کد خبر: 724447 A

غلامی در صحن علنی مجلس:

وزیر علوم در پاسخ به سوال نماینده مردم پاوه گفت: دانشگاه به طور کلی در عرصه های بین المللی براساس مولفه های مختلفی ارزیابی می شوند که در یکی از نظام های رتبه بندی معتبر که چندی پیش اعلام شد، ۲۳ دانشگاه کشور در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار داشتند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، منصور غلامی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان سوال شهاب نادری از خود درخصوص اینکه چرا دانشگاه های ایران رتبه جهانی ندارند، اظهار کرد:  حضور دانشگاه های ایرانی در لیست های دانشگاهی برتر از جمله تاکیدات مهم رهبر معظم انقلاب، برنامه ششم و اهداف کلان حوزه آموزش عالی است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت دوازدهم با اشاره به اینکه در بحث تولیدات علمی در دنیا در رتبه ۱۶ قرار داریم که جایگاه بین المللی مهمی است ، اظهار کرد: دانشگاه به طور کلی در عرصه های بین المللی براساس مولفه های مختلفی ارزیابی می شوند که در یکی از نظام های رتبه بندی معتبر که چندی پیش اعلام شد، ۲۳ دانشگاه کشور در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار داشتند.

وی با اشاره به اینکه باید زحماتی که تلاشگران عرصه علمی کشور برای قرار گرفتن در لیست دانشگاه های برتر دنیا متحمل شده اند را نادیده نگرفت، گفت: این مهم در حالی است که کشورهایی مانند ترکیه و عربستان دارای دانشگاه های معدودی در لیست مذکور بودند که نشان دهنده جایگاه مهم بین المللی ایران است.

غلامی با اشاره به اینکه ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه کشور انتخاب شدند تا به طور شاخص در برترین های دنیا قرار بگیرند، افزود: بر مبنای همین موضوع مقرر شد حمایت های مختلفی به آنها ارائه شود که البته به دلیل تخصیص نیافتن این مهم به نتیجه مناسب نرسید. این در حالی است که این امر بر مبنای افزایش ظرفیت و توانمندی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در راستای طرح اقتصاد مقاومتی پیش بینی شده بود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه کشورمان از نظر تولید علمی در منطقه در رتبه اول قرار دارد و سرعت نرخ رشد علمی کشورمان قابل تأمل است، تصریح کرد: خوشبختانه دانشگاه های استان هایی مانند گیلان، کاشان، اصفهان و... با قابلیت ها و ظرفیت های خود توانستند در لیست دانشگاه های برتر قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما بیش از ۲ هزار مرکز و موسسات آموزشی وجود دارد، بیان کرد: این مهم در حالی است که به عنوان مثال ۱۵۰ مرکز یا موسسه روزانه دولتی وجود دارد، همچنین ۶ مورد از این مراکز که عنوان دانشگاه دارند، دارای اعضای هیات علمی کمتر از ۲۰ نفر هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت دوازدهم با اشاره به اینکه از ۴۰ دانشگاه موثر ۲۳ دانشگاه در رتبه های جهانی وجود دارند، تصریح کرد: براساس برنامه ششم ساماندهی آموزش عالی در دستور کار است و در تلاش هستیم با بهم پیوستن واحدهای کوچکتر تحت یک ماموریت یا تابلو هم افزایی خوبی ایجاد کنیم که این مهم در اوایل انقلاب نیز صورت گرفته و دانشگاه خواجه نصیر و علامه طباطبایی از نمونه های آنها هستند.

غلامی درخصوص سرگردانی دانشجویان پذیرفته شده رشته پزشکی دانشگاه آزاد گفت: براساس گزارش حاصله در این خصوص دانشگاه آزاد ظرفیت را رعایت نکرده و باید پاسخگو باشد که البته این مهم در حال بررسی است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه دانشگاه های غیردولتی نیز مورد حمایت وزارت علوم قرار دارند، اظهار داشت: دیپلماسی علمی نیز با توجه به ظرفیت کلان کشور در دستور کار قرار دارد؛ بر این اساس در ۵ سال گذشته تلاش هایی صورت گرفت که خوشبختانه در سال ۹۷ بیش از ۱۵۰ طرح تحقیقاتی مشترک با دانشگاه های معتبر اروپایی، آسیایی و آفریقایی منعقد شد. همچنین بیش از ۲۵۰۰ نفر عضو هیات علمی بین کشورمان و دانشگاه های خارجی رفت و آمد داشتند که قابل تأمل است.

وی با اشاره ایجاد شعبه های دانشگاهی مشترک گفت: در سال جاری مجوز ایجاد شعبه دانشگاه شهید بهشتی و علم و صنعت در اقلیم کردستان صادر شد، همچنین مقرر شد در این راستا تبادل دانشجوی مشترک و صدور مدرک مشترک نیز در دستور کار قرار گیرد؛ در حال حاضر کشورمان در افغانستان نیز شعبه دانشگاهی دارد.

غلامی با اشاره به رایزنی های صورت گرفته با وزیر علوم عراق درخصوص همکاری های مشترک علمی، اظهار کرد: طرحی را در رابطه با دانشگاه خوزستان خصوصاً دانشگاه علوم دریایی خرمشهر مورد بررسی قرار داده ایم تا همکاری علمی با دانشگاه بصره عراق صورت بگیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص برخورد با تخلفات در حوزه نگارش پایان نامه ها در عرصه علمی کشور گفت: با هماهنگی قوه قضائیه و همکاری نیروی انتظامی در یک سال گذشته برخوردهای جدی با متخلفان صورت گرفته است.

 

وزیر علوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر