کد خبر: 724998 A

امیر کاویانی:

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش تاکید کرد: قبلا دریانوردی‌‌ها مختص به خلیج فارس بود در حالی که استکبار جهانی اجازه نمی‌‌‌داد از تنگه هرمز خارج شویم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، امیر دریادار حمزه علی کاویانی صبح امروز در نشست فرماندهان ارتش با اصحاب رسانه با تبریک فرارسیدن دهه فجر و تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه (س) گفت: نیروی دریایی وابسته به تجهیزات است و تجهیزات محور است و بدون تجهیزات انجام هرگونه عملیات در دریا ممکن نیست. در گذشته تجهیزات توسط کشورهای غربی تامین می‌‌‌شد و هیچ گونه تجهیزاتی در کشور تولید و تامین نمی‌‌شد. 

وی ادامه داد: علاوه بر تامین، آموزش‌‌ها نیز در خارج از کشور صورت می‌‌گرفت و همه افسران در خارج از کشور آموزش می‌‌شدند. ۲۰۰ نفر هم از نیروهای مستشاری امریکایی در انزلی بودند. نیروهای مستشاری انگلیسی نیز در جنوب بودند. راهبردها و رزمایش نیز توسط کشورهای غربی طراحی می‌‌شد که براساس جلوگیری از نفوذ شوروی بود. 

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه بدنه نیروی دریایی در زمان انقلاب به نهضت اسلامی پیوست، اظهار داشت: اولین کار این بود که پادگان‌های ارتش از دست ضدانقلاب و انحلال‌‌طلبان خارج شود زیرا تجهیزات راهبردی‌ای وجود داشت که در پادگان‌‌ها نگهداری می‌شد.

کاویانی با بیان اینکه قبلا دریانوردی‌‌ها مختص به خلیج فارس بود در حالی که استکبار جهانی اجازه نمی‌‌‌داد از تنگه هرمز خارج شویم، تصریح کرد: نیروی دریایی ارتش در سال‌‌‌های ابتدایی جنگ توانست نیروهای دریایی ارتش عراق را از بین ببرد و خطوط مواصلاتی عراق قطع کرد. دنیای استکبار مجبور شد بندری اختصاصی در یک کشور ثالث برای پشتیبانی عراق ایجاد کنند. ما ۱۰ هزار کشتی را اسکورت کردیم. یکی از دلایل موفقیت عملیات والفجر ۸ این بود که نیروی دریایی، قسمت دریایی را برای عراق بسته بود تا دشمن از این مسیر استفاده نکند. 

وی بیان اینکه شش هزار و ۸۰۰ نفر را در ارگان‌‌‌‌های مختلف دریایی اعم از دریایی و نفتکش و نیروی دریایی ارتش را آموزش داده‌‌‌ایم، تصریح کرد: همه تجهیزات ما خارجی بود ولی امروز همه تجهیزات توسط جوانان انقلابی نیروی دریایی در صنایع مربوط به نیروی دریایی در بندرعباس تولید می‌‌‌شود. 

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش با اشاره به توسعه مکران خاطرنشان کرد: امروز سواحل مکران متفاوت از گذشته است. امروز شصت و یکمین ناوگروه ما در اقیانوس هند در حال انجام عملیات است. از سال ۸۶ لحظه‌‌‌ای نشده که دریا نباشیم.

کاویانی با بیان اینکه رهبری دستور دادند که ناوشکنی که توانایی حمل موشک و بالگرد داشته باشد، ابراز داشت: ۱۲ سال ناوشکن جماران توسط ایشان افتتاح شد. ناوشکن سهند هم از پیشرفته‌‌ترین ناوشکن منطقه غرب آسیا است.

امیر دریادار حمزه علی کاویانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر