کد خبر: 715290 A

رئیس‌جمهور:

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ماهواره پیام که به دست دانشگاهیان ما ساخته شد در ششصد کیلومتری فضا قرار خواهد گرفت و این ماهواره میتواند وضع آب و هوا و کشاورزی و جنگل‌ها و آب‌های زیر‌زمینی را رصد کند و در روز شش نوبت از بالای سر ما عبور خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در سفر به استان گلستان با حضور در جمع مردم این استان عنوان کرد:‌ از مردم استان گلستان سپاسگذارم که همواره این مردم خوب و مخلص و ایثارگر در همه صحنه‌ها به عنوان مردمانی شجاع و مرزدار و عاشق ایران و اسلام و انقلاب هستند. این استان، استان وحدت اقوام و مذاهب باید نام بگیرد. استانی که در راه دفاع از کشور نزدیک به چهار هزار شهید تقدیم کرد و از این تعداد ۵۱۲ شهید از شهرستان گنبد است که این نشان از این است که شیعه و سنی برای دفاع از وطن خود ایثار و فداکاری داشتند و دارند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اینجا سرزمین تاریخ است. تاریخ هزاران سال قبل و تاریخ هزار سال پیش حکومت آل زیار است و سرزمین بزرگان و میزبان ابوریحان است که برخی از کتاب آثار و الباقیه را در همین منطقه نوشته است. عرفا و شعرای بزرگ در این منطقه حضور داشتند که مردم را به وحدت و برادری دعوت می‌کردند و ما به مردان بزرگ و زنان دلاور این دیار احترام می‌گذاری.

وی با اشاره به تنوع اقلیمی در این استان گفت:‌ استان گلستان دارای مناطق بسیار دیدنی و پارک ملی است که جزو آثار زیست‌محیطی کشور ما است و از همه مهم‌تر مردمان خوب و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز در این منطقه وجود دارد. من خوشحالم از این منطقه هیچگاه بوی اختلاف را استشمام نکردیم. دست همه بزرگان این دیار را می‌بوسیم به خاطر وحدت و اتحادی که به وجود آوردند. سرزمینی که همواره در این سرزمین ایستادگی و مقاومت به عنوان یکی از صفات برجسته مردمان این دیار و سرزمین بوده است.

رئیس‌جمهور گفت: این اجتماع شما در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است، ما همه چهل سال پیش در این ایام منتظر بودیم که دیکتاتور این سرزمین را ترک کند و مردم ما جشن بزرگ را بگیرند و روز ۲۶ دی ماه روز فرار این دیکتاتور بود و انقلاب بزرگ ما به پیروزی رسید. ملت ایران است که در تمام انتخابات تصمیم می‌گیرد چه کسی بر کرسی مسئولیت بنشیند.

وی خاطرنشان کرد: شما بودید که در سال ۹۲ و ۹۶ با رای بلندتان بار مسئولیت را بر دوش ما گذاشتید از اینکه من تاریخ استان را ورق می‌زنم و می‌بینم در بعضی از شهرستان‌ها تا ۹۵ درصد مردم به من رای داده‌اند در برابر عظمت و احساس این مسئولیت سر تعظیم فرو می‌آورم. ما با همه توان باید کشورمان را آباد کنیم. امنیت امروز افتخار ماست هوشیاری مردم و تحصیل کرده‌های این دیار و اوج مسائل تحقیقاتی و علمی افتخار ماست. ما کشوری هستیم که در روزهای پیش رو دو ماهواره را به فضا پرتاب می‌کنیم.  ماهواره پیام که توسط ماهواره‌بری که ساخت خود ما است پرتاب می‌شود هر دو یعنی هم ماهواره و هم ماهواره‌بر ساخت دست خودمان است. ماهواره پیام که به دست دانشگاهیان ما ساخته شد در ششصد کیلومتری فضا قرار خواهد گرفت و این ماهواره  میتواند وضع آب و هوا و کشاورزی و جنگل‌ها و آب‌های زیر‌زمینی را رصد کند و در روز شش نوبت از بالای سر ما عبور خواهد کرد.

وی ادامه داد: ما در گذشته ماهواره‌های متعددی را پرتاپ کردیم اما این ماهواره تحقیقاتی نیست بلکه عملیاتی است و تمام مسائل سرزمین را در اختیار ما قرار می‌دهد. ما کشوری هستیم که برای اینکه به دنیا ثابت کنیم دارای علم و دانش هستیم در زمینه‌های مختلف پیشرفت کردیم. آخرین آمار نشان می‌دهد ایران در زمینه ژنتیک مقام اول را دارد.

روحانی تاکید کرد: مردم ایران امروز سرافراز قدرت دفاعی و اقتصادی را به وجود آورد‌اند. ما از توطئه‌های دشمن هراس نداریم و مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت. این مشکلات پیش روی ما باقی نمی‌ماند و عبور خواهیم داد. نه آمریکا و صهیونیسم و برخی کشورهای همسویشان قادر نیستند این ملت بزرگ و رهبری شجاع را به زانو در آورند. ما با همه قدرت دربرابر دشمنان ایستاده‌ایم.

وی ادامه داد: ما با اکثر دوستان و همسایگان‌مان روابط برادرانه داریم. ما با همسایگان‌مان بهترین روابط را داریم و اگر با یکی دو همسایه مشکل داریم آمادگی داریم مشکلات را با آن‌ها حل کنیم. با وضعیتی سخت در منطقه مواجهیم. صهیونیست‌ها می‌خواهند ما را در برابر آنچه که اهداف آنهاست از پا درآورند ولی نمی‌توانند.

رئیس‌جمهور با اشاره به تبصره ۱۴ و ۱۸ و ۱۹ و ۲۱ لایحه بودجه گفت: اولین قدم را برای کمک به اقشار محروم تدارک دیدیم و ۷ هزار میلیارد تومان برای رفع فقر مطلق در نظر گرفتیم و برای ایجاد اشتغال برنامه داریم. ما می‌دانیم در این مقطع حساس جوانان باید در مسیر شغل قرار بگیرند و ما امسال کاهش بیکاری در این استان را داشته‌ایم.

وی تاکید کرد: ما برای ایجاد اشتغال در این سرزمین قدم‌های مهمی برداشتیم اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم. ما تا فصل پاییز امسال نسبت به پارسال ۶۰۰ هزارد اشتغال ایجاد شده اما به میزان بیکاری اضافه می شود چون تحصیل کردگان و جوانان ما وارد بخش بیکاری می شوند. ما تحرکی در زمینه ساخت و ساز مسکن خواهیم داشت. دیشب تصویب کردیم ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به وسیله توسعه‌گران برای این مردم ساخته خواهد شد. بخش مسکن یک تحرک بزرگ در بخش اقتصاد است که می‌تواند بیکاری ما را کاهش دهد. ما در زمینه کارورزی و کار آموزی جوانان‌مان بودجه اختصاص دادیم تا بتوانند مشغول کار شوند. در این استان زمینه‌های فراوانی برای حرکت اقتصادی وجود دارد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه از لحاظ خدمات بهداشتی تعداد ۲ هزار تخت بیمارستانی کافی نبوده و برخی از مناطق نیز از این نظر محروم هستند، گفت: در این سفر در ۴ منطقه و گرگان ساخت بیمارستان ،علاوه بر افتتاح ۱۵۲۶ تختخوابی آغاز می‌شود که قول می‌دهم تا پایان دولت دوازدهم ۳ هزار تخت بیمارستانی در این استان اضافه شود تا مردم در رفاه بیشتر قرار بگیرند.

روحانی با اشاره به اهمیت امنیت جاده‌ها برای دولت و وجود ۵۲ نقطه حادثه‌خیز در این استان، گفت: ۲۲ نقطه در حال اجرایی شدن است و به سازمان برنامه و بودجه دستور می‌دهم تا برای ۳۰ نقطه دیگر نیز اعتبارات لازم را اختصاص دهد.

رئیس جمهور با اشاره به تصویب ۶۳ طرح و پروژه برای استان گلستان در این سفر گفت: ۱۴۳۴ میلیارد تومان از بودجه عمومی، ۲۵۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه و ۱۲۱۰ میلیارد تومان نیز از بودجه دستگاه‌های اجرایی با مجموعه کل ۲۸۹۴ میلیارد تومان برای این استان در نظر گرفته شده است.

حسن روحانی رئیس‌جمهور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر