کد خبر: 718568 A

مفتح خبر داد:

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از اختصاص دو میلیارد دلار برای توسعه متروی شهری خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمد مهدی مفتح در نشست خبری درباره آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال ۹۸ گفت: با توجه به ضرورت پایان یافتن هرچه سریعتر بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق و ایجاد امکان برای طرح آن در صحن علنی مقرر شد مواردی مانند هدف مندی یارانهها و حاملهای انرژی با تامل بیشتری در کمیته ای که به همین منظور تشکیل شده است مورد بررسی قرار گیرد. براین اساس کمیسیون تلفیق پیش از به نتیجه رسیدن موارد درآمدی برای صرفه جویی در وقت وارد بخش هزینه ای شد تا این چند مورد در این کمیسیون جمع بندی شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق افزود:طبق مصوبه کمیسیون تلفیق در بند د تبصره یک وزارت نفت مکلف شد از محل سهم شرکت ملی گاز نسبت به گازرسانی به روستاها و اتمام پروژه های گازرسانی به روستاها با اولویت سیستان و بلوچستان،‌هرمزگان،‌جنوب کرمان و خراسان جنوبی اقدام کنند. همچنین ۱۵۰۰ میلیاردتومان برای گازرسانی به مدارس روستایی تخصیص پیدا کرد.

وی درباره دیگر مصوبه تصویب شده در این کمیسیون گفت:طبق مصوبه دیگری کمیسیون تلفیق از ۶ هزار میلیاردتومانی که از منابع شرکت نفت برای تامین قیر تخصیص یافته بود مقرر شد ۴۸ درصد برای روکش آسفالت شبکه راه های اصلی و فرعی ، راه های روستایی و معابر محلات هدف بازآفرینی شهری و پروژه های مسکن مهرو فرودگاه در اختیار وزارت راه قرار گیرد.

نماینده مردم توسیرکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:همچنین ۱۱ درصد به آسفالت معابر شهرهای باجمعیت کمتر از ۵۰ هزار نفر در اختیار سازمان شهرداری ها و دهداری ها قرار بگیرد.۱۷ درصد نیز در اختیار سازمان جنگل ها برای مالچ پاشی و خاک پوشی مناطقی که تحت تاثیر ریزگردها قرار می گیرند. ۱۹ درصد از این مبلغ نیز برای آسفالت معابر و بهسازی روستاها در اختیار بنیاد مسکن قرار می گیرد و ۵ درصد برای آسفالت کف حیاط مدارس و ایزولاسیون پشت بام مدارس در اختیار سازمان نوسازی مدارس قرار خواهد گرفت.

 مفتح ادامه داد: در تبصره سه به دولت اجازه داده بودیم که ۳۰ میلیارد دلار فاینانس کند. در تبصره های هزینه ای اعلام کردیم که یک میلیارد دلار از این فاینانس به تجهیز آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه ها و مدارس فنی و حرفه ای اختصاص یابد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: مقرر شد دو میلیارد دلار از این منبع برای توسعه متروی شهری در اختیار شهرداریها قرار گیرد.

وی تصریح کرد: بانک های عامل اجازه یافتند تسهیلات ارزی برای طرح های نفت و گاز با اولویت میادین مشترک و جمع آوری گاز به وزارت نفت تسهیلات ارزی دهند.

وی ادامه داد: علاوه بر این بانک های عامل اجازه یافتند به طرح های توسعه ای سازمان های زیربنایی وزارت صنعت تسهیلات ارزی دهند. به شرط اینکه ۵۱ درصد این طرح ها از طرف بخش خصوصی و تعاونی تأمین شود و مناطق محروم در اولویت اجرای این طرح ها باشند.

علاوه بر این مقرر شد بانک های عامل بتوانند به سرمایه تبدیلی چغندر قند وام ارزی دهند.

مفتح گفت: علاوه بر این کمیسیون تلفیق مقرر کرد سهم ۱۵ درصدی آورده فاینانس برای طرح های راه آهن ملی از محل صندوق توسعه ملی تأمین شود.

وی افزود: در بحث اوراق مشارکت به شرکت های دولتی اجازه داده شد به میزان ۴۵ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت منتشر کنند و باید این اوراق برای طرح هایی اختصاص یابد که شورای اقتصاد تأیید کرده باشد و دارای توجیه اقتصادی، فنی و محیط زیست باشد. بازپرداخت این اوراق از طریق شرکت های دولتی تضمین خواهد شد.

نماینده تویسرکان اظهارداشت: در مصوبه دیگری دولت مجاز به انتشار اوراق مالی اسلامی برای طرح های عمرانی نیمه تمام، طرح های ساماندهی دانشگاه ها و طرح های عمرانی استانی شد. دولت در این بخش اجازه دارد تا ۲۹ هزار میلیارد تومان ایجاد بدهی کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: به شهرداری ها اجازه دادیم تا میزان ۸۰ هزار میلیارد ریال اوراق اسلامی را با تضمین خود منتشر کنند که ۶۰ درصد این اوراق برای طرح های متروی شهری و حمل و نقل شهری، طرح بازآفرینی بافت فرسوده اطراف حرم امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س)، شاه عبدالعظیم اختصاص یافت.

مفتح تصریح کرد: مقرر شد برای ساماندهی اوراق مشارکت و سیاستگذاری یکسان در این زمینه کمیته ای مرکب از رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی تشکیل شود تا بر انتشار اوراق نظارت و نرخ سود اسمی این اوراق را تعیین کند.

وی اظهار داشت: وزارت اقتصاد مسئول انتشار اوراق مشارکتی است که دولت مجاز به انتشار آن شده است.

مفتح گفت: بانک مرکزی مجاز به انتشار اوراق اسلامی توسط دولت در بازار ثانویه با قیمت کشف شده در بازار ثانویه است.

بودجه دلار مترو مجلس شورای اسلامی نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر