کد خبر: 722994 A

لاریجانی:

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حرکت عظیم ملت یک زلزله بزرگ در صحنه بین‌المللی و منطقه‌ای ایجاد کرد و آمریکایی‌ها را به هراس انداخت چون ایران پایگاه منطقه‌ای آمریکا بود.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی که در محل باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، گفت: تلاش‌های ملت قابل نمایش در یک نمایشگاه نیست،‌چرا که انقلاب اسلامی حرکت عظیمی در دنیای معاصر بود و این حرکت عظیم ملت یک زلزله بزرگ در صحنه بین‌المللی و منطقه‌ای ایجاد کرد و آمریکایی‌ها را به هراس انداخت چون ایران پایگاه منطقه‌ای آمریکا بود، هم به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران و هم به دلیل منابعی که ایران داشت، کشور ما دارای اهمیت زیادی برای آمریکایی‌ها بود. 

وی ادامه داد: ما کشوری بودیم که آن زمان ۳۶ میلیون جمعیت داشتیم و ۶ میلیون بشکه نفت در کشور تولید می‌کردیم اما کشور ما آباد نبود، چند شهر را آباد کرده بودند و بقیه را رها کرده بودند،‌پول نفت را مقداری چپاول می‌کردند و مقداری هم به مستشاران آمریکایی می‌رسید. 

رئیس مجلس گفت: واردات را زیاد کردند و ما در صنعت‌مان در واقع مونتاژکار بودیم، یک دیکتاتوری وابسته و خفقان گسترده و نمادهایی هم به عنوان مجلس ملی و سنا درست کرده بودند که توخالی بود و مردم در سرنوشتشان دخالتی نداشتند امان انقلاب اسلامی ایران این رویه را واژگون کرد و به یک مرتبه ایران که پایگاه امریکا بود، شرایط دیکتاتوری‌اش در داخل برچیده شد  و نظام در اختیار مردم قرار گرفت و مردم بر سرنوشت‌شان حاکم شدند. 

لاریجانی اضافه کرد: این شرایط به آن معنا است که بلوغ فکر سیاسی در دوران‌های مختلف به این جا رسید که نمی‌شود قدرت را بدون اراده مردم ساری و جاری کرد، همه بخش‌های کشور زیر نظر مردم قرار گرفتند و این مردم بودند که رئیس جمهور‌،‌نمایندگان مجلس و نمایندگان خبرگان رهبری را انتخاب کردند که این دستاورد کمی نیست. 

وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: در کل پس از پیروزی  انقلاب اسلامی، این قائمه تفکر سیاسی که در داخل بروز و ظهور پیدا کرد،‌دستاور زیادی است،‌ممکن است عده‌ای این شرایط را تحمل نداشته باشند اما باید بردباری داشته باشند و نباید با هم ستیز کنند، همه باید به تنوع فکری مجال دهند. 

رئیس مجلس یاداور شد: بسیاری از کشورها پس از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گفتند شما نمی‌توانید سرپا بایستید،‌این دوقطبی (شوروی و غرب) بر سپهر جامعه بین‌المللی سایه انداخته بود به همین دلیل وقتی جنگ عراق علیه ایران آغاز شد همه کشورها علیه ایران متحد شدند،‌هم شوروی سابق و هم اروپای غربی و هم آمریکا به صدام کمک می‌کردند ولی این تئوری استقلال‌طلبی ایران زنده ماند. 

وی با بیان اینکه جنگ هزینه زیادی بر ما تحمیل کرد ولی دستاورد داشت، تصریح کرد: یکی از دستاوردهای جنگ برای ما بازدارندگی بود که ایجاد شد که دستاورد بزرگی است؛ توانمندی ایران ظرفیت بزرگی است که باید مورد توجه قرار گیرد، گاهی دشمنان راجع‌به صنعت موشکی ایران حرف می‌زنند چون تئوری نه شرقی نه غربی را پایدارتر کرده‌ایم. 

لاریجانی همچنین متذکر شد: در مناقشه هسته‌ای هم ایران متکی به کسی نشد، روی پای خودمان ایستادیم با همه تنگناهایی که برای ایران بوجود آوردند ولی توانستیم پیشرفت کنیم. 

وی افزود: دستگاه دیپلماسی ما که در دوران جنگ تحمیلی فعال بود و چه در مناقشات پس از انقلاب تلاش خود را برای بهبود شرایط انجام داد. 

وی افزود: ما با دنیا قهر نیستیم و از ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم اما وابستگی نداریم چرا که ما زهر وابستگی در رژیم گذشته را چشیدیم و نمی‌خواهیم وابسته باشیم، ممکن است هنوز هم مشاجراتی با ما در صحنه بین‌المللی داشته باشند اما پذیرفتند که ایران به هیچ وجه حاضر نیست عزت خود را از دست بدهد، حضور عزتمندانه جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی معلول طراحی‌های انقلاب است، برخی کشورهای منطقه به دنبال هدف‌های خرد و پست بودند و ره به جایی نبردند،  البته هنوز هم برخی کشورها این موارد را پیگیری می‌کنند. 

لاریجانی تصریح کرد: در حوزه مسائل صنعتی و فناوری کارهای بزرگی انجام شده است، در سایر شئونات هم همینطور است، امروز ایران در فنون مختلف صاحب فن شده است. 

رئیس مجلس همچنین تصریح کرد: بعد از قشقرقی که بر سر تحریم‌ها ایجاد کردند باید دانشمندان ما از این زمان استفاده کنند و بر روی برخی بخش‌های وابستگی تمرکز کنند تا رفع شود.

 

ایران زلزله مجلس شورای اسلامی منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر