کد خبر: 720220 A

نهاوندیان در دیدار رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و بورس ترکیه:

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور تعمیق روابط اقتصادی ایران و ترکیه را گامی در مسیر پیوند عمیق‌تر دو ملت برشمرد و تاکید کرد:تهران و آنکارا برای تقویت همه‌جانبه روابط به ویژه در بخش اقتصادی عزم جدی دارند.

به گزارش ایلنا، محمد نهاوندیان روز شنبه در دیدار مصطفی رفعت حیصار جیک اوغلو، رئیس اتحادیه اتاق‌‌های بازرگانی و بورس ترکیه، با تاکید بر اینکه جهان اسلام با روابط نزدیکتر ایران و ترکیه، قدرتمندتر می‌‌شود، گفت: با اتحاد ایران و ترکیه، هیچ کشوری نمی‌تواند در تحریم اقتصادی دو کشور موفق شود.

وی در این دیدار که جمعی از فعالان اقتصادی و بخش خصوصی ترکیه نیز حضور داشتند، با اشاره به تحریم‌‌های ۴۰ ساله آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: تفاوت تحریم‌‌های کنونی دولت آمریکا علیه کشورمان در مقایسه با گذشته در این است که الان کشورهای جهان و حتی دولت‌‌های اروپایی، دولت آمریکا را در این دوره از فشار و اعمال تحریم‌‌های ظالمانه علیه تهران، نه تنها همراهی نمی‌کنند بلکه در مقابل آن نیز ایستاده‌‌‌اند.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه تهدیدهای آمریکا علیه ایران اسلامی با وجود افزایش سروصدا و فضاسازی تبلیغاتی، از دستیابی به اهداف خود ناتوان است، تصریح کرد: رئیس‌‌جمهور آمریکا حتی در داخل کشور خود و اداره دولت با مشکلات فراوانی مواجه است و قطعا نمی‌‌تواند در آن سوی اقیانوس‌ها اهداف خود را عملی کند.

نهاوندیان گسترش روابط با دولت و ملت ترکیه را جزو اولویت‌‌های سیاست خارجی ایران برشمرد و خاطرنشان کرد: این دوره از فشار و تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران هم به‌‌زودی سپری خواهد شد و دوستان را می‌‌توان در روزهای سخت شناخت.

رئیس اتاق بازرگانی و بورس ترکیه نیز در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و عمیق ایران و ترکیه ابراز داشت: باید روابط مشترک تهران – آنکارا به ویژه در بخش‌‌‌های اقتصادی و اتاق‌‌های بازرگانی با توجه به شرایط کنونی بیش از پیش گسترش یابد.

حیصار جیک اوغلو با بیان اینکه سفر روحانی به ترکیه تحولات گسترده تجاری و اقتصادی بین دو کشور را به وجود آورد، عنوان کرد: رئیس‌‌جمهور ترکیه نیز همواره گسترش همکاری‌‌های اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را به فعالان اقتصادی، کارآفرینان و بخش خصوصی ترکیه گوشزد کرده است.

وی اضافه کرد: شرکت‌‌‌ها و اتاق بازرگانی ترکیه مشتاق و علاقمند به همکاری با ایران هستند.

در این دیدار، راه‌های تسهیل سرمایه‌گذاری مشترک در پروژه‌های زیرساختی و تولید و افزایش مبادلات تجاری و ترانزیتی دو کشور مورد بررسی قرار گرفت و در مورد تسریع همکاری‌ها، تصمیماتی اتخاذ شد.

ایران و ترکیه محمد نهاوندیان روابط ایران و ترکیه رابطه ایران و ترکیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر