کد خبر: 713685 A

مدیرعامل ستاد دیه مطرح کرد:

مدیرعامل ستاد دیه کشور تاکید کرد: با عنایت به سیاست‌های حبس‌زدای دستگاه قضا و البته همیاری خیرین شاهد کاهش زندانیان جرایم غیرعمد هستیم.

 

به گزارش ایلنا، سید اسدالله جولایی در سفر به آذربایجان‌غربی با علی‌اکبر گروسی، رییس کل دادگستری استان دیدار و پیرامون کاهش حداکثری زندانیان بدهکار دیه و محکومان مالی استان در روزهای باقیمانده از سال به گفت‌وگو نشست.

در این دیدار که علی‌اکبر یساقی، نایب رییس هیات مدیره ستاد دیه کشور نیز حضور داشت، مدیرعامل این مجموعه حمایتی با اشاره به آمار اعلامی از سوی سازمان‌زندان‌ها گفت: اگرچه طبق اظهارات جهانگیر جمعیت زندانیان کشور رشد دو درصدی داشته اما در قبال محکومان غیرعمد باید گفت با کاهش چند هزار نفری این بدهکاران همراه هستیم که امید است با مشارکت بیشتر نهادهای بومی در هر استان و حمایت‌ چهره‌های هنری و ورزشی جمعیت ۹ هزار و ۶۲۸ نفری مددجویان موجود تا نیمه اسفند امسال به نصف کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه محبوسان غیر بزهکار آذربایجان غربی به دلیل کمیت رتبه دهم کشوری را به خود اختصاص داده‌اند، اظهار داشت: در این استان نیز به مانند غالب استان‌های کشور موضوع صدور چک بیشترین آمار زندانیان را به خود اختصاص داده است که این معضل امید است با اصلاحات انجام شده در قانون چک رفته رفته به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور ۹۵ درصد زندانیان جرایم غیرعمد را بدهکاران مالی برشمرد و تصریح کرد: از زمان اصلاح و تصویب قانون قانون بیمه اجباری خسارت وارده شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه (مصوب اردیبهشت ۱۳۹۵) جمعیت بدهکاران ناشی از دیات حوادث رانندگی در حال حاضر به کمتر از ۳۰۰ نفر رسیده که همین رویه نزولی با طرح قانون جدید صدور چک که پس از تصویب ایراد شورای نگهبان در ۱۳ آبان امسال از سوی مجلس به تصویب نهایی رسید، در آینده‌ای نه چندان دور ضمن آزادی محبوسان فعلی شاهد آن خواهیم بود که ورودی به زندان بابت موضوع چک بلامحل به حداقل ممکن خواهد رسید.

دیدار با ماموستا ملا عبدالقادر بیضاوی، امام جمعه اهل سنت ارومیه، ملاقات با علی‌اکبر قریشی نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری، برگزاری نشست در استانداری و همچنین بازدید از کلیسای آشوری کلدانی ارومیه و صحبت با اسقف اعظم توماس میرم از دیگر برنامه‌های جولایی در این سفر استانی است.

سید اسدالله جولایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر