کد خبر: 718525 A

پس از تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران؛

جدیدترین آمار سازمان (جی اُ دی آی) JODI‌ نشان داد که صادرات نفت عربستان سعودی در ماه نوامبر افزایش چشم‌گیری داشته است.

به گزارش ایلنا به نقل از اویل پرایس، بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط سازمان های مشترک اطلاعات مقدماتی (JODI )، صادرات نفت عربستان سعودی در ماه نوامبر به بالاترین حجم خود در دو سال گذشته رسید.

عربستان سعودی، در ماه نوامبر حدود ۸.۲۳۵ میلیون بشکه در روز نفت صادر کرده که این مقدار ۵۳۴ هزار بشکه در روز نسبت به ماه اکتبر بیشتر شده است.

این مقدار بالاترین میزان صادرات نفت عربستان از ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ است.

با توجه به مجموع صادرات و فعالیت پالایشگاه‌های عربستانی و تولید انرژی، عربستان سعودی روزانه حدود  ۱۱.۳۹۹ میلیون بشکه نفت در نوامبر سال ۲۰۱۸ صادر و عرضه کرده است.

برداشت از ذخایر نفت در نوامبر، برای دوازدهمین ماه در ۱۳ ماه گذشته صورت گرفته و ذخایر نفت عربستان سعودی در نوامبر در ۲۰۸.۲۱۸ میلیون بشکه شده که ۱۶.۶ درصد افت سالانه داشته است.

این در حالی است که عربستان اوایل ماه جاری به اوپک اعلام کرده است که تولید این کشور در دسامبر به ۱۰.۶۴۳ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است و این کشور تولید نفت را پیش از اجرای توافق کاهش تولید، کاهش داده است.

«خالد الفالح»، وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام کرده که تولید نفت عربستان در ژانویه به مقدار ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت که این مقدار با توجه به قرارداد اعضای اوپک و غیراوپک است.

اعطای معافیت نفتی آمریکا به هشت کشور خریدار بزرگ نفت ایران تا ۵ ماه می و پیش‌بینی‌ها مبنی بر ضعیف شدن عوامل بازار، اوپک و ۱۰ تولیدکننده غیراوپک را مجبور کرد تا با کاهش تولید به مقدار ۱.۲ میلیون بشکه در روز در بازه زمانی شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ موافقت کنند.

بر اساس گزارش پلاتس، صادرات نفت عربستان از ۲.۰۶۹ میلیون بشکه در روز در اکتبر به ۲.۰۵۹ میلیون بشکه در روز در نوامبر کاهش پیدا کرده و تولید پالایشگاه‌های عربستان هم از ۲.۶۳۰ به ۲.۸۶۷ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کرد.

کمیته مشترک وزیران اوپک و غیراوپک به ریاست عربستان و روسیه، در تاریخ  ۱۸ مارس در باکوی آذربایجان دیدار خواهند داشت.

این در حالی است که نشست رسمی آینده اوپک در روز  ۱۷ آوریل در وین تشکیل می‌شود.

رشد صادرات نفت عربستان عربستان سعودی نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر