کد خبر: 720235 A

امیری در دیدار با رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس الجزایر:

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: نقض صریح قطعنامه الزام‌آور شورای امنیت در خصوص برجام توسط یکی از اعضای ثابت شورای امنیت کم سابقه است و و ادامه این روند غیر قانونی قطعا به ضرر همه اعضای جامعه بین الملل است.

به گزارش ایلنا، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در دیدار با عبدالحمید سی عفیف رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ملی الجزایر، اظهار داشت: روابط جمهوری اسلامی ایران با دولت الجزایر سابقه طولانی دارد و اکنون نیز علاقمند به تعمیق همکاری‎‌های لازم بین دو کشور هستیم که این امر با قانونگذاری و موافقتنامه‌های دوجانبه امکان پذیر است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه خوشبختانه گروه دوستی مجلس الجزایر با ایران نیز تشکیل شده که ما نیز آماده افزایش همکاری ها هستیم، بیان کرد: سطح روابط دولت جمهوری اسلامی ایران با الجزایر بسیار خوب است اما ایران راضی به این سطح از مناسبات اقتصادی نیست زیرا می توان سطح ارتباطات بین دو کشور را ارتقاء داد.

 

دیدار حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهور با رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان الجزایر

امیری ضمن ابراز امیدواری برای برگزاری جلسات کمیسیون عالی همکاری‌های دولت ایران و الجزایر در ایران، گفت: ما با کشور برادر و دوست، الجزایر مبانی مشترک بسیار زیادی داریم و با توجه به مسئولیت اینجانب به عنوان معاون پارلمانی رییس جمهور، آمادگی کامل داریم که از این ظرفیت برای گسترش روابط بهره برداری کنیم.

امیری اظهار داشت: خوشبختانه نظام جمهوری اسلامی ایران از تفکیک قوا برخوردار بوده و رابطه بسیار خوبی بین دولت و مجلس شورای اسلامی ایران  وجود دارد.

نشست‌های گروه دوستی پارلمانی ایران و الجزایرسبب ارتقاء سطح روابط دو کشور می‌شود

امیری به شکل گیری گروه دوستی پارلمانی ایران و الجزایر اشاره کرد و ادامه داد: با برگزاری منظم و دوره‌ای نشست‌های گروه دوستی پارلمانی ایران و الجزایر می‌توان شاهد استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و نقاط مشترک در ارتقاء سطح روابط موثر میان دو کشور باشیم.

وی به سابقه تاریخی دو کشور و وجود مشترکات فراوان اشاره کرد و افزود: باید تلاش کرد همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف گسترش یابد و با عنایت به اینکه مجلس مرجع اصلی قانون گذاری است می توان بسترهای قانونی لازم برای این امر را مهیا ساخت.

روابط ایران و الجزایر تا رسیدن به سطح مطلوب فاصله زیادی دارد

معاون امورمجلس رییس جمهور گفت: ظرفیت های مناسب و خوبی در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری، سرمایه گذاری، انرژی و گردشگری برای ارتقاء مناسبات ایران و الجزایر وجود دارد و علیرغم روابط خوب و برادرانه میان دوکشور  تا رسیدن به سطح مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.

امیری از سیاست های حکیمانه و مدبرانه الجزایر در قبال تحولات منطقه خاورمیانه از جمله سوریه،عراق، یمن و فلسطین تقدیر کرده و بر نقش مهم این کشور در برقراری ثبات در منطقه شمال آفریقا و مغرب غربی تاکید داشت.

کشورهای اسلامی در قبال افراط گرایی‌هایی که زائیده تفکر دشمنان اسلام است با تدبیر عمل کنند

وی افزود: کشورهای اسلامی در ارتباط با افراطی گری هایی که زاییده تفکر دشمنان اسلام است باید با تدبیر حرکت کنند. جمهوری اسلامی ایران خود از تروریسم ضربه خورده است و از آثار آن بر امنیت شهروندان و توسعه کاملا واقفیم به همین دلیل تاکید بر جلوگیری از خشونت و افراط گرایی داریم  زیرا ما امت پیامبر رحمت و مهربانی هستیم که بنا را بر گفتگو و صلح می گذاریم.

امیری گفت: متاسفانه عده ای در جهان اسلام به دنبال دو قطبی کردن هستند و به طرح موضوع شیعه و سنی پرداخته در صورتی که ما امت پیامبر هستیم و امتی واحد و امروز اولویت ما اتحاد و پرداختن به مشترکات است و مشترکات ما بسیار زیاد است و تفاوت نظرات در قبال مشترکات ناچیز است.

نقض صریح برجام توسط یکی از اعضای ثابت شورای امنیت برای جامعه بین الملل خطرناک است

امیری گفت : تاکید جمهوری اسلامی ایران بر روابط منطقی و مثبت با جهان است و خواسته های غیر منطقی برخی از قدرت های خارجی را نمی پذیریم ، نقض صریح قطعنامه الزام‌آور شورای امنیت در خصوص برجام توسط یکی از اعضای ثابت شورای امنیت کم سابقه است و و ادامه این روند غیر قانونی قطعا به ضرر همه اعضای جامعه بین الملل است.

در پایان حسینعلی امیری بر حمایت کشور دوست و برادر، الجزایر و جمهوری اسلامی ایران در راستای محکومیت و نقض تحرکات یکجانبه آمریکا سپاسگذاری و اظهار امیدواری کرد این سفر منشاء تحولات گسترده در ارتقاء روابط دو کشور باشد.

رئیس کمیسیون امورخارجی مجلس ملی الجزایر: الجزایر از مواضع ایران در برجام حمایت می کند

عبدالحمید سی عفیف رئیس کمیسیون امورخارجی مجلس ملی الجزایر ضمن تاکید بر نقطه نظرات مشترک ایران و الجزایر در خصوص مسائل منطقه ای، اظهار داشت: ما نیز اعتقاد داریم که همکاری های دو کشور باید بیش از این افزایش یابد.

رئیس کمیسیون امورخارجی مجلس ملی الجزایر بیان کرد: الجزایر در مورد بحران ها و تلاش های ساختگی منطقه بر این باور است که این اقدامات در چارچوب برنامه های صهیونیستی و برای تضعیف کشورهای اسلامی انجام می شود.

وی افزود: مبنای سیاست خارجی الجزایر بر عدم دخالت در امور داخلی سایر کشورها است به همین جهت در مسائل سوریه، عراق و یمن مواضع مناسبی را اتخاذ کردیم زیرا اعتقاد داریم دخالت نظامی هیچ بحرانی را حل نمی کند.

رئیس کمیسیون امورخارجی مجلس ملی الجزایر گفت: موضع ثابت الجزایر در حمایت از برجام را همواره اعلام کردیم و امیدواریم ایران دشواری های کنونی را پشت سر گذارده و شرایط خوبی را برای مردم ایجاد کند.

امیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر