کد خبر: 720208 A

سفیر آلمان در دیدار با مطهری:

سفیر آلمان در تهران ظهر امروز با نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، علی مطهری در ابتدای این دیدار با اشاره به تبادلات و گفت‌وگوهای خوب پارلمانی میان مجالس ایران و آلمان گفت: مجلس شورای اسلامی از افزایش ارتباطات خود با مجلس آلمان که موجب ارتقا درک متقابل شده و در گسترش روابط دوستانه فیمابین به دولت‌های دو کشور کمک می‌کند، استقبال می‌کند.

وی ادامه داد: تماس مستقیم میان نمایندگان دو کشور در سطوح مختلف از جمله گروه‌های دوستی پارلمانی و کمیسیون‌های تخصصی دو مجلس؛ در تعمیق روابط و برطرف کردن برخی مشکلات و سو تفاهمات احتمالی مؤثر خواهد بود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی این با اشاره به عهدشکنی دولت آمریکا و خروج این کشور از برجام اظهار داشت: بعد از خروج دولت آمریکا از برجام، از اروپا به عنوان یک طرف مذاکرات انتظار می‌رود که اقدامات عملی لازم را برای اجرای کامل برجام به عمل آورد اما متأسفانه تاکنون اقدام مناسب و درخوری صورت نگرفته است.

مطهری افزود: رویکرد یکجانبه‌گرایی از سوی آمریکا و تلاش این کشور برای تحمیل دیدگاه‌های خود به کشورهای دیگر قوت گرفته است بنابراین لازم است اروپا با استقلال در سیاست خارجی، قاطعانه و به‌طور جدی مقابل این رویکرد آمریکایی‌ها بایستد.

وی اضافه کرد: انتظار داریم هر چه زودتر ساختار مالی و بانکی موردنظر اتحادیه اروپا برای تداوم همکاری شرکت‌های اروپایی و آلمانی با ایران مشخص و گام‌های عملی برای حمایت از این شرکت‌ها برداشته شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصمیم دولت آلمان در تعلیق پروازهای هواپیمایی ماهان به آلمان تصریح کرد: این تصمیم با فضای دوستانه حاکم بر مناسبات دو طرف در تناقض است و با توجه به اینکه دلیل اثبات شده‌ای برای این اقدام ذکر نشده است ما انتظار داریم که دولت آلمان در تصمیم خود تجدیدنظر نماید.

مطهری با اشاره به ظرفیت‌های خوب ایران و آلمان برای توسعه روابط فرهنگی فیمابین خاطرنشان کرد: پیشینه فرهنگی غنی دو کشور و علاقه میان مردم دو ملت بستر مناسبی برای توسعه روابط فرهنگی میان ایران و آلمان است که باید از آنها به نفع دو ملت استفاده کرد.

مکاییل کلور- برشتولد نیز در این دیدار ضمن اشاره به روابط دیرینه و سنتی آلمان و ایران ابراز داشت: به نظر من ملت دو کشور یک رابطه احساسی نسبت به یکدیگر دارند که فراتر از روابط سیاسی و رسمی دو کشور است که بر این بستر می‌توان روابط دو جانبه را بیشتر از پیش گسترش داد.

وی با ابراز تأسف از خروج آمریکا از برجام بیان کرد: دولت آلمان بارها از این اقدام ابراز تأسف کرده و آلمان سعی داشته است که اتحادیه اروپا در حمایت از تداوم برجام یکصدا باشد.

سفیر آلمان در تهران افزود: اروپا با تمام توان به دنبال اجرایی کردنSPV است و در این زمینه پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم.

برشتولد ادامه داد: برای اجرایی کردن SPV فقط قدم‌های نهایی باقی مانده است و طی چند روز آینده شاهد نهایی شدن این فرایند خواهیم بود.

وی با اشاره به اهمیت کشورمان در منطقه یادآور شد: آلمان معتقد است که ایران از مهمترین کشورهای منطقه است و حل بحران‌ها و مشکلات منطقه نیز نیازمند همکاری و مشارکت ایران است.

سفیر آلمان در تهران بر اهمیت تقویت همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور و گفت‌وگوهای میان اندیشمندان ایران و آلمان در زمینه مباحث مبنایی مختلف تاکید کرد.

ایران و آلمان علی مطهری روابط ایران و آلمان مکاییل کلور برشتولد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر