کد خبر: 721112 A

وزیر اقتصاد فرانسه:

وزیر اقتصاد فرانسه از اجرایی شدن ساز و کار ویژه پرداخت اروپا و ایران با هدف مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران ظرف روزهای آینده خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «برونو لومر» وزیر اقتصاد فرانسه در گفت‌وگو با رادیو اینتر فرانسه اظهار کرد: ساز و کار مالی ایران و اروپا ظرف چند روز آینده اجرایی می‌شود و به کشورهای اروپایی اجازه می‌دهند که تجارت خود با ایران ادامه دهند.

وی در ادامه افزود: «آمریکا در حال حاضر علیه ایران مجموعه‌ای از تحریم‌های فراسرزمینی را اعمال کرده است، این یعنی شرکت‌های ما دیگر نمی‌توانند با ایران تجارت کنند، چراکه تمام پرداخت‌ها بوسیله بانک‌های وابسته به آمریکا و سرمایه‌های آمریکایی، انجام می‌شود».

وزیر اقتصاد فرانسه همچنین خاطرنشان کرد که فرانسه، انگلستان و آلمان ظرف چند روز آینده یک ساز و کار مالی مستقل را راه‌اندازی خواهند کرد. این توافق برای اجرایی شدن این ساز و کار ظرف چند روز آینده امضا می‌شود تا از این طریق بتوانیم با ساز و کار مستقل مالی با ایران تجارت کنیم، حتی اگر ایالات متحده مخالف این اتفاق باشد و نخواهد که ما این ساز و کار را اجرایی کنیم.

وی در ادامه اظهاراتش افزود: «اروپا می‌تواند با اتحاد جلو برود و درمقابل فشارهای دو قدرت اقتصادی بزرگ یعنی ایالات متحده و چین مقاومت کند.»

درحالیکه ایران روز دوشنبه اعلام کرد مذاکراتی با فرانسه در مورد توسعه موشک‌های بالستیک خود نداشته است، چندی پیش پاریس اعلام کرده بود در صورتی که مذاکرات اتحادیه اروپا و ایران در مورد برنامه‌های موشکی ایران پیشرفتی نداشته باشد آمادگی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را دارد.

ایالات متحده آمریکا ایران فرانسه تحریم اروپا اس پی وی وزیر اقتصاد فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر