کد خبر: 720383 A

اردکانیان در صحن مجلس خبر داد؛

وزیر نیرو از افتتاح تعدادی طرح آبی در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، رضا اردکانیان در جریان سوال پورحسین شقلان نماینده مردم پارس‌آباد در مجلس در خصوص نحوه هزینه‌کرد منابع تخصیص یافته از صندوق توسعه ملی و حفظ حقابه‌داران اظهار داشت: اقدامات راهبردی در زمینه حفظ حقوق حقابه ایران تا کنون صورت گرفته است.

وزیر نیرو افزود: در همین زمینه تعدادی طرح آبی در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افتتاح می‌شود. در خصوص موضوع حقابه هم کارگروهی در وزارت نیرو فعال کردیم که مستندات و مدارک لازم در حال بررسی است.

وی در ادامه سخنانش به بازدید از مناطق دارای حقابه اشاره کرد و گفت: پس از بازدید از منطقه پارس‌آباد برای حقابه آن و همچنین سایر مناطقی که موضوع حقابه در آن مطرح است به پیشرفت‌های خوبی نائل شدیم.

اردکانیان بر همین اساس اضافه کرد: در وزارت نیرو ضمن نظارت کامل مسئولیت اجرای عادلانه حقابه را برای حفظ حقوق حقابه‌داران در حوزه‌های آبریز در اولویت قرار داده است.

در مواردی که اسناد مذکور وجود نداشته باشد، سطح اراضی میزان حق‌آبه‌های کشاورزی و تصاویر ماهواره‌ای برآورد می‌شود و به عنوان یک منبع در برنامه ریزی طرح‌های حوزه آب اعمال می‌شود.

وزیر نیرو در ادامه تصریح کرد: از نگاه قانون توزیع عادلانه آب، رعایت حقوق بهره‌برداران قدیمی رودخانه الزامی است و هیچ گونه دخل و تصرفی پذیرفتنی نیست.

وزیر نیرو در ادامه با اشاره به نحوه هزینه کرد منابع مالی تخصیص داده شده از صندوق توسعه ملی به طرح‌های مهار آب‌های مرزی بیان کرد: گزارشات دوره‌ای منظمی به سازمان برنامه و بودجه و منابع رسمی در این زمینه داده می‌شود. بنده نیز هر هفته ساعاتی در جلسات مربوط به این طرح‌ها حضور می‌یابم و بر پیشرفت کارها نظارت دارم. در حال حاضر فعالیت‌ها و اقدامات چهار ساله‌ای بر مبنای اعتبارات اختصاص یافته انجام شده است از جمله احداث زیرساخت‌های لازم مشتمل بر ۱۴۰ تونل انتقال آب، حفاری و ساخت و نصب ۱۴۲ واحد ایستگاه پمپاژ اصلی و یک هزار کیلومتر سامانه‌ی انتقال اصلی آب برای تأمین آب کشاورزی و صنعت.

وی در ادامه تصریح کرد: طرح‌های متعدد در این زمینه به بهره برداری رسیده و امکان بهره برداری طرح‌های دیگری فراهم است که امیدواریم به مناسبت ایام بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی شاهد بهره‌برداری از این طرح‌ها باشیم. این طرح‌ها زمینه‌ی اشتغال مستقیم و غیر مستقیم بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر را فراهم می‌کند. در زمینه‌ی بهره‌مندی شهرها و روستاهایی نواحی مرزی ما سعی کرده‌ایم از حقابه قانونی جمهوری اسلامی صیانت کنیم و در جهت تأمین آب با کیفیت اقدام کنیم.

وی افزود: در خصوص حقابه‌ها کار گروه ویژه‌ای در وزارت نیرو فعال است که مبانی قانونی و کلیه اطلاعات مستند را بررسی می‌کند. با توجه به سوال آقای پورحسین و تعداد دیگر از همکاران این موضوع تسریع می‌شود و در آینده نزدیک نتیجه‌ی مطالعات اعلام می‌شود.

اردکانیان در ادامه اظهار داشت: در شرایط فعلی کشور ما در زیر سایه‌ی بسیاری از کشورهای دنیا با آثار تغییر اقلیم مواجه است و مانند برخی از نقاط دنیا هنوز نگاه بخشی‌نگری در مدیریت منابع آب وجود دارد. اولین نکته حائز اهمیت این است که ما باید بر نحوه صحیح مصرف و مدیریت منابع زیست محیطی کشور تمرکز داشته باشیم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: یکی از دلایل اصلی فاصله‌ی ما در مدیریت منابع آب از آنچه در برنامه توسعه تدوین شده است این است که ما از تأخیر قابل ملاحظه‌ای در اتخاذ رویکرد مناسب در برنامه‌ریزی برای اعمال مدیریتی توأمان عرضه و تقاضا برخورداریم. در آبان سال ۱۳۸۳ یعنی حدود ۱۴ سال پیش رویکرد مدیریت توأمان عرضه و تقاضا به تصویب رسید و در قانون برنامه چهارم توسعه درج شده است. اما ما در خصوص اجرای تکالیف برنامه قانون چهارم توسعه در این زمینه عقب ماندگی‌هایی داریم و در سال‌های بعد نیز چندان به این موضوع پرداخته نشد.

اردکانیان در ادامه بیان کرد: اکنون ما باید با سرعت بخشیدن به کار این موضوع را جبران کنیم. از جمله لوازم تغییر رویکرد ما برای رسیدن به مدیریت توأمان عرضه و تقاضا شکل‌گیری یک همکاری نیاز بخش مؤثر در داخل دولت است. کار گروه ملی سازگاری با کم آبی مرکب از معاونین رئیس جمهور، رئیس سازمان محیط زیست، وزیر کشور، وزیر نیرو و سازمان برنامه و بودجه در درون دولت شکل گرفته است و به طور منظم جلسات خود را برگزار می‌کنند.

اردکانیان در ادامه اظهار داشت: یکی از مصوبات این کارگروه شکل‌گیری کار هماهنگ سه ساله میان بخشی برای استقرار الگوی کشت مناسب به ویژه در محصولی نظیر برنج است. این اقدام به گونه‌ای باید انجام شود که کشاورزان نیز متضرر نشوند.

وی افزود: اصلاح ساختار در تشکیلات وزارت نیرو از سال گذشته در دستور کار وزارتخانه است و فعالیت‌های مناسبی در این زمینه انجام شدند. از جمله شکل‌گیری مدیریت‌های حوزه‌ی آبریز. ما ضمن احترام به موضوع تقسیمات کشوری باید حوزه‌های طبیعی و مرزهای طبیعی حوزه‌ی آبریز را به رسمیت بشناسیم.

 

انقلاب ایران پیروزی انقلاب اسلامی وزارت نیرو توسعه ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر