کد خبر: 713422 A

سی‌ان‌ان خبر داد؛

تصاویر جدید به‌دست‌آمده توسط سی ان ان در روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که ایران در حال آماده شدن برای شلیک ماهواره‌ای با قابلیت کنترل از راه دور به فضا است.

به گزارش ایلنا به نقل از اینترنشنال بیزینس تایمز، سی ان ان مدعی شده تصاویر جدیدی که در روز سه‌شنبه به دست آورده نشان می‌دهد که ایران در حال آماده شدن برای شلیک ماهواره‌ای با قابلیت کنترل از راه دور به فضا است.

این رسانه نوشت: این آزمایش به عنوان نشانه‌ای از پیشرفت برنامه‌ ماهواره‌ای ایران است که برای آن برنامه‌ریزی کرده است. این آزمایش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بارها ایران را در این باره تهدید کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است: با توجه به تحقیقات محققان موسسه بین‌المللی میدلبوری، تصاویر ماهواره‌ای با کیفیت ‌بالا که توسط Planet Lab در تاریخ ۴، ۶ و ۷ ژانویه از مرکز فضایی امام خمینی گرفته‌شده است، نشان می‌دهد که مراحل این آزمایش‌ها با مراحل پیش از شلیک ماهواره‌ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، مطابق است. تصاویر ماهواره‌ای گواه بر این است که جمهوری اسلامی ایران علیرغم تهدیدات آمریکا آمادگی شلیک ماهواره فضایی را دارد.

این در حالی است که علیرغم ادعاهای  پومپئو هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه این موشک شامل فن‌آوری مورداستفاده در موشک‌های بالستیک است، وجود ندارد. از طرفی هم هیچ مدرکی وجود ندارد که این موشک برای اهاف نظامی به کار گرفته شود.

سی‌ان‌ان در ادامه آورده است: چندین رسانه ایران به تازگی گزارش کرده‌اند که شلیک موشک نزدیک است و تصاویر جدید نشان می‌دهد که آمادگی ارسال ماهواره به مدار با استفاده از موشکی از نوع سیمرغ وجود دارد.

بر اساس گفته‌های جفری لوئیس، از موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبوری، در مدل ماهواره «سیمرغ» یک فناوری پیش برنده دومرحله‌ای فضایی وجود دارد که از یک مجموعه چهار موتوره از موتورهای شهاب ۳ در مرحله اول و موتورهای کوچک‌تر در مرحله بعدی استفاده می‌‌شود

چندی قبل ، پومپئو هشدار داد که ایران برنامه‌های ماهواره‌ای خود را متوقف کند و تاکید کرد که ادامه این حرکت‌ها ممکن است به تحریم‌های جدید منجر شود.

پومپئو در ادامه مدعی شد: ایالات‌متحده در مقابل سیاست‌های مخرب ایران که ثبات و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار دهد، ساکت نخواهد نشست.

وی تاکید کرد: ما به دولت ایران توصیه می‌کنیم که این اعمال تحریک‌آمیز خود را بررسی کرده و تمام اقدامات  مربوط به موشک‌های بالستیک را متوقف کند تا از انزوای بیشتر اقتصادی و دیپلماتیک خود جلوگیری کند.

 آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در کنفرانسی اخیرا اعلام کرده است که این ماهواره‌ها برای اهداف صلح‌آمیز و ارتباطات راه دور راه‌اندازی می‌شود.

به گفته لوئیس، گفته‌های پومپئو در مورد فعالیت ماهواره‌های فضایی ایران به فعالیت‌های موشکی بالستیک اشاره دارد.

اوباما ایران رسانه ماهواره وزیر امور خارجه آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر