کد خبر: 717050 A

از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو؛

مراسم رسمی آغاز نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن در اقامتگاه سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو با شرکت مرتضی رحمانی موحد سفیر ج ا ایران در ژاپن دیروز برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در این مراسم  کیشیدا، رئیس کنونی گروه دوستی پارلمانی ژاپن- ایران و وزیر امور خارجه سابق ژاپن، اوکا مدیرکل وزارت خارجه ژاپن، دریاسالار یامامورا جانشین فرمانده نیروی دریایی ژاپن، دریاسالار اوتسوکا مدیرکل اطلاعات وزارت دفاع ژاپن، ایشی گه رئیس سازمان تجارت خارجی ژاپن (جترو)، یاماناکا دبیر کل مرکز همکاریهای نفتی ژاپن، ماتسوموتو رئیس سازمان کمک های فنی پزشکی برون مرزی ژاپن (اومه تا)، مائه دا رئیس بانک همکاری های بین المللی ژاپن، تعدادی از مدیران کل وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن، مدیران ارشد شرکت های بزرگ ژاپنی و کانوک تاناپورن دبیرکل سازمان بهره وری آسیایی، کومانو سفیر اسبق ژاپن در تهران و رئیس انجمن دوستی ژاپن و ایران، تعدادی از شخصیت های فرهنگی و اساتید دانشگاه، جمعی از سفرا، تعدادی از مقامات ژاپنی تاثیرگذار در روابط دوجانبه در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دانشگاهی، همکاران سفارت، وابسته نظامی، رایزن فرهنگی و جمعی از ایرانیان مقیم حضور داشتند.

این مراسم با سرود ملی دو کشور آغاز، در ادامه نماهنگ کوتاهی با موضوع تاریخ روابط ایران و ژاپن پخش شد و پس از آن تکنوازی موسیقی سنتور ایرانی توسط ایوا ساکی هنرمند ژاپنی به صورت زنده اجرا شد.

در ادامه مراسم مرتضی رحمانی موحد، سفیر جموری اسلامی ایران در ژاپن طی سخنانی با خوش آمدگویی به کیشیدا، مقامات، سفرا و میهمانان، آغاز نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن را تبریک گفت و با اشاره به پیشینه تاریخی روابط دو کشور که از قدمتی چند صد ساله برخوردار است از نقش شخصیت های ممتاز ایرانی و ژاپنی در آشنایی مردم دو کشور با فرهنگ و تمدن ایران و ژاپن تقدیر کرد.

رحمانی موحد با تاکید بر ظرفیت گسترده روابط دو کشور برای همکاری و توسعه مناسبات در زمینه های مختلف و به ویژه پس از برجام اشاره کرد و اظهار داشت: هشت بار دیدار رئیس جمهور ایران و نخست وزیر ژاپن، 10 بار ملاقات وزرای خارجه و دیدارهای متعدد وزرا و مقامات عالی دو کشور نمونه های بارز اراده دو طرف در استمرار روابط دوستانه است.

وی ادامه داد: نود سالگی روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن، سالهای دوستی و همکاری با آینده ای روشن بوده که سال 2019 فرصت مناسبی جهت توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور است و امیدواریم با برنامه های پیش بینی شده در این سال بتوانیم بخش های گوناگون تاریخ روشن و پر امید روابط دو کشور را معرفی کنیم.

در ادامه برنامه، کیشیدا رئیس گروه دوستی پارلمانی ژاپن و ایران هم طی سخنانی ضمن تبریک نودمین سالگرد روابط ژاپن و ایران اظهار داشت: پیشینه روابط دو کشور به سال های ایجاد جاده ابریشم باز می شود و در سال 1929 فصل جدیدی در تاریخ دو کشور آغاز شد و به مدت 90 سال حفظ شده است.

وی پایه و اساس روابط دوستانه و دیرینه ژاپن و ایران را بیش از همه چیز تبادلات انسانی بین دو کشور دانست و با توجه به ملاقات های حسن روحانی و آبه و مذاکرات صریح در خصوص مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تصریح کرد: در زمان مسئولیت وزارت امور خارجه دو بار به ایران سفر کردم و چندین بار با ظریف برای توسعه روابط دو کشور گفتگو کردیم و اکنون به عنوان رئیس گروه پارلمانی دو کشور مایلم نقش خود را برای گسترش روابط ایفاء کنم.

در این برنامه همچنین پیام وزرای امور خارجه ایران و ژاپن قرائت شد. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در پیام خود، آغاز نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک بین ایران و ژاپن را صمیمانه تبریک گفته و ابراز امیدواری کرد در سایه اراده مقامات دو دولت و با استفاده از ظرفیتهای موجود، شاهد رشد و توسعه روابط بین دو کشور در همه زمینه ها باشیم.

در پیام کونو، وزیر امور خارجه ژاپن هم ضمن ابراز امیدواری نسبت به گسترش روابط سنتی و دوستانه با ایران  آمده است: اینجانب خرسندم که از طرف مردم و دولت ژاپن، در شادی جشن مردم ایران در این لحظه به یاد ماندنی سهیم باشم. دو کشور به تدریج درک متقابل را افزایش داده و همکاری خود را در طول 90 سال گذشته تعمیق بخشیده اند.

در بخش دیگر این برنامه، به یوتو ایماایی طراح لوگوی نودمین سالگرد روابط ایران و ژاپن و پنج شخصیت برجسته ژاپنی شامل ماتسوزاوا رئیس شورای تعاملات دوستانه بین المللی، ساساکاوا رئیس بنیاد صلح ساساکاوا، کومانو سفیر اسبق ژاپن در ایران و رئیس انجمن دوستی ژاپن- ایران، خانم اوکادا رئیس انجمن تبادلات فرهنگی ژاپن و ایران، کوبه کاتو هنرمند سفالگر که نقش موثری در گسترش روابط دو کشور داشته اند، لوح تقدیر اعطاء و همچنین از 9 نفر از حامیان ایرانی و ژاپنی این مراسم قدردانی شد، کیک نودمین سالگرد روابط ایران و ژاپن منقش به لوگو و پیام دوستی و همکاری برش داده شد و در پایان از میهمانان با شام ایرانی به همراه اجرای زنده موسیقی پذیرایی به عمل آمد.

لازم به یادآوری است که از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان نیز در حاشیه این مراسم و در بخشی از سالن، نمایشگاهی از صنایع دستی هنرمندان ایرانی برپا شد که مورد توجه حضار و شرکت کنندگان قرار گرفت.

ایران و ژاپن مرتضی رحمانی‌موحد روابط ایران و ژاپن مرتضی رحمانی موحد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر