کد خبر: 717650 A

سروش در نطق میان دستور؛

یک نماینده مردم تهران تاکید کرد: ما در این چهل سال بعد از انقلاب حقیقتاً دست‌آوردهای مهمی در همه حوزه‌ها داشتیم، اما از یک نکته همواره غافل بودیم و آن تورم و اقشار ضعیف جامعه است، ما اگر چند سالی فرودگاه و جاده و پل نسازیم هیچ اتفاقی نمی‌افتد ولی تورم ماهیانه و سالیانه باعث رنج و گرفتاری مردم و فاصله آنها از نظام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، ابوالفضل سروش در نشست علنی امروز (یک‌شنبه۳۰ دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود ضمن تسلیت ایام فاطمیه ( س ) اول و شهادت بانوی بینظیر جهان خلقت گفت: چهلمین سالگرد انقلاب و چهل و یکمین فجر انقلاب را به تمام آزادی خواهان جهان تبریک عرض می‌نمایم تا چشم دشمنان ما بویژه آمریکا کور باد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دوست دارم باهم کلید واژه‌هایی را مرور کنیم؛ بیمه سلامت ایرانیان، مسکن مهر، یارانه ۴۵ هزارتومانی به همه ملت، پاداش پایان خدمت کارکنان، بیمه قالیبافان و رانندگان، بیمه‌های تکمیلی کارکنان، ۷۲۰ میلیارد درآمد نفتی دولت‌های نهم و دهم، طرح تحول سلامت، تاسیس بنیادهای مختلف با بودجه‌های دولتی، ارز ۴۲۰۰ تومانی، گسترش ساختمان‌ها و ساختارهای دولتی، نیروهای اضافی مازاد در سازمان‌ها وشرکت‌ها و شهرداری‌ها، نوع نظام بانک‌داری کشور و دهها عناوین دیگر، با این واژه ها چه چیزی در ذهنتان تداعی می‌شود ؟

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی افزود: قطعاً اولین مطلبی که در ذهن متبادر می‌شود، گران هدایت کردن کشور و به نوعی ناکارآمدی دولت می‌باشد، آیا نمی‌توانستیم اقتصاد و کشورمان را موثرتر، ارزان‌تر و بدون اتکاء به فروش نفت بعد از گذشت چهل سال از انقلاب اداره کنیم و به اینجا نرسیم که با تحریم ظالمانه آمریکا بخش اقتصادی و ازجمله قیمت ارز در کشور تلاطم پیدا کند، قطعاً می‌توانستیم.

سروش در ادامه اظهار کرد:  آیا مولفه‌های مذکور برای کشور لازم نبوده؟ قطعا لازم بوده اما به چه قیمتی؟ با قیمت اتکا به اقتصاد نفتی و نظام بودجه ریزی مصرفانه، به این تحقیق مرکز پژوهش‌های مجلس توجه بفرمایید، ۲۷۰۰ فعال اقتصادی سراسر کشور از میان ۲۱ مولفه امنیت سرمایه گزاری در ایران تحریم خارجی را نوزدهمین عامل اختلال در امنیت سرمایه گزاری ارزیابی کرده اند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار داشت: با این گزارش و تحقیق‌های مشابه تحریم درصد کمی در نوسانات اقتصادی ما موثر است. تصمیمات غیر کارشناسی دولت و مجلس عین تحریم است. اگر ما مدبرانه با پارامترهایی که در ابتدای سخنم نام بردم، برخورد می‌کردیم، در حال حاضر قطعاً تکان‌های شدید اقتصادی را نداشتیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: نظام سیاسی ما مبتنی بر مکتب اما است و این وضع اقتصادی مختص به این روزها نیست، نبوده و نخواهد بود، لذا بایستی طوری تصمیم بگیریم و تصمیم می‌گرفتیم که مقطعی نباشد، بدانیم تا با این ایدوئولوژی سیاسی حرکت می‌کنیم آمریکا هست، استکبار هست، ظالم هست، تحریم‌ها نیز خواهد بود فقط در سالهایی کم و زیاد خواهد شد، عظیم‌ترین سرمایه کشور و نظام مردم هستند و برهمگان عیان است که شرایط اقتصادی و اجتماعی و سیاسی کشور از نگاه بخش عمده ای از جامعه محل انتقاد است و این مهم در نا آرامی‌های دی ماه سال گذشته به کرات عیان شد.

وی تصریح کرد: ما در این چهل سال بعد از انقلاب حقیقتاً دست‌آوردهای مهمی در همه حوزه‌ها داشتیم، اما از یک نکته همواره غافل بودیم و آن تورم و اقشار ضعیف جامعه است، ما اگر چند سالی فرودگاه و جاده و پل نسازیم هیچ اتفاقی نمی‌افتد ولی تورم ماهیانه و سالیانه باعث رنج و گرفتاری مردم و فاصله آنها از نظام خواهد شد، لذا بیایید مدت زمانی از شدت هزینه کردها بکاهیم و هزینه‌ ها و بودجه‌های سالیانه کشور را فقط متمرکز بر حل تورم و معیشت مردم بکنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد:بعد از چهار دهه کار در دهه پنجم انقلاب کارهایمان را مرور و اصلاح کنیم. در این راستا چند محور پیشنهادی ارائه می‌کنم، در راس برنامه های دولت ارائه بسته های حمایتی به اقشار ضعیف‌تر جامعه اولویتی حیاتی است تا این بخش از جامعه زیر تورم افسارگسیخته فعلی له نشوند، استفاده از تجربه دولت خدمتگذار دوران دفاع مقدس و تجربه‌های مشابه کشورهای دیگر برای عبور از این چنین بحران‌هایی بسیار موثر و راه‌گشا است. نسبت به گشایش و امن کردن فضا نسبت به بازرگشت سرمایه های خارج از کشور باید راه اصولی و اطمینان بخشی پیدا کرد، که این اقدام نیازمند همکاری‌های نهاد‌های خاص است بخشی از مشکلات فعلی واقعی و تهدیدی معنی دار است و کل نظام کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد، برای عبور از بحران باید همه قوا و نهاد‌ها به کمک دولت بشتابند و شکاف‌های سیستمی را کنار بگذارند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان خاطر نشان کرد: از شرایط فعلی کشور می‌توان به نفع انسجام و حدت ملی به سمت بسیج امکانت استفاده کرد و با برنامه‌های صحیح بخشی از بحران را کنترل نمود، همچنین می‌توان با مردم شریف ایران صادقانه و صریح سخن گفت و در اقدامی بسیار مهم از مردم برای عبور از این شرایط اقتصادی کمک گرفت. اگر مردم بداند عزم جدی برای عبور از این مشکلات وجود دارد، با از خود گذشتگی سرمایه‌های خود را برای اصلاح زخم‌های فعلی کشور مرحم خواهند کرد و مانع التهابات خواهند شد. مردم صاحبان اصلی انقلاب و کشور و علاقه مند به عزت آن هستند قدر آن مردم را بدانیم چرا که در هیچ مقطع زمانی و مکانی دیگری نمی‌توان مردمی چنین با ظرفیت، نجیب و با شرافت یافت.

ابوالفضل سروش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر