کد خبر: 716140 A

وزیر کشور در همایش استانداران سراسر کشور:

وزیر کشور هماهنگی بین دستگاه ها را بسیار مهم دانست و گفت: استانداران محور قدرت و انسجام در استان هستند و هیچ ملاحظه ای به جز منفعت مردم، حقوق مردم و اجرای قانون وجود ندارد و ما حقیقت را قربانی مصلحت نمی کنیم.

به گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش استانداران سراسر کشور که شامگاه امروز در وزارت کشور برگزار شد، خطاب به استانداران جدید الانتصاب، گفت: ان‌شاءالله خداوند به شما در انجام مسئولیتی که پذیرفته اید، توفیق دهد و بتوانید به خوبی این مسئولیت را انجام دهید. جا دارد از استاندارانی نیز که به دلیل اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، از تداوم همکاری و خدمت آنها محروم شدیم، تشکر و قدردانی نماییم.

وی افزود: قطع همکاری با استاندارانی که به دلیل اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان خدمتشان پایان یافت، به دو دلیل سخت بود؛ اول دل کندن از دوستان و همراهان دیرین که از قضا در انجام وظایف خود نیز به خوبی عمل کرده اند و دیگر اینکه بحث جایگزینی این تعداد از استانداران نیز کار دشواری بود.

وزیر کشور اضافه کرد: با این حال بواسطه آنکه در سال های اخیر در وزارت کشور از توانمندی های داخلی این وزارتخانه در حوزه های مختلف به خوبی استفاده شد، جایگزین های خوبی برای استانداران پیشین انتخاب کردیم.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه ۱۴ استاندار به دلیل اجرای این قانون جابه‌جا شدند و دو استاندار دیگر نیز از پیش تغییر کرده بودند، اظهار داشت: در اجرای قانون، علاوه بر استانداران، تعدادی از معاونان استانداران و فرمانداران و برخی از نیروهای وزارت کشور نیز جابه‌جا شدند.

وی با اشاره به اینکه امکان تمدید فعالیت برای تعداد محدودی از استانداران وجود داشت، تصریح کرد: به واسطه اینکه انتخاب چند گزینه از بین تعداد بیشتر همکاران مشمول این قانون، کار مشکلی بود و در این صورت؛ به ناچار باید برخی را به برخی دیگر ترجیح می دادیم، وزارت کشور از این امکان استفاده نکرد.

وزیر کشور اضافه کرد: به دلیل تمهیدات خوبی که از پیش اندیشیده شده بود، جایگزین های خوبی به سرعت از ساختار وزارت کشور انتخاب شدند و لیستی از افراد شایسته به رئیس جمهور ارائه شد و به این ترتیب استانداران جدید جایگزین و خلأ بوجود آمده، فوراً رفع شد.

رحمانی فضلی ضمن اشاره به جلسه فردای استانداران با رئیس جمهور و هیات دولت خاطرنشان کرد: پیش از این جلساتی با رئیس جمهور و هیات دولت داشتیم و با توجه به اینکه دولت نگاه مثبت و همدلی خوبی با استانداران دارد، امیدواریم با تمهیداتی که درستاد داشتیم، به صورت هدفمند، متناسب و البته با توجه به امکانات دولت طرح مسئله کنیم و از دولت مدد بجوییم.

وی ادامه داد: در سال های اخیر با پیگیری های انجام شده و توجه دولت، تعدادی از اختیارات سطوح ملی به استانداران واگذار شده است و امیدواریم با تدوام فعالیت کارشناسی در این زمینه و استمرار پیگیری ها، اختیارات بیشتری به استانداران تفویض شود، چراکه در این صورت، استانداران به بهترین شکل می توانند کارها را پیش ببرند. البته استانداران نیز باید نشان دهند که تحلیل درستی از وضعیت موجود استان خود دارند و می توانند مسئولیت بیشتری بگیرند.

وزیر کشور با توصیف شرایط تحمیل شده از ناحیه دشمنان بر کشور ابراز داشت: ما به تمام فشارهای احتمالی دشمنان آگاهی داریم و همه فشارهای جاری احصا شده است و با علم به همه این محدودیت ها و در مقابل ظرفیت های کشور، معتقدیم قدرت اداره و مدیریت کشور را با وجود همه این فشارها داریم؛ البته این امر مستلزم روحیه جهادی و فعالیت شبانه روزی، وحدت و انسجام و به ویژه نیازمند مشارکت مردم است.

رحمانی فضلی افزود: فشار دشمنان اساساً معطوف به مردم است. آنها به دنبال این هستند که فشار را بر مردم افزایش دهند تا میزان نارضایتی مردم را بالا ببرند. پس وقتی دشمنی ها به نظام و همه مردم برمی گردد، همه باید پای کار باشند.

وی اضافه کرد: رهبر انقلاب قبل از همه این کار را انجام دادند و شورای هماهنگی سران قوا را تشکیل دادند، همچنین در کوتاهترین زمان تصمیمات این جلسه را بررسی و ابلاغ می کنند. پس هوشیاری و دوراندیشی ایشان باید مدل کار استان ها شود و در استان ها با محوریت استانداران این اجماع ایجاد شود، همانطور که در سطح کشور رئیس‌جمهور مسئول و محور این کار است.

وزیر کشور محور اجماع، وحدت و انسجام را رضایتمندی مردم دانست و بیان کرد: بخشی از این رضایتمندی به نوع عملکرد ما برمی گردد. ما می توانیم در بخش معیشت و کنترل گرانی ها شرایط را مدیریت کنیم. ما می توانیم در هر استان در این خصوص چاره اندیشی مناسبی داشته باشیم.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه باید اطلاعات درست را در خصوص مسائل مختلف به مردم بدهیم، یادآور شد: به عنوان مسئولان اجرائی در همه حوزه‌ها باید تلاش کنیم تا فشارهای زیادی را که به مردم در حوزه های مختلف وارد می شود کنترل کنیم. ما نمی توانیم و نباید از کنار این مسائل بگذریم.

وی به آمار مربوط به بیکاری اشاره و عنوان کرد: این آمار نشاندهنده این است که اشتغال زایی با نسبتی متناسب در سال ۹۷ نیز استمرار یافته است، اما موضوع از بین رفتن برخی مشاغل پیشین از جمله در بخش‌های صنعتی و تولیدی نیز واقع می شود و این در حالی است که آثار منفی اجتماعی بیکار شدن یک فرد شاغل، مضاعف است.

وزیر کشور ادامه داد: جلسات رفع موانع تولید باید مستمرا برگزار شود و پیگیری ها برای حل و رفع مشکلات واحدهای تولیدی، حقیقتاً باید به صورت شبانه روزی دنبال شود و دستگاه‌های اجرایی باید در این زمینه به طور جدی پای کار باشند.

رحمانی فضلی با اشاره به گزارشی در خصوص برگزاری جلسات رفع موانع تولید و اینکه اعلام شده بیش از ۵۳ درصد مشکلات و موانع تولید حل شده است، گفت: این آمار خوب، نشاندهنده این است که با تلاش بیشتر، بخش دیگری از موانع نیز می تواند برطرف شود.

وی با اشاره به اهمیت حفظ و ارتقای رضایتمندی مردم، به موضوع تسهیل روند انجام کارهای مردم در مراجعات اداری اشاره کرد و اظهار داشت: بارها گفته ام که بیش از پنج میلیون مراجعه در روز به ادارات انجام می شود و باید توجه داشت که میزان رضایتمندی در این مراجعات باید افزایش پیدا کند و مسیری دنبال شود که مردم در انجام امور جاری اذیت نشوند. البته کارهای خوبی در این زمینه مثل ایجاد پیشخوان دولت، میز خدمت، شرایط را بهتر کرده است اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم.

وزیر کشور در تبیین جایگاه و اهمیت نقش فرمانداران تصریح کرد: شما باید به عنوان استاندار نسبت به جایگاه حاکمیتی فرمانداران توجه ویژه داشته باشید و آنها را در این زمینه بیش از پیش توجیه کنید. البته جایگاه حاکمیتی فرمانداران در کنار وجهه تعاملی و منعطف فرمانداران در مواجهه با مردم است و این دو رویکرد، در کنار هم شرایط مطلوب را فراهم می کند.

رحمانی فضلی ضمن تقدیر از استانداران که به بخش های مختلف استان سر می زنند و پاسخگوی مردم هستند، خاطرنشان کرد: استانداران باید با نخبگان و علما، مردم عادی، اصناف، بازاریان و سایر اقشار مردم دیدارهای صمیمانه داشته باشند و در نمازهای جمعه شرکت کنند و پاسخگوی مردم باشند. مردم باید بدانند دولت همراه آنهاست، غمخوار آنهاست و در جریان شرایط و زندگی آنها قرار دارد. اگر مردم دولت را در کنار خود و همراه خود ببینند، امیدوار می شود. در این میان فرماندار و استاندار باید در میان مردم باشد، و در هفته حداقل یک روز اختصاص به جلسات با گروهها یا اقشار مختلف مردم و یا دیدارهای مردمی اختصاص یابد.

وی خواستار فعال سازی هرچه بیشتر دستگاه‌های اجرایی در استان از سوی استانداران شد و ابراز امیدواری کرد: با پیگیری های به موقع دستگاه های اجرائی دراستان ها، بخشی از بار پیگیری  های مسائل اجرائی مختلف در مرکز از دوش استانداران برداشته شود و امکان تمرکز بیش از پیش استاندار در داخل استان فراهم شود.

وزیر کشور درخصوص اهمیت آگاهی و اشراف حداکثری به قوانین و فهم درست آنها نیز بیان کرد: برخی دستگاه ها در استانها به دلیل عدم آگاهی کافی از قوانین و ظرفیت های حقوقی موجود، نمی‌توانند به خوبی از امکانات پیش بینی شده استفاده کنند. این در حالی است که در بخش های مختلف، دولت امکانات بسیار خوبی ارائه می‌کند و در شرایطی که برخی استان ها به خوبی از آنها استفاده می کنند،  برخی دیگر از استان ها به دلیل عدم اشراف کافی به ظرفیت های قانونی نمی توانند از آن بهره مند شوند.

رحمانی فضلی هماهنگی بین دستگاه ها را بسیار مهم دانست و یادآور شد: استانداران محور قدرت و انسجام در استان هستند و هیچ ملاحظه ای به جز منفعت مردم، حقوق مردم و اجرای قانون وجود ندارد و ما حقیقت را قربانی مصلحت نمی کنیم.

وی اضافه کرد: چگونگی اوضاع کشور در آینده به عملکرد همه ما در بخش های مختلف بستگی دارد؛ اگر خوب کار کنیم، همبستگی داشته باشیم و اقدامات مناسبی انجام دهیم اوضاع رو به بهبود خواهد بود اما اگر فقط خودمان را در نظر بگیریم و منافع جناحی و حزبی اولویت ما باشد، نیاز به دشمن و یا ترامپ و  آمریکا برای برهم زدن اوضاع کشور نخواهیم داشت.

وزیر کشور با اشاره به اینکه صداقت، برادری، رفاقت و ایثارگری و پای کار ایستادن در شرایط سخت مشخص می شود، عنوان کرد: از نظر من همه شما استانداران دارای این خصلت ها هستید و باید از ظرفیتهای این کشور در جهت اعتلای کشور و مردم به خوبی بهره برد.

رحمانی فضلی افزود: بزرگترین ظرفیت های کشور، رهبری، اعتقادات دینی، علاقه مردم به ایران و خود مردم که همواره پای کشور ایستاده اند، است و ما باید این کشور را با شرایط مناسب تر و موفقیت های بیشتر، به نسل های آینده تحویل دهیم.

عبدالرضا رحمانى فضلى
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر