کد خبر: 715195 A

سرکنسول ایران در اربیل:

سرکنسول ایران در اربیل تاکید کرد: به زودی زندانیان ایرانی محبوس در اقلیم کردستان عراق به کشور منتقل می‌شوند.

 

به گزارش ایلنا، مرتضی عبادی با بیان این مطلب گفت: اشتراکات و همجواری میان اقلیم کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران موجب شد، به طور روزانه هزاران نفر به منظور گردشگری سیاحتی و زیارتی، درمانی و شغلی یا سرکشی از اقوام به دو سوی مرز مسافرت کنند که در این رهگذر رفتار برخی از مسافران در تعارض با قوانین محل بوده و موجب دستگیری آنها می‌‌شود. از این‌‌رو با توجه به کثرت سفر ایرانیان به اقلیم کردستان عراق حدود یکصد نفر از هموطنان ایرانی به دلایل مختلف دستگیر و در زندان یا بازداشتگاه‌‌های موقت شهرهای مختلف اقلیم کردستان عراق بسر می‌‌برند که اتهام بخش عمده آنها مصرف مواد مخدر یا قرص‌‌های مخدره است که مصرف و حمل آن در عراق مجازات سنگینی را در بردارد.

وی ادامه داد: قوانین عراق در برخورد با متهمین مواد مخدر و حتی حمل داروهای مخدره یا قرص‌‌های کدئین که معمولا از سوی پزشکان برای ترک اعتیاد تجویز می‌‌شود، سختگیرانه و مجازات سنگینی را دربردارد لذا ضرورت دارد علاوه بر مسافران، ستادهای مرتبط نیز گذرگاه‌‌‌‌‌های مرزی را با اهتمام بیشتری کنترل کنند.

سرکنسول ایران درخصوص تعداد و زمان احتمالی انتقال زندانیان اظهار داشت: انتقال زندانیان به موطن، دارای پروسه ویژه‌‌‌ای است که تا حدودی زمانبر و تا انجام مراحل پایانی کار تعداد آن مشخص نخواهد شد. به طور مثال رضایت کتبی زندانی برای گذراندن مابقی مدت محکومت در داخل کشور از جمله شروط انتقال زندانیان است لذا تا پایان بررسی‌‌ها نمی‌‌‌توان تعداد و زمان انتقال را تعیین کرد. البته دو طرف تلاش می‌‌کنیم به زودی اخبار خوشی را منتقل کنیم. 

عبادی افزود: مسئله انتقال زندانیان به داخل کشور از مدت‌ها قبل در دستورکار بوده و در نتیجه با توجه به بررسی‌‌های کارشناسی، در ماه گذشته موافقت هیات وزیران و نخست‌‌‌وزیر حکومت محلی اقلیم کردستان حاصل و به مراکز مرتبط ابلاغ شد. بر این اساس کمیته‌‌ای برای تنظیم لیست واجدین شرایط انتقال و همچنین تعیین سطح سلامت و تمایل زندانیان برای بازگشت فعال شد که درصد بالایی از بررسی‌‌های آنان به پایان رسیده و نتایج پایانی بررسی‌‌‌ها به زودی در اختیار کمیته عالی تطبیق شرایط و تعیین تعداد و زمان انتقال قرار خواهد گرفت.

وی درخصوص سابقه اینگونه جابجایی‌‌‌ها نیز تصریح کرد: تاکنون تعامل خوبی برای انتقال زندانیان در میان دو طرف وجود داشت و از این‌‌رو در طی حدود دو تا سه سال گذشته نزدیک به ۱۴۰ زندانی ایرانی آزاد یا به داخل کشور انتقال یافتند.

سرکنسول ایران در زمینه تکلیف زندانیانی که به ایران انتقال می‌‌‌شوند، خاطرنشان کرد: احکامی که در محاکم قضایی محل وقوع جرم صادر می‌‌‌شود، حکمی قطعی است لذا زندانیان محکوم به سپری کردن مابقی دوران محکومت در زندان‌‌‌های داخل کشور خواهند بود.

عبادی درخصوص دلیل این جابجایی‌‌‌ها نیز ابراز داشت: تلاش دو طرف بر آن است تا محکومان با انتقال به موطن خود در دسترس خانواده‌‌های قرار گیرند و پیوند عاطفی بین زندانی و خانواده حفظ و هزینه‌‌‌های مادی و اجتماعی آنها کاهش یابد.

وی درخصوص انتقال زندانیان کرد عراقی نیز بیان کرد: در طی دو یا سه سال گذشته حدود سی تن از زندانیان کرد عراقی آزاد یا تحویل مقامات اقلیم شدند که مابقی دوران محکومیت خود را برابر توافق و بر اساس آرای صادره محاکم قضایی ایران، در موطن خود سپری خواهند کرد.

این دیپلمات کشورمان درخصوص تفاوت آمار زندانیان ایرانی و عراقی یادآور شد: محاکم قضایی جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از موارد برای متهم خارجی حکم طرد از ایران صادر می‌کند که این امر، کمک چشمگیری در کاهش آمار زندانیان خارجی در ایران کرد.

عبادی اضافه کرد: به نظرم صدور احکام طرد برخی از متهمان که اتهامات آنها خطری را متوجه کشور نکرده است، الگوی موفقی است و از این‌‌‌رو، در جلسات با مقامات اقلیم از آنها خواسته شد متهمانی که به ویژه در مبادی ورودی گذرگاه‌‌‌های مرزی دستگیر می‌‌‌شود، طرد یا به طرف ایرانی تحویل شوند که مورد موافقت آنها قرار دارد لذا در صورت اجرای دقیق آن توسط عوامل اجرایی اقلیم می‌‌توانیم شاهد کاهش شدید آمار زندانیان باشیم.

مرتضی عبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر