کد خبر: 721265 A

اسحاق جهانگیری:

مذاکرات مشترک هیات‌های عالی‌رتبه ایران و سوریه به ریاست معاون اول رییس‌جمهور و نخست‌وزیر سوریه بعد از ظهر امروز در محل کاخ نخست‌وزیری برگزار شد.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری در این نشست با قدردانی از استقبال گرم و صمیمانه دولت و ملت سوریه از هیات عالی‌رتبه کشورمان گفت: امروز ایستادگی و مقاومت مردم سوریه در مقابله با تروریست‌‌ها به نتیجه رسیده است و ما پیروزی‌‌های اخیر شما در صحنه سیاسی و نظامی را تبریک می‌‌گوییم. 

وی ضمن اظهار امیدواری نسبت به محو کامل تروریست‌‌ها و نقش برآب شدن نقشه‌‌های حامیان آنان اظهار داشت: جامعه جهانی و اروپایی‌‌ها بدانند اگر فداکاری دولت و مردم سوریه و همپیمانان این کشور نبود امروز تروریست‌‌های داعشی که نماد خشونت، قتل،‌ وحشی‌‌گری و غارت بودند، در منطقه دولت تشکیل داده و مشکلی بزرگ و لاینحل برای امنیت جهان می‌‌شدند. 

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: ایران افتخار می‌‌‌کند در مبارزه با تروریست پیشگام و پیشتاز بوده است و پیروزی مردم و دولت سوریه را پیروزی خود می‌‌داند. 

جهانگیری با بیان اینکه جامعه جهانی باید بداند که امنیت در منطقه مرتبط با امنیت جهانی است، تصریح کرد: امروز که در این منطقه گام به گام به سمت امنیت پیش می‌‌رویم. جهان نیز به سمت امن شدن پیش می‌‌رود و باید جامعه جهانی خشنود باشد و از پیشگامان آن قدرشناسی کند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در دوران بازسازی سوریه نیز در کنار دولت و ملت این کشور خواهد بود، خاطرنشان کرد: برگزاری چهاردهمین اجلاس مشترک اقتصادی دو کشور حاوی این پیام است که سوریه وارد مرحله جدیدی شده و باید برای بازسازی این کشور تلاش شود. 

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران در حوزه‌‌های مختلف آمادگی انجام کارهای جدی و مهم در سوریه دارد، ابراز داشت: یکی از مهمترین موضوعات مسئله نظام بانکی و ارتباط مستقیم کارگزاری بانک‌های دو کشور با سیستمی خارج از نظام سوئیفت است. در هیات عالی‌‌رتبه ما رییس کل بانک مرکزی نیز حضور دارد تا قبل از هر اقدامی مسائل بانکی را مرتفع کنیم و زمینه را برای توسعه فعالیت بخش خصوصی با یکدیگر فراهم کنیم. 

جهانگیری با تاکید بر تدوین همکاری‌‌ها به شکل بلندمدت و راهبردی بیان کرد: فعالان اقتصادی باید مطمئن باشند که دو دولت برای حل مسائل و انجام توافق‌‌ها اراده جدی دارند. 

وی با اشاره به اینکه ایران در زمینه ساخت نیروگاه‌‌های برق از توانمندترین کشورها در سطح منطقه و جهان است، یادآور شد: ما می‌‌توانیم همکار مطمئنی برای سوریه در ساخت نیروگاه باشیم. 

معاون اول رئیس‌جمهور بر بازسازی زیرساخت‌‌های حمل و نقل جاده‌‌‌ای و ریلی در سوریه تاکید و عنوان کرد: ایران آماده است در چارچوب توافقی سه‌‌جانبه میان سوریه ـ تهران و ایران خط ریل مشترک ایجاد کرده و همچنین با اتصال خلیج فارس به دریای مدیترانه جریان تجارت میان دو کشور را تقویت کند. 

جهانگیری بر تفاهم بر گسترش تجارت بخش خصوصی دو کشور از طریق تجارت آزاد تاکید کرد و آمادگی ایران برای همکاری‌‌‌های آموزشی و فنی در حوزه اکتشاف و بهره‌‌برداری از منابع نفت و گاز سوریه را اعلام کرد. 

وی با تاکید بر علاقه‌مندی ایران برای تامین نیازهای دارویی سوریه، به علاقه‌‌مندی مردم ایران برای بازدید از اماکن زیارتی و تاریخی سوریه را یادآور شد و بر برنامه‌‌ریزی‌‌های دوجانبه در این خصوص تاکید کرد. 

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند است در دوران بازسازی سوریه به این کشور کمک کند و سطح روابط اقتصادی خود را همچون مناسبات سیاسی ارتقا بخشد. قطعاً حضور هیات عالی‌‌رتبه ایرانی در دمشق حاوی این پیام است. 

عماد خمیس، نخست‌‌وزیر سوریه نیز در این جلسه با بیان خوشآمد به هیات ایرانی به نمایندگی از دولت و ملت سوریه گفت: این سفر پیام‌‌های زیادی دارد و سرآغازی برای روابط عمیق‌‌تر دو ملت دوست و برادر ایران و سوریه است. 

وی با بیان اینکه این سفر در سایه تحولات اخیر بین‌‌المللی و تحریم‌‌های بی‌‌سابقه در حوزه اقتصادی علیه دو ملت انجام شده است، اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا با کمک یکدیگر از موانع عبور کنیم. 

نخست‌وزیر سوریه با قدردانی از کمک‌ها و حمایت‌‌های جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر تصریح کرد: پیروزی‌‌هایی که سوریه در برابر تروریست‌‌ها به دست آورد پیروزی همه منطقه محور مقاومت و دو کشور است. 

خمیس با تاکید بر اینکه دولت و ملت سوریه با قدرت در برابر توطئه‌‌ها می‌‌ایستد و به آینده خود در سایه همکاری با کشورهای دوست امیدوار است، خاطرنشان کرد: سفر هیات عالی‌‌‌رتبه ایرانی فرصتی برای گسترش روابط در همه زمینه‌‌ها است. ما برای بازسازی سوریه طرح‌‌های بسیاری داریم و خواستار همکاری با کشورهای دوست برای پیشبرد این برنامه‌‌ها هستیم. 

وی با بیان اینکه فرصت‌‌های بسیاری برای سرمایه‌‌گذاری در سوریه وجود دارد، ابراز داشت: دمشق پذیرای شرکت‌‌های دولتی و خصوصی ایران برای بازسازی زیرساخت‌‌ها،‌ تامین مسکن و انرژی است.

نخست‌‌وزیر سوریه افزود: براساس تاکید بشار اسد رییس‌‌جمهور سوریه اولویت اجرای طرح‌‌های بازسازی متعلق به شرکت‌‌های ایرانی است. 

خمیس با بیان اینکه ما برای تامین سالانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ مگاوات برق نیازمند توسعه نیروگاهی هستیم، عنوان کرد: ایران می‌‌تواند در این زمینه نقش بسزایی ایفا کند. 

وی با بیان اینکه در زمینه تامین و بازسازی صدها هزار واحد مسکونی،‌ توسعه بنادر، کشاورزی و تلفن همراه فرصت‌‌‌های بسیاری برای همکاری میان دو کشور وجود دارد،‌ یادآور شد: تلاش خواهیم کرد تا مشکلات شرکت‌‌های ایرانی که در سال‌های گذشته در سوریه سرمایه‌‌گذاری کرده بودند را برطرف کنیم و حقوق همه آنها را تامین کنیم. 

نخست‌وزیر سوریه ادامه داد: تروریست زیرساخت‌‌ها و راه آهن سوریه را نابود کرد، در این زمینه برنامه داریم و اولویت بازسازی هزاران کیلومتر خط ریلی و جاده‌‌ای را به شرکت‌‌های ایرانی خواهیم داد. 

خمیس با بیان اینکه دولت سوریه آماده ارائه تسهیلات به گردشگران دینی و سیاحتی ایرانی اظهار امیدواری کرد با استقرار کامل امنیت شاهد حضور بیش از پیش ایرانی ها در سوریه باشیم. 

وی اضافه کرد: ما از هیات عالی‌‌رتبه ایرانی در وطن خودشان استقبال کرده‌‌ایم و می‌‌توانیم فعالیت‌‌هایمان را در حوزه انرژی، بانک و گمرک ارتقا دهیم. 

در این جلسه که وزرای نیرو، راه و شهرسازی، رییس کل بانک مرکزی، رییس سازمان حج و اوقاف، رییس قرارگاه خاتم‌‌الانبیاء حضور داشتند درخصوص بخش‌‌های مختلف تجاری و اقتصادی و نحوه حضور شرکت‌‌‌‌های ایرانی در حوزه بازسازی سوریه بحث و تبادل نظر شد.

ایران و سوریه عماد خمیس اسحاق جهانگيری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر