کد خبر: 718135 A

در پیامی؛

سخنگوی وزارت امور خارجه در پیامی زادروز ابوالقاسم فردوسی شاعر ایرانی را گرامیداشت.

به گزارش ایلنا، متن پیام بهرام قاسمی به شرح زیر است:

یکم بهمن ماه زادروز پارسی گوی بزرگ فردوسی است. شاهنامه او نقش خیال انگیز و شاهکار حماسه و اسطوره‌‌‌ای است که در تار و پود ایران زمین سخت درهم تنیده شده است. شاهنامه عشق‌‌نامه است.

نامه عشق است و عشق‌‌‌نامه‌‌‌ای سرشار از نگاره‌‌های خیال‌‌‌انگیز، حماسی و اندیشه‌‌‌های پر مغز و نغز، زیبایی‌‌‌های پر رمز و راز، میهن‌‌دوستی، نوع‌‌دوستی، جوانمردی، فتوت و آزادگی است. آوازه فردوسی که امروز مرزهای جغرافیایی، قومی و نژادی را درنوردیده و جهان‌‌‌گیر شده، به دلیل نقش بی‌‌‌رقیب، بی‌‌نظیر  و بی‌‌‌بدیل او در به تصویر کشیدن برترین فره انسانی و اخلاقی در چهره شخصیت‌‌‌های نجیب شاهنامه است.

شهروندان شاهنامه، اگرچه آمیزه‌‌‌ای از جنس خیال، حماسه، افسانه و اسطوره‌‌‌‌‌اند، اما در گذر از صافی تخیل هنرمندانه، خلاق و اعجاز سخن شاعر، به جزئی جدایی‌‌‌ناپذیر، نامیرا و زنده در فرهنگ و یاد و یادگارهای ایرانی بدل  شده‌‌اند.

آنان در هر لحظه و همه لحظه‌‌ها با ما و در ما زندگی و زیست می‌‌کنند، رستم خیال ما، قرن‌‌هاست سوار بر رخش، دیوان متجاوزان و غارتگران وطن و اخلاق را به غل و زنجیر می‌‌‌کشد. در سلوک و فرهنگ اهورایی شاهنامه، کرنش و تسلیم در مقابل زور آوران، قلدرمابان، آسان‌‌‌خواران واژه‌ای بیگانه، بی‌معنی، مهجور و نامفهوم است. 

بلندای نام ایران، وامدار شاهنامه است، خیال ایران بدون شاهنامه خیالی محال و به ترس‌‌آلوده و بیمناک است. باید به احترام ۳۰ سال رنج این اسطوره و شاعر دل خسته و خلوت گزیده برای حفظ فرهنگ و هویت و غیرت ملی ایران، همگان در برابر او و رمز و راز هایش سر تعظیم فرود آریم.

فردوسی در دوران تنهایی و درد بی‌‌‌پناهی تاریخ و فرهنگ ایران زمین، تنها و به تنهایی با شاهنامه به جنگ و ستیز و نبردی بی‌‌‌امان با تباهی و تبهکاری و فساد برمی‌‌خیزد.

او در لحظه لحظه‌‌‌های تنهایی و غربت غریبانه طولانی، عزت و سرفرازی به تاراج برده ایرانیان را در واژه‌‌واژه‌‌های شاهنامه باز افرینی می‌کند. کاخ بلند، باشکوه‌، پر شوکت و بی‌گزندی که این شاعر بلند آوازه از نظم پی‌افکنده، قرن‌های متمادی است که در برابر گزند باد و بوران اهریمنان تاریخ مصون مانده و سند افتخاری برای هویت ملی، فرهنگ و تمدن ایران زمین شده است. یک هزار و هفتاد و سومین زادروز نادره فرهنگ و ادب، حکیم ابوالقاسم فردوسی گرامی باد.

بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر