کد خبر: 724250 A

لاریجانی در صحن علنی:

رئیس مجلس در ابتدای جلسه علنی امروز مجلس اظهار کرد: مسیر دموکراسی خواهی در داخل عمیق‌تر شد و این یک رشد عقلانی سیاسی است که به برکت انقلاب اسلامی حاصل شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی لاریجانی صبح امروز در صحن علنی مجلس ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) و تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: انقلاب عظیم اسلامی در حرکت ۴۰ ساله خود با حوادث مختلف و تحولات گوناگون مواجه شد که حاوی درس‌های آموزنده برای حرکت آینده خود است.

وی تاکید کرد: ملت سترگ ایران در ۲۲ بهمن ۵۷ کار بزرگ و تاریخی مبارزه با رژیم دیکتاتوری وابسته را به نتیجه رساند و با راهنمایی‌های پیشوای بزرگ انقلاب حضرت امام (ره) نظام مردمسالاری دینی را جایگزین آن کرد کهاین حرکت مهم از بین بردن استبداد آمریکایی و حاکم کردن دموکراسی پیام مهمی برای دیکتاتورهای منطقه داشت که به لرزه افتادند و به همین جهت از ابتدای انقلاب علیه ملت ایران تا امروز متحد شدند.

رئیس مجلس افزود: انقلاب اسلامی ایران از سوی دیگر ملت‌های منطقه را بیدارتر کرد که نتایج آن را در تحولات سال‌های اخیر منطقه می‌توان دید. از سوی دیگر مسیر دموکراسی خواهی در داخل عمیق‌تر شد و این یک رشد عقلانی سیاسی است که به برکت انقلاب اسلامی حاصل شد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: باید زمینه‌ها را با همه دستگاه‌های حاکمیتی بر اساس آخرین دستاوردهای بشری و مبتنی بر تعالیم اسلامی، هر روز فراهم‌تر نمایند که به چند مورد آن در شرایط فعلی اشاره می‌کنم. انتخابات در این ۴۰ سال سرمایه مهم مردم‌سالاری دینی بوده است و عملاً ملت با انقلاب اسلامی، سرنوشت خود را به دست گرفت، درحالی‌که در رژیم شاه، مجلس ملی و سنا وجود داشت که کالبدهای سیاسی بی‌جانی بودند که توسط لیست‌های دربار پُر می‌شدند و مردم در انتخابات نقشی نداشتند.

این عضو شورای عالی هماهنگی سه قوه تاکید کرد: اسدالله علم در خاطرات خود می‌گوید «به فلانی گفتم در دوره بعد نماینده فلان شهر خراسان هستی؟» او تشکر کرد و گفت: «من تابه حال در شهر خراسان نبوده‌ام». عَلَم حرف زشتی به او می‌زند و می‌گوید «همین که می‌گویم، برو پِی کارت، وقت ندارم». نه انتخاب‌شوندگان نقش و نه مردم اقبالی برای حضور در چنین صحنه مضحک سیاسی داشتند، اما اینک در این ۴۰ سال همه مسئولان ارشد کشور اعم از رهبری، رئیس‌جمهور، نمایندگان ملت و وزرا، همگی با رأی مستقیم یا غیرمستقیم ملت انتخاب می‌شوند و این یک سرمایه بزرگ سیاسی و اجتماعی برای ملت ما است که باید مستمراً از این سرمایه صیانت و آن را تعمیق ببخشیم.

لاریجانی اظهار داشت: یکی از این اقدامات می‌تواند بهبود قانون انتخابات باشد در سیاست‌های کلی نظام در بخش انتخابات، عادلانه بودن انتخابات یک رکن تلقی شده است. عادلانه بودن در مشارکت سیاسی یعنی فراگیری هر چه بیشتر و نقش‌ داشتن براساس میزان رأی و برای تحقق این امر، مبنای قانون انتخابات چنانچه تناسبی گردد و همه جریان‌های سیاسی و حتی افراد مستقل بر اساس میزان رأی در سرنوشت انتخابات مؤثر باشند، از وضعیت فعلی به سیاست کلی نزدیک‌تر و به مبنای عقلانی سیاست کلی منطبق‌تر خواهد بود. در این صورت هیچ گروه و جریان سیاسی احساس حذف‌شدگی نمی‌کند. نکته بعدی برای تحقق مردم‌سالاری دینی، ایجاد فضای بُردباری سیاسی است.

رئیس مجلس یادآور شد: متأسفانه از ابتدای پیروزی انقلاب، جریان‌های مارکسیستی و منافق با تند کردن فضای سیاسی و رادیکالیزه نمودن آن، در مسیر دیگری حرکت کردند و از طرف دیگر، عناصر فرصت‌طلب که تلاش داشتند خود را در صفوف انقلابیون جا بزنند، آنقدر تندروانه عمل می‌کردند که مستمراً باید با دخالت امام (ره) و رهبری، بستر آرام برای عقلانیت سیاسی فراهم می‌گردید. این وضعیت همیشه در این ۴۰ سال در هر دوره به نحوی ادامه داشت؛  زمانی‌ بنی‌صدر فضا را تند می‌کرد، زمانی منافقین، گاه گروه‌های تروریستی و گاه عناصر فرصت‌طلب که میدان رقابت سیاسی را به میدان حق و باطل تبدیل می‌کردند. یکی از هشدارهای شهید مطهری در مورد آفات انقلاب، همین رخنه‌ی فرصت‌طلبان در صفوف انقلابیون است که با شعارهای تندتر از انقلابیون، مسیر عقلانیت انقلاب را به کشمکش جاهلانه بدل نمایند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: بلوغ انقلاب، برخی از این شگردهای عوام‌فریبانه را رسوا کرده است ولی جریان‌های سیاسیِ انقلابی و رسانه‌های متعهد همچنان باید شرایط بردباری سیاسی و تحمل آگاهانه را فراهم‌تر نمایند. مسئله اصلی این است که همه جریان‌های سیاسی به این بلوغ رسیده باشند که در چارچوب قانون اساسی، رقابت‌های خود را شکل دهند و نه چارچوب‌شکن باشند. این همان ستمی بود که مارکسیست‌ها و منافقین در ابتدای انقلاب انجام دادند که با چارچوب‌شکنی، به دنبال قدرت بودند.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر