کد خبر: 724333 A

با رای موافق نمایندگان؛

نمایندگان خانه ملت در جریان بررسی لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور به کارکنان دستگاه های مختلف در صورت فوت و آسیب به دلیل انجام وظیفه عنوان "فداکار" را اطلاق کرده و برای آنها مراتب تشویق و قدردانی در نظر گرفتند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور اصل ماده ۲۰ این لایحه را با ۱۷۰ رأی موافق، ۱۸ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند.

همچنین نمایندگان اخطار غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس را درباره تبصره ماده ۲۰ را با ۱۴۸ رأی موافق، ۳۷ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۳ نماینده حاضر در صحن وارد دانستند و به حذف این تبصره که به تعیین درجات و مراتب شهادت و جانبازی مرتبط می ‌شود، رأی موافق دادند.

بنا بر این گزارش جعفرزاده ایمن آبادی در توضیح اخطار خود گفت: تبصره ماده ۲۰ لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور خلاف اصل ۱۱۰ قانون اساسی است چرا که در بند الف ماده یک قانون جامع ایثارگری همه این موارد تعریف شده و احراز ازکارافتادگی در چارچوب قوانین نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران زیر نظر فرماندهی کل قوا تعریف شده است، لذا هر نوع تصمیم گیری در مورد این موضوع باید زیرنظر مقام معظم رهبری باشد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: کلمات شهادت و جانبازی در قانون جامع ایثارگری تعریف شده و آیین نامه نیز دارد. همچنین طی استفساریه ای نیز در سال ۷۲ مقام معظم رهبری مشخصاً و به صورت مکتوب، در مورد افرادی که در دستگاه هایشان در پی فداکاری به شهادت می رسند، تعیین تکلیف کرده اند، لذا هر دولتی نمی تواند در مورد این مصادیق نظر دهد.

در ماده ۲۰ لایحه مذکور آمده است؛ تمامی کارکنان دستگاه های موضوع ماده ۲ این قانون و افرادی که در پاسخ به حوادث و بحران ها به هر نحوی همکاری می نمایند، در صورت آسیب یا فوت ناشی از انجام وظایف محوله، به عنوان فداکار شناخته می شوند. نحوه تشویق و قدردانی از افراد یاد شده طبق آیین نامه اجرایی خواهد بود که ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون به پیشنهاد سازمان به تصویب هیات وزیران می رسد./

 

لایحه حوادث غیر مترقبه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر