت‌‌‌های منتخب دمکراتیک از جمله در کشور من در سال ۱۹۵۳ است.

آل‌حبیب سیاست‌‌‌های ایالات متحده در رابطه با ونزوئلا را خصمانه، قهرآمیز، بی‌‌‌ثبات‌‌کننده و تحریک‌‌آمیز دانست و تصریح کرد: این اقدامات نقض گسترده‌‌ای از اصول اساسی حقوق بین‌‌‌الملل به ویژه ماده ۲ منشور سازمان ملل است.

وی افزود: تلاش‌‌‌های آمریکا از جمله سوءاستفاده از شورای امنیت در این زمینه، یک دخالت آشکار در امور داخلی کشوری دیگر است که به صراحت توسط ماده ۲ منشور سازمان ملل منع شده است.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: ایران در شدیدترین حالت، این نقض گسترده قواعد بین‌‌المللی از سوی آمریکا را محکوم می‌‌‌کند. ضمن اینکه مردود دانستن تغییر مغایر با قانون اساسی دولت‌‌ها یا هر گونه تلاش برای تغییر رژیم و مداخله و دخالت در امور داخلی کشورها از جمله اصول اساسی جنبش عدم تعهد است.

آل‌حبیب با بیان اینکه نباید بیش از این سیاست‌‌‌های قلدرمآبانه را تحمل کرد، خاطرنشان کرد: در غیر این صورت، تداوم این روند باعث پیشبرد اقدامات غیرقانونی و یکجانبه آمریکا می‌‌‌شود که در نهایت به استبداد، دیکتاتوری و بی‌‌نظمی بین‌‌المللی منجر خواهد شد.

وی ادامه داد: این یکی از الزامات و اصل اساسی در ایجاد همبستگی در این جنبش است. بیایید به طور واقعی و معنی‌‌‌دار این استاندارد طلایی را با همبستگی قوی خود با ونزوئلا بیان کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر اینکه جنبش عدم تعهد به طور قاطع باید با سوءاستفاده آمریکا از شورای امنیت برای پیشبرد سیاست‌‌های غیرقانونی خود علیه ونزوئلا مخالفت کند، ابراز داشت: به طور قوی از حق دولت و مردم ونزوئلا برای تصمیم‌‌‌گیری درباره چگونگی غلبه بر وضعیت فعلی این کشور بدون هرگونه دخالت خارجی، حمایت می‌‌کنیم.

اسحاق آل حبیب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر