کد خبر: 719301 A

لاریجانی:

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط خطیر کشور بر نقش مهم صداوسیما به عنوان یکی از ارکان مهم نظام تاکید و گفت: رسانه ملی با شناخت و رصد دقیق مسائل به درمان چالش‌های کشور کمک کند.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی امروز در هفتمین نشست سراسری مدیران رسانه ملی با عنوان راهبردهای رسانه ملی در دهه پنجم انقلاب اسلامی گفت: امروز شرایط برای تصمیم‌‌گیری‌های مهم در کشور تغییر کرده است و باید با شناخت این شرایط گام برداشت.

وی یکی از موضوعاتی که رسانه ملی باید در آن قوی و کنشگر ورود کند فضای مجازی دانست و رویکردهای مهم رسانه ملی در مواجهه با فضای مجازی را برشمرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به جنگ رسانه‌‌ای و اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: آنها سرمایه‌‌گذاری‌‌های سنگینی در این زمینه کرده‌‌اند که برهم زدن بازار ارز و سکه در ماه‌های قبل از جمله عملیات روانی دشمن با ابزار رسانه‌‌ای خود بود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه پرداختن به مسایل کشور در رسانه باید با نگاه درمان آن چالش باشد، تصریح کرد: رصد دقیق شرایط و حوادث کشور و ترسیم افق‌‌های روشن از اقداماتی است که رسانه ملی می‌‌تواند با ارائه تفسیر و تحلیل و بهره‌‌گیری از دیدگاه صاحبنظران برای حل مسایل چاره‌‌اندیشی کند.

وی با اشاره به آثار مکتوب درباره دوران سیاه پهلوی خاطرنشان کرد: طبق اسناد، ۹۵ درصد مسئولان در رژیم پهلوی فاسد و حدود پنج درصد سالم  بودند اما دشمن با ابزار رسان‌‌ای خود می‌کوشد آن را وارونه جلوه دهد.

رئیس قوه مقننه به برخی چالش‌‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پرداخت و فربه شدن دولت را یکی از این چالش‌‌ها دانست که ۸۵ تا ۹۰ درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

لاریجانی بحران آب را یکی دیگر از مشکلاتی خواند که نتیجه استحصال بیش از حد از منابع زیرزمینی است.

وی وضعیت محیط زیست و همچنین پسماندها در تهران و دیگر شهرهای کشور را از دیگر چالش‌‌ها برشمرد و ابراز داشت: اشتغال و بیکاری نیز امری است که از اول تاکنون با فراز و فرود مواجه بوده است. نرخ تورم نیز که معمولا دو رقمی بوده بخشی از مشکلات اساسی و مزمن کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی از تأکید رهبر انقلاب اسلامی به شورای هماهنگی اقتصادی و سران قوا یاد که باید برای حل این مشکلات اصلاحات ساختاری انجام شود.

لاریجانی رفع این مشکلات را مستلزم اراده ملی دانست که رسانه ملی برای جلب آن تأثیر به سزایی دارد.

وی نقش رسانه ملی را در حل مشکلات کشور همچون نهادهای نظارتی دانست و بیان کرد: رسانه ملی برای طرح و بیان چالش‌ها و کمک به رفع آنها به عنوان سازمانی مردمی نقش مهم و موثری دارد.

وی اضافه کرد: رویکرد ما برای رفع مشکلات باید طبیبانه و برای کمک به حل آنها باشد.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه شناخت مسیر آینده نیز مهم است، یادآور شد: یکی از دستاوردهای خوب جمهوری اسلامی ایران موضوع مردمسالاری دینی است که دستاورد مهمی است و نباید مخدوش شود.

لاریجانی علاج دولتی بودن اقتصاد را ضروری دانست و عنوانکرد:‌ ما کشوری مردم‌‌سالار هستیم. اگر به اعتماد عمومی لطمه وارد شود، مسایل اقتصادی و مقوله‌‌های دیگر را هم نمی‌توان حل کرد بنابراین باید برای جلب اعتماد عمومی تلاش کرد.

وی با اشاره به لزوم دقت نظر در تولید محتوا در حوزه سیاست خارجی گفت: در ۱۳ آبان بحث تحریم‌های کامل بود و اطلاعات رسیده بود که می‌‌خواستند همه چیز را به هم بریزند اما در ۱۳ آبان رادیو و تلویزیون خیلی خوب عمل کرد و باعث شد به سلامت از آن دوره گذر کنیم، پس شما بلد هستید و خواهش ما این است که در دیگر شرایط این بلد بودن را تکرار کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رسانه ملی در زنده کردن ۲۲ بهمن سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بسیار زیبا کار کرده است، اظهار داشت: تلاش دشمن ایجاد فضایی یاس آلود است که آن عظمت را نشان ندهد اما راهبرد رسانه ملی در این زمینه تحسین‌‌برانگیز است.

لاریجانی با ابراز خرسندی از پرداختن به موضوعات گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: صنایع دستی از جمله صنایع کوچکی است که با هزینه کم اشتغال زیاد ایجاد می‌‌کند و باید به آن پرداخت.

وی با تأکید بر اینکه باید پیام‌‌های مثبت در جامعه تقویت شود، خاطرنشان کرد: باید توفیقات در عرصه صادرات، گردشگری و صنایع دستی پر رنگ و روی آن کار شود و امیدواری به وجود آید که فضاهای جدید برای کار در حال ایجاد است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید  به مسائل مختلفی چون سیاست خارجی، مسائل  امنیتی و منطقه پرداخت، ابراز داشت: رسانه ملی یک پای کار است و به فضل خدا وضعیت ملت ایران به سامان خواهد رسید.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد مردم ایران با روحیه انقلابی و تلاش‌‌های خیلی خوبی که دارند از این مرحله نسبتا سخت از انقلاب هم عبور کنند و به سرمنزل مقصود برسند.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر