کد خبر: 715101 A

ظریف در جمع خبرنگاران:

وزیر امور خارجه با نام بردن از آمریکا به عنوان«اسب بازنده»، به کشورها توصیه کرد که روی اسب بازنده شرط بندی نکنند.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف امروز در جریان سفر به بغداد در جمع خبرنگاران درباره این سفر گفت: ارتباط ایران و عراق سابقه طولانی دارد و ما کشوری بودیم که در دوران سختی در کنار مردم عراق بودیم و مردم عراق موفق شدند خطری که برای کل منطقه خطرناک بودند را رفع کنند.

وی ادامه داد: ما در کنار مردم عراق بودیم، بخش خصوصی ایران همواره در این سال ها نقش فعالی در بازسازی عراق داشت و روابط بسیار قوی،تجاری بین ایران و عراق وجود دارد، البته بعضی تلاش کردند این روابط را به هم بزنند اما به لطف خدا و با درایت مسئولان دو کشور توفیقی در این زمینه نداشتند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه اولین سفر او پس از انتخابات عراق به این کشور است، اظهار داشت: پس از تشکیل حکومت جدید، اولین بار است که به عراق سفر می کنم و قبلاً قرار بود به این کشور سفر کنم اما با سفر برهم صالح به ایران، این سفر را قدری دیرتر انجام دادیم تا زمینه برای سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به عراق هم فراهم شود.

ظریف افزود: در این سفر علاوه بر بغداد، به عتبات مقدس در نجف و کربلا هم سفر خواهم داشت و یک فروم اقتصادی مشترک هم با عراقی‌‌ها خواهیم داشت و به اقلیم هم سفر می کنم و در اقلیم و سلیمانیه و اربیل برنامه‌‌هایی چون فروم اقتصادی در سلیمانیه خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه برنامه‌‌های تدارک داده شده بیشتر برای این است که بخش خصوصی ما امکان همکاری بیشتر با بخش خصوصی عراق را داشته باشد، تصریح کرد: همچنین مشکلاتی که در ماه های گذشته، مخصوصاً بعد از حمله داعش به عراق در فعالیت های بخش فنی، مهندسی و سایر بخش ها در عراق با توجه به مزاحمت‌‌های آمریکایی‌‌ها به وجود آمده بود با همفکری دو طرف حل کنیم.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما بسیار تلاش کردیم مواضعی که مسئولان عراقی در قبال تحریم‌‌ها داشتند را با همفکری و استفاده از روش‌‌های عملیاتی مرتفع کنیم و لازم است در این مسیر راه حل های سیاسی به کار گیریم.

ظریف در مورد مشکلات تاجران ایرانی با طرف عراقی از جمله تعرفه‌‌ها نیز ابراز داشت: مجموعه نگرانی‌‌‌هایی که بخش خصوصی دارند را جمع‌‌آوری کردیم و البته در سفرهای قبلی من و همکاران دولت داشتند، این موضوعات بررسی شده و در این سفر هم نگرانی‌‌های بخش خصوصی به یاری خدا برطرف می‌‌شود.

وی همچنین به مزاحمان در روابط دو کشور ایران و عراق توصیه کرد: این حرکت‌‌ها نتیجه شکست سیاست‌های ایالات متحده است و این شکست‌‌ها چهل سال است که ادامه پیدا کرده و پیشنهاد من به کشورها این است که روی اسب بازنده هیچ وقت شرط‌‌بندی نکنند.

ایران و عراق محمدجواد ظريف رابطه ایران و عراق روابط ایران و عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر