کد خبر: 718647 A

معاون اول رئیس‌جمهور:

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به حمایت دولت از سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی کشور تاکید کرد: بخش خصوصی باید میدان‌دار اصلی اقتصاد کشور باشد اگرچه ممکن است عده‌ای رانت‌جو بخواهند خود را به عنوان بخش خصوصی معرفی کنند و از این شرایط سوءاستفاده نمایند که ما وظیفه داریم حتی نزدیک‌ترین افراد به خود را که آلوده شده‌اند، کنار بگذاریم.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری ظهر امروز در آیین افتتاح طرح‌‌ها و پروژه‌‌‌های فولادی شرکت میدکو گفت: از لحظه‌‌‌‌ای که یک مسئول مطلع شود که برخی افراد زیردست او آلوده شده‌‌‌اند یا به دنبال رانت و سوءاستفاده هستند، باید فوراً اصلاحاتی انجام دهد و اگر در این زمینه اقدامی نکند، ممکن است به این معنا باشد که خودش نیز آلوده شده است. 

وی با تأکید بر اینکه باید دامن جمهوری اسلامی ایران را از فساد پاک کنیم،‌ اظهار داشت: باید از مدیران کاردان کشور حمایت کنیم و به این نکته توجه داشته باشیم که گرایش‌‌های سیاسی مربوط به زمان انتخابات است و پس از انتخابات همه ما یک مسئولیت داریم که آن باز کردن گره از زندگی مردم و اداره مطلوب کشور است. 

معاون اول رئیس‌‌جمهور با بیان اینکه امروز در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، تصریح کرد: برگزاری جشن‌های امسال از حساسیت بیشتری نسبت به سال‌‌های گذشته برخوردار است. 

جهانگیری افزود: آمریکایی‌‌ها از چهل سال گذشته از هیچ اقدامی علیه جمهوری اسلامی ایران فروگذار نکرده‌‌اند و تمام سعی و تلاش آنها این بوده که اجازه ندهند نظام جمهوری اسلامی ایران بتواند به اهداف و آرمان‌‌های خود دست پیدا کند. 

وی اضافه کرد: چه در مقطعی که جنگ علیه کشور ما تحمیل می‌‌شد و چه در مقطعی که رزمندگان ما در جنگ به پیشروی‌‌‌ها و پیروزی‌‌های بزرگ دست پیدا کردند، آمریکایی‌‌ها مستقیماً ورود پیدا کردند و سکوهای نفتی و هواپیمای مسافربری ما را هدف قرار دادند. 

معاون اول رئیس‌‌جمهور ادامه داد: پس از مذاکرات طولانی درباره تحریم‌‌هایی که به بهانه‌‌های هسته‌‌ای علیه ملت ایران اعمال شده بود و دستیابی به توافق برجام، آمریکایی‌‌ها با این بهانه که رئیس‌‌جمهوری غیرمتعادل روی کار آمده، این توافق را برهم زدند و گفتند کاری خواهیم کرد که ایرانی‌‌ها نتوانند جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را برگزار کنند.

جهانگیری اضافه کرد: آمریکایی‌ها خود اعلام کرده‌‌اند که جنگ اقتصادی علیه ملت، دولت و نظام ایران به راه انداخته آن دو هدف خود را از این فشارها فروپاشی اقتصاد کشور اعلام کرده‌اند. 

وی با اشاره به تحریم‌‌های سال ۹۰ و ۹۱ که از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران اعمال شده بود،‌ خاطرنشان کرد: در این تحریم‌‌ها بخش‌‌های مختلف اقتصادی کشور نظیر فولاد، صنایع فلزی، حمل و نقل و نظام بانکی کشور تحت تحریم قرار داشت که پس از برجام همه این تحریم‌‌ها تعلیق شد اما این بار آمریکایی‌‌ها به صورت یکجانبه همه این تحریم‌‌ها را مجدداً علیه ایران وضع کردند و هر بخش اقتصادی کشور را که احساس می‌‌کردند می‌تواند تکیه‌‌گاهی برای توسعه باشد تحت فشار و تحریم قرار دادند که ایران نتواند با دنیای خارج تعامل و ارتباط تجاری و اقتصادی برقرار کند. 

معاون اول رئیس‌‌جمهور افزود: وزارت خزانه‌داری آمریکا در تحریم‌‌های جدید علیه ملت ایران بیش از ۴۰۰ نفر را به کار گرفته و دفتری را به عنوان دفتر مدیریت تحریم‌‌های ایران درتمام سفارتخانه‌‌های این کشور اختصاص داده است. 

جهانگیری ادامه داد: ‌اگرچه تحریم‌‌های آمریکا شرایط کشور را قدری سخت و دشوار کرده است اما ما سرافرازانه اعلام کرده‌‌ایم که می‌‌توانیم این شرایط سخت را مدیریت و برنامه‌‌ریزی کرده و با هوشیاری و در صحنه بودن ملت ایران همه سختی‌‌ها را پشت سر بگذاریم و به گونه‌‌ای حرکت کنیم که آمریکا نتواند به اهداف خود دست پیدا کند. 

وی اضافه کرد: مهمترین پیام جشن ۲۲ بهمن امسال این است که ایرانیان این مراسم را با سرافرازی برگزار می‌‌کنند و افق بزرگتری از آینده برای خود ترسیم کنند که از نظر اقتصادی و سیاسی به جایگاهی که در شأن ملت ایران است برسیم.

معاون اول رئیس‌‌جمهور با تأکید بر اینکه امروز مهمترین رسالتی که بر دوش همه قوا، نخبگان و دانشگاهیان قرار دارد بالا بردن و تقویت امید مردم نسبت به آینده کشور است، ابراز داشت: مردم باید بدانند که با جمهوری اسلامی و برنامه‌‌ریزی‌‌های نظام آینده خوبی پیشروی کشور خواهد بود. 

جهانگیری افزود: امروز مسئولان کشار اشراف کاملی نسبت به مشکلات دارند و از مسایل و تنگناهای معیشتی مردم اطلاع کامل دارند و برای حل این مسایل برنامه‌‌ریزی و اولویت‌‌بندی‌‌‌های دقیقی صورت گرفته تا بتوانیم از این مشکلات عبور کرده، روند توسعه متوقف نشود و طراحی‌‌های دشمنان علیه کشور به شکست بینجامد. 

وی ادامه داد: توسعه کشور زمینه‌‌های مختلفی دارد و محورهای توسعه و اولویت‌‌های آن مشخص شده است و آنجا که مزیت‌‌های طبیعی و غیرطبیعی ایران قرار دارد،‌ می‌‌تواند کانون‌‌های اصلی توسعه باشد.

معاون اول رئیس‌‌جمهور با اشاره به اینکه ایران امروز از نظر منابع انرژی تقریباً در ردیف نخست دنیا قرار دارد، بیان کرد: در اکثر آمارهای بین‌‌المللی ایران از نظر ذخایر نفت و گاز در جایگاه نخست قرار دارد ضمن آنکه ایران کشوری است که از سایر منابع طبیعی، نیروی انسانی مجرب و توان مهندسی بالا در رشته‌‌های صنعتی مختلف برخوردار است. 

جهانگیری با بیان اینکه امروز از توانمندی چشمگیری در رشته‌‌های مختلف صنعتی برخوردار و از کشورهای خارجی بی‌‌نیاز هستیم، یادآور شد: امروز می‌‌توانیم بسیاری از پروژه‌‌ها را با اتکا به توان مهندسی و متخصصان داخلی از ابتدا تا انتهای پروژه مدیریت کنیم. 

وی افزود: زمانی در ایران کل تولید فولاد خام ۵۰۰ هزار تن بود و اصلاً در این زمینه مطرح نبودیم، اما ارتقای جایگاه ایران به رتبه دهمین تولیدکننده فولاد که امروز به آن دست یافته‌‌ایم، ترقی بسیار بزرگی است. ضمن آنکه ایران در تولید فولاد به روش آهن اسفنجی که روشی دوستدار محیط زیست است، رتبه دوم را پس از کشور هند دارد و امروز جایگاه بزرگی در تولید فولاد پیدا کرده‌‌ایم. 

معاون اول رئیس‌‌جمهور با اشاره به توان فنی و مهندسی کشور در احداث نیروگاه و سدسازی عنوان کرد: ما امروز جزو معدود کشورهایی هستیم که از توان احداث نیروگاه برخورداریم و شرکت‌‌‌های ایرانی در مناقشه‌‌های خارجی شرکت می‌‌کنند و کار طراحی و ساخت نیروگاه و سد را در کشورهای دیگر انجام می‌‌دهند. 

جهانگیری با اشاره به پروژه‌‌ها و طرح‌‌هایی که امروز در استان کرمان به بهره‌‌برداری رسید،‌ گفت: آمریکا باید ببیند که در شرایطی که تحریم‌‌ها را علیه ما شدت بخشیده، از صبح تا ظهر امروز پروژه‌‌ها و کارخانه‌‌هایی در زمینه فولاد به بهره‌‌برداری رسیده که ارزش سرمایه‌‌گذاری آنها سه هزار میلیارد تومان بوده است. 

وی با تأکید بر اینکه نباید ایران را دست کم بگیریم و باید با اتکا به ملت ایران بر اکثر مشکلات و مسایل غلبه کنیم، اظهار داشت: اگر مسئول و مدیری ضعف‌‌هایی در خود سراغ دارد نباید بگوید که ما نمی‌‌توانیم موفق شویم. ملت ایران قادر است برای برون‌‌رفت از چالش‌ها راه‌حل داشته باشد. 

معاون اول رئیس‌‌جمهور همچنین با اشاره به رویکرد کشورمان در تعاملات بین‌‌المللی تصریح کرد: ما در تعامل با کشورهای خارجی اهل گفت‌وگو و منطق هستیم اما ملت ایران اجازه نمی‌‌دهد که کسی با زبان زور و تحقیر با ما سخن بگوید. 

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم با بیان اینکه تولید فولاد خام در کشور نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد رشد داشته است، خاطرنشان کرد: ایران ۶۲ درصد تولید فولاد در خاورمیانه را به خود اختصاص داده و برخی از کشورهای مطرح دنیا نظیر ایتالیا و فرانسه را پشت سر گذاشته است. 

وی افزود: تا پیش از دولت تدبیر و امید ایران رتبه پانزدهم را در تولید فولاد خام داشت اما امروز به مقام دهم در تولید فولاد خام رسیده‌‌ایم و در زنجیره فولاد نیز به ظرفیت تولید ۲۰۵ میلیون تن در سال رسیده‌‌ایم و این در حالی است که در ابتدای این دولت این رقم ۱۲۳ میلیون تن بوده است.

اسحاق جهانگيری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر