کد خبر: 713469 A

واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت مطرح کرد؛

رییس دفتر رییس‌جمهور گفت: آقای رییس‌جمهور دستور دادند که همین کنترلی که الان در بازار ارز به وجود آمده است و آرامشی که حاکم شده حتما با همکاری نزدیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی ادامه پیدا کند و یک آرامش در قیمت کالا به وجود بیاید که مردم در آستانه ۲۲ بهمن و چهل سالگی انقلاب و عید نوروز دغدغه ای راجع به اینگونه مسائل نداشته باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، سید محمود واعظی در پایان جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران در خصوص مصوبات امروز هیات دولت گفت: رییس‌جمهور امروز بحث‌های زیادی را مطرح کردند. یکی از مباحث مساله اشتغال بود که سازمان برنامه و بودجه با همکاری دستگاه‌های مختلف یک برنامه‌ای را برای اشتغال جدی برای جوانان و اشتغال سال آینده در نظر بگیرند.

دستور روحانی به وزرای صنعت و کشاورزی برای رسیدگی به دغدغه‌های معیشتی مردم

وی ادامه داد: موضوع بعدی بحث معیشت بود که مجددا مورد تاکید قرار گرفت و آقای رییس‌جمهور دستور دادند که همین کنترلی که الان در بازار ارز به وجود آمده است و آرامشی که حاکم شده حتما با همکاری نزدیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی ادامه پیدا کند و یک آرامش در قیمت کالا به وجود بیاید که مردم در آستانه ۲۲ بهمن و چهل سالگی انقلاب و عید نوروز دغدغه‌ای درخصوص به اینگونه مسائل نداشته باشند. 

سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری با بیان اینکه موضوع بعدی که مطرح شد در رابطه با این موضوع بود که ما باید بیشتر به جوانان خودمان در رابطه با خودکفایی توجه کنیم، اظهار داشت: الان برخی از قطعات و نیازمندی‌ها وجود دارد که تا دیروز از خارج از کشور تامین می شد و الان فرصت بسیار خوبی است که ما این موارد را برای جوانان تعرف کنیم. ایشان هم به وزارت علوم و هم به معاونت علمی و فناوری دستور دادند که نیروهایشان را در بخش‌های مختلف بسیج کنند تا بتوانند این کارها را پیش ببرند. 

ادعاهای اسماعیل بخشی به هیچ وجه درست نبود

واعظی افزود: همچنین صبح امروز در خصوص استانی شدن انتخابات مجلس صحبت‌هایی صورت گرفت چراکه نظر دولت را می‌خواستند. مقرر شد که این مساله مورد حمایت دولت قرار بگیرد که این مساله منتقل شد.

وی در واکنش به ادعاهای اسماعیل بخشی درخصوص شکنجه در زندان نیز تصریح کرد: براساس دستور هفته گذشته رییس‌‌جمهور هیاتی از سوی وزیر اطلاعات به استان خوزستان امروز اعزام شد و امروز نیز وزیر اطلاعات گزارشی را در دولت ارائه کردند. آن گزارش، این بود که هیات در خوزستان از همه دستگاه‌‌‌های ذیربط بررسی و سوال کردند، با اسماعیل بخشی نیز صحبت کردند و مشخص شد این ادعا به هیچ وجه درست نبود.

وزارت اطلاعات می‌تواند از اسماعیل بخشی شکایت کند

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه کار تبلیغاتی انجام گرفته بود، خاطرنشان کرد: به گونه‌‌ای ادعا شده بود که هم در داخل کشور با توجه به اینکه موضع دولت حمایت از حقوق شهروندی است و هم دوستان ملاحظه کردند، وزارت اطلاعات ورود کرد و بر این اساس نیز مقرر شد این حق برای وزارت اطلاعات و برای نظام وجود دارد که از این فرد شکایت شود و قوه قضائیه براساس روش و مقرراتی که دارد به موضوع رسیدگی کند.

واعظی اضافه کرد: این موضوع برای دولت و شخص رییس‌‌جمهور خیلی مهم بود و براین اساس هم گزارش دریافت شد و هم نظر دوستان ما در دولت این است که به این مطلب حتما باید رسیدگی شود و اینطور نمی‌‌شود که یک نفر ادعایی کند و نظام را زیرسوال ببرد و به ویژه اینکه دشمنان ما یکی از موضوعاتی که با آن در افکارعمومی فشار می‌‌‌آورند، بحث حقوق‌‌‌بشر در ایران است.

دولت از استانی شدن انتخابات مجلس استقبال می‌کند

وی درباره اصلاح لایحه انتخابات ابراز داشت: قانون انتخابات تعداد زیادی تبصره دارد و این لایحه نیز در نوبت قرار دارد تا در هیات دولت مورد بحث قرار بگیرد. آن چیزی که به عنوان طرح در دولت مطرح شده بود، ما بالاخره باید نظر می‌‌دادیم. ما روی این بند خاص که استانی شدن بود، استقبال کردیم و گفتیم لایحه ما هم که به مجلس می‌‌رود می‌‌تواند به این موضوع اضافه شود. 

این مقام عالی دولت دوازدهم درخصوص گزینه‌‌های مطرح برای وزارت بهداشت بیان کرد: ما سرپرست تعیین کرده‌‌ایم و این موضوع هم بستگی به عملکرد آقای نمکی دارد و هم طبیعی است که براساس قانون ما سه ماه وقت داریم و هنوز تصمیم‌‌گیری نشده است.

گفتم با تندروها ائتلاف نکردیم

واعظی در پاسخ به سوالی درخصوص مصاحبه‌‌های اخیر خود درباره اصلاح‌‌طلبان یادآور شد: من یک بار بیشتر صحبت نکردم و آن صحبت هم پاسخ به سوال خبرنگاران بود که گفتم ما با همه گروه‌‌‌های معتدل روابط خیلی خوبی داریم، همکاری می‌‌کنیم و این افراد جزو مدیران خوب ما هستند.

وی با بیان اینکه ما هم در سال ۹۲ و هم در سال ۹۶ با گروه‌‌های اصلاح‌‌طلب همکاری بسیار نزدیکی داشتیم و هم از سال ۹۲ به این طرف نیز با گروه‌‌های مختلف اصلاح‌‌طلب روابط خوبی داشتیم، عنوان کرد: همچنین عرض کردم که ما در این دولت با گروه‌‌های تند چه از نوع اصلاح‌‌طلب و چه از نوع اصولگرا رابطه نزدیک نداریم. از من سوال کردند که شما ائتلاف نداشتیم و من هم گفتم خیر؛ ما با اینها نه در سال ۹۲ و نه در سال ۹۶ ائتلاف نداشتیم.

انتقاد به دولت به ضرر مطرح‌‌کنندگان است

سرپرست نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: حالا اینکه برخی به صحبت ما درباره گروه های رادیکال جواب می‌‌‌دهند، متاسف هستیم. اینها باید خودشان را اصلاح کنند. از طرفی برخی هم هستند که اصلا صحبت من را نخواندند و نشنیدند که من چه گفتم و براساس اینکه یک نفر توئیت کرده و براساس حرف و توئیت دیگری اظهارنظر می‌‌‌کند. برخی از اینها افرادی هستند که به دلایلی به دنبال بهانه می‌‌‌گردند، خودشان را مطرح کنند.

واعظی با بیان اینکه من به دوستان توصیه می‌‌کنم به دنبال اختلاف نباشند، گفت: الان ما به دنبال وحدت هستیم. به دنبال همکاری و صمیمیت هستیم و اینکه برخی این مسائل را مطرح می‌‌‌کنند به ضرر خودشان خواهد بود. از طرفی به دولت انتقاد می‌‌کنند و از طرف دیگر می‌‌خواهند در دولت هم حضور داشته باشند.

وی افزود: انسان باید تکلیف خودش را مشخص کند. وقتی از همین دوستان افراد زیادی به عنوان استاندار،‌ معاون استاندار، فرماندار و در خود دولت به عنوان معاونان وزرا حضور دارند. اینکه به دولت انتقاد می‌‌کنند یعنی به بخشی از همفکران خودشان هم انتقاد دارند. اگر با دولت و درون دولت هستند، نمی‌‌توانند به دولت انتقاد کنند.

سید محمود واعظی هیات دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر