کد خبر: 720669 A

قاسمی:

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه مسائل موشکی ایران قابل گفتگو و مذاکره نیست، تاکید کرد: در مورد مسائل دفاعی ایران که به تمامیت ارضی و ​سرنوشت مردم ایران مربوط است با دیگران شوخی نداریم.

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه فرانسه گفت:‌ دوستان فرانسوی باید مجدداً به قطعنامه ۲۲۳۱ توجه کنند و ببیند که مسائل موشکی ایران هیچ تعارضی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد.

وی ادامه داد: مسئله موشکی ایران دفاعی و داخلی است که کاملا جنبه بازدارندگی دارد و برای دفاع از کشور طراحی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود:‌ تجربه دهه‌‌‌های گذشته نشان داد که ما مجبوریم و باید در این منطقه پر آشوب توانمندی‌‌‌های لازم خودمان را برای دفاع از کشور در صورت نیاز داشته باشیم.

قاسمی اضافه کرد:‌ سیاست ما نسبت به کشورهای منطقه و همسایگان کاملا روشن است و علاقه‌‌‌مندیم که با همه کشورهای منطقه و همسایه روابط مسالمت‌‌آمیز و دوستانه داشته باشیم و بتوانیم منطقه را به سمت ثبات و توسعه پیش ببریم.

وی ادامه داد: اقدامات ما در حوزه دفاعی یک کار طبیعی و بدیهی است و هر کشوری حق دارد با استفاده از امکانات خود در صورت نیاز دفاع کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: همانگونه که بارها گفتیم ما سیاست‌‌‌های دفاعی خودمان را خودمان تعیین می‌‌‌کنیم و به دیگران اجازه نخواهیم داد که در این نوع مسائل دخالت کنند.

قاسمی اضافه کرد: ما در زمینه مسائل موشکی و دفاعی مذاکره‌‌‌ای با دیگران نخواهیم داشت و سیاست‌‌‌های ملی و بومی خود را دنبال می‌‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دیگران نباید از این نوع سیاست‌‌‌ها نگران باشند، اظهار داشت: تجربه تاریخی نشان می‌‌دهد که ما هرگز متجاوز نبودیم، ‌به خاک دیگران چشمداشتی نداشتیم، به کسی تهاجمی نداشتیم و حمله‌‌ای نکرده‌‌ایم و برعکس این ما بودیم که مورد تجاوز و تعدی دیگران قرار گرفتیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد:‌ فراموش نمی‌‌‌کنیم که در هشت سال جنگ تحمیلی بسیاری از کشورهای جهان کشورهای اروپایی و از جمله فرانسه چگونه سلاح‌‌های غربی را در اختیار دیکتاتور بغداد قرار دادند تا شهرها و مناطق مسکونی ما را هدف قرار دهند.

قاسمی افزود: اجازه نخواهیم داد که مجددا با اعمال فشار ما را از رسیدن و داشتن ابزارهای دفاعی لازم محروم کنند و دست دیگران برای هر چیز و انواع سلاح‌‌ها باز باشد.

وی اضافه کرد: متاسفانه می‌‌بینیم که امروز برخی از کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا پیشرفته‌‌ترین سلاح‌‌های خود را برای برخی از کشورهای منطقه ارسال می‌‌‌کنند و نقش مهمی در توسعه زرادخانه‌‌‌های منطقه دارند که قطعاً خود کانون‌‌هایی را برای ایجاد تنش ناامنی و بی‌‌ثباتی ایجاد می‌‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه مقامات فرانسوی باید در این زمینه بازنگری و مواضع ما را مجدداً بررسی کنند، تصریح کرد: فکر می‌‌‌کنم که آن وقت به راحتی درک خواهند کرد که مسائل موشکی ایران قابل گفت‌وگو و مذاکره نیست.

قاسمی در پاسخ به ادعای وزیر امور خارجه فرانسه و درباره مذاکره موشکی با مقامات ایران خاطرنشان کرد: ما با بسیاری از کشورهای جهان و کشورهای اروپایی رایزنی‌‌های سیاسی خود را به صورت مستمر و منظم داریم.

وی ادامه داد:‌ با کشور فرانسه در سطح معاون وزارت امور خارجه به طور مرتب نشست‌‌هایی را در طول سال و در تهران و پاریس برگزار می‌‌‌کنیم که در واقع مذاکرات سیاسی دو کشور است و در این مذاکره سیاسی ما طیف وسیعی از موضوعات مورد علاقه دو کشور را در حوزه‌‌‌های مسائل دوجانبه، منطقه‌‌‌ای، جهانی و تحولات بین‌‌‌المللی مورد بحث و بررسی قرار می‌‌دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در این مذاکره مواضع خودمان را به کرات به طرف‌‌های فرانسوی اعلام کردیم که چگونه نگاه و برداشتی از مسائل دفاعی و موشکی ایران داشته باشند.

قاسمی اضافه کرد: برای ما قابل پذیریش نیست که سایر کشورهای جهان بخواهند در این نوع مسائل ما را تحت فشار قرار دهند.

وی ادامه داد: به دلایل تجارب تاریخی در مورد مسائل دفاعی ایران که به حاکمیت ملی تمامیت ارضی، ‌سرنوشت و مصالح مردم ایران مربوط است نه می‌‌توانیم با دیگران شوخی کنیم، نه آن را ساده‌‌انگاریم و نه می‌‌توانیم بی‌‌‌توجه باشیم لذا این یک اصل اساسی است که ما در همین مسیر راهمان را ادامه خواهیم داد.

بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر