کد خبر: 722425 A

پایگاه خبری «نیشین» بررسی کرد؛

دمشق و تهران موافقتنامه‌ای را امضا کردند که شامل قرارداد همکاری استراتژیک اقتصادی در حوزه صنایع، تجارت و کشاورزی می‌شود.

به گزارش ایلنا، پایگاه خبری «نیشین» با اشاره به توافق ایران و سوریه که در سفر جهانگیری به این کشور منعقد شد در گزارشی نوشت: ایران قراردادهای اقتصادی و تجاری با سوریه منعقد کرد؛ زیرا دمشق به دنبال همکاری با متحدان خود برای کمک به بازسازی خسارت‌های جنگ هشت ساله است.

ایران و سوریه در مورد انجام معاملات بانکی با استفاده از ارزهای داخلی و انجام تجارت بدون دلار به توافق رسیده‌اند، همین‌طور دو کشور تصمیم گرفته‌اند روابط تجاری و سرمایه‌گذاری خود را عمیق‌تر کنند.

دمشق و تهران موافقتنامه‌ای را امضا کردند که شامل قرارداد همکاری استراتژیک اقتصادی در حوزه صنایع، تجارت و کشاورزی می‌شود.

به گفته اسحاق جهانگیری معاون رییس‌جمهور که در روزهای اخیر به سوریه سفر کرده بود؛ این توافقنامه یک توافق بسیار مهم در حوزه روابط بانکی بین دو کشور است.

وی در این باره اظهار کرد که مقامات هر دو کشور تاکید کردند که معاملات بانکی بین کشورها به سرعت اجرا شود.

رئیس اتاق بازرگانی سوریه، ضمن تاکید بر اهمیت این قرارداد تصریح کرد که این توافق گامی در جهت  غلبه بر موانع در روابط بانکی بین دمشق و تهران محسوب می‌شود.

جهانگیری هم خاطرنشان کرد که ایران همچنین به بازسازی نیروگاه‌های این منطقه کمک خواهد کرد و یک کارخانه جدید را در استان لاذقیه  ایجاد می‌کند.

علاوه بر این، دو یادداشت تفاهم بین مقام‌های راه آهن دو کشور و همچنین برای ارتقاء سرمایه‌گذاری ثبت شد. در طول بحران جاری در سوریه، ایران مستشاران نظامی را برای کمک به مبارزه با تروریست‌ها با توجه به در درخواست رسمی دمشق به سوریه فرستاده است.

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، در ماه ژوئن گذشته به شبکه خبری العالم گفت که ایران پایگاه‌های نظامی در سوریه ندارد، اما اگر ما نیاز به چنین چیزی داشته باشیم در این زمینه تردید نخواهیم کرد.

ایران سوریه قرارداد تجاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر