کد خبر: 724285 A

با رای نمایندگان؛

امروز در صحن علنی مجلس فصل اول طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس که به تعریف کلیات اختصاص داشت به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در دستور کار امروز پارلمان قرار گرفت.

بر این اساس پس از بیان پیشنهادات و تذکرات از سوی نمایندگان فصل اول این طرح که به تعریف کلیات پرداخته است از سوی هیات رئیسه مجلس به رای گذاشته شد که ماده یک این طرح با ۱۲۷ زای موافق، ۵۷ رای مخالف، ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید. همچنین ماده ۲ این طرح نیز با ۱۳۲ رای موافق، ۵۱ رای مخالف، و ۲ رای ممتنع به تصویب رسید.

فصل اول و مواد و تبصره های این فصل به شرح زیر است:

فصل اول - کلیات

ماده ۱: ماده ۴ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۷ آذر ۷۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن به شرح ذیل اصلاح می شود

ماده ۴-چنانچه انتخابات یک یا چند حوزه انتخابیه اصلی باطل و یا به هر دلیل متوقف شود، به نحوی که منجر به عدم انتخاب نماینده شود و یا اعتبارنامه منتخبین مورد تایید مجلس واقع نشود و یا به علت فوت استعفا و یا هر علت دیگر حوزه انتخابیه ای یک یا چند نماینده خود را از دست دهد انتخابات میان دوره ای در حوزه های فاقد نماینده همزمان با یکی از انتخابات مذکور در اصل ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران انجام می شود.

تبصره ۱ چنانچه تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی کمتر از چهار پنجم مجموع نمایندگان شود و بیشتر از یکسال به پایان دوره نمایندگی باقی باشد وزارت کشور مکلف است ظرف مدت ۵ ماه پس از تاریخ اعلام آن توسط مجلس شورای اسلامی با هماهنگی شورای نگهبان انتخاب را در حوزه های مربوطه برگزار کند

تبصره ۲ در انتخابات میان دوره ای کسانی حق رای دارند که در انتخابات قبلی آن دوره در همان حوزه رای داده باشند و یا در هیچ یک از حوزه های انتخابیه شرکت نکرده و رای نداده باشند.

 

طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر