کد خبر: 717218 A

آیت‌الله نوری‌ همدانی:

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه کنوانسیون پالرمو به صلاح کشور نیست گفتند: باید بر اساس شاخص های انقلاب و قرآن حرکت کنیم. ممکن است بعضی بندها خوب باشد، ولی این قانون به صلاح کشور نیست و مرحوم حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی در اواخر عمر نامه نوشتندکه با قانون اساسی کشور منافات دارد.

به گزارش ایلنا، آیت الله نوری همدانی پیش از ظهر امروز در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به زمزمه های تصویب لوایح ضد استعماری پالرمو از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز و روزهای گذشته عده ای از طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در نامه‌ای که نوشتند و امضاء کردند، حساسیت و مخالفت خود را نسبت به بعضی از مسائل مانند تصویب چند لایحه از جمله پالرمو اعلام کردند. از این لحاظ  لازم است از این حرکت اعتراض آمیز و حضور همیشه در صحنه حوزه عملیه قم نسبت حوادث کشور تقدیر کرد و اجازه ندهیم برای تداوم انقلاب و اهداف امام راحل مشکلی ایجاد شود.

وی بر بیداری روحانیت و طلاب حوزه عملیه قم نسبت به حوادث و اتفاقات سیاسی و اجتماعی کشور تأکید کرد و اظهارداشت: حوزه انقلابی، حوزه ای است که نسبت به حوادث کشور همیشه بیدار است و نسبت به اتفاقات کشور حساسیت نشان می دهد و توجه می کند.

وی افزود: اگر در کشور کسی نسبت به اتفاقات و حوادث اعتراض دارد، باید اعتراض خود را در منطق و چارچوب قانون بیان کند این که عده‌ای حرکت کنند و بدون توجه به قانون کارهای انجام دهند. کاردرستی نیست.

آیت‌الله نوری همدانی گفت: نباید عده‌ای بدون توجه به منویات رهبر انقلاب حرکت کنند و سر و صدا راه بیندازند و اگر این کار را انجام دهند، نادرست است، چون ایشان تاکید می‌کنند که نباید کشور را متشنج  کرد.  اگر حرکتی در تصویب عهد نامه ای انجام می شود براساس توجه به قانون باشد.

وی بیان داشت: این حرکت اعتراض‌آمیز طلاب و فضلای قم نسبت به تصویب عهد نامه پالرمو بسیار مهم است و باید حوزه علمیه قم همیشه حساس باشد و حرکت بر اساس منطق باشد و تا به نتیجه برسیم.

ایشان با اشاره به تصویب کنوانسیون‌ها در کشور افزودند: بارها گفته شد این کنوانسیون برای کشور مفید نیست. البته ظاهر بعضی از بندها خوب است، ولی تجربه نشان داده نباید به دشمن در تصویب این نوع کنوانیسیون‌ها اعتماد کرد.

آیت‌الله نوری همدانی اظهار داشت: ما شکی نداریم کسانی که سردمدار این نوع جریان‌ها هستند، ظالم هستند و تنها به دنبال منافع خود هستند و قرآن می‌فرماید هرگز به ظالمین اعتماد نکنید.

این مرجع تقلید ابراز داشت: اینها همان کسانی هستند که در قضیه برجام آن همه اتفاقات به وجود آوردند.

وی عنوان کرد: تجربه نشان داده طرف مقابل تنها برای کنترل ایران گام برمی‌دارد. قبلا درمورد معاهده دیگر FATF گفتیم. در مورد معاهده  پالرمو  هم می‌گوئیم به صلاح کشور نیست. ما تذکر می‌دهیم که بعد نگویند این قانون در زمان شما انجام شد، شما حرکتی نکردید.

وی بیان داشت: این معاهده برخلاف مصالح کشور است و مسئولان باید پیرو ولی فقیه باشند. این در اتاق فکر کشورهای بیگانه برای منافع آنها طراحی می‌شود و دیگر کشورها را اگر قبول نکردند مورد فشار قرار می‌دهند.

آیت الله نوری همدانی گفت: ولی ما باید بر اساس شاخص های انقلاب و قرآن حرکت کنیم. ممکن است بعضی بندها خوب باشد، ولی این قانون به صلاح کشور نیست و مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی در اواخر عمر نامه نوشتند که با قانون اساسی کشور منافات دارد.

وی افزود: از طلاب قدردانی می‌کنم که بیدار هستند و باید حوزه انقلابی حوزه علمیه قم همیشه نسبت به حوادث کشور حساس باشند و در عین حال  همه باید پیرو قانون و ولی فقیه باشیم و اقدامی که کشور را به خطر بیندازد انجام ندهیم.

وی ابراز داشت: راه ما بسیار روشن است ما قرآن، آرمان‌های انقلاب و پیروی رهبر انقلاب هستیم.

وی افزود: گذشت آن زمانی که حوزه تنها درس میخواند و توجهی به مسائل کشور نمی‌کرد ، ولی امروز حوزه هوشیار است و همه مسائل کشور را رصد می کند.

آیت‌الله نوری‌همدانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر