کد خبر: 712968 A

دادستان کرج خبر داد:

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز تاکید کرد: پرونده شهرداران متخلف و مجرم درخصوص جمع‌‌‌آوری پسماندهای شهری و حفظ بهداشت و سلامت عمومی با صدور کیفرخواست به دادگاه صالح ارسال شده است.

به گزارش ایلنا، حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز درخصوص اهم اقدامات قضائی انجام شده در زمینه احقاق حقوق عامه در سال جاری گفت: درخصوص حفظ و جلوگیری از تصرف اراضی در حریم و بستر رودخانه کرج با مدیر شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان البرز و نماینده حقوقی وی جلسات متعددی برگزار شد و به وی تذکر داده شد تا با اعزام پیمانکاران آن سازمان با قید فوریت و تسریع نسبت به رفع مستحدثات غیر مجاز درحریم و بستر رودخانه اقدام شود.

وی ادامه داد: در شش ماه اول سال جاری با قید فوریت و تسریع و به منظور پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، ۳۵ فقره تخریب با ماده ۲ تبصره ۴ قانون توزیع عادلانه صورت پذیرفته است و همچنین جهت پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و حراست از اراضی واقع شده در حریم و بستر رودخانه، گشت‌های مشترک توسط سازمان متولی و بخشداری مناطق صورت پذیرفته است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز افزود: در شش ماهه اول سال، جهت حفظ محیط زیست و کمربندی شهری شهرستان کرج، بازدید از معادن باغستان غربی و نوید غرب به عمل آمد و نکات لازم به تصدی آن معادن، تذکر داده شد و حتی منجر به پلمپ شده است.

شاکرمی اضافه کرد: درخصوص حفظ اکوسیستم محور چالوس – کرج، با پیمانکاران آزادراه تهران – شمال جلسات متعددی با حضور ادارات متولی امر حفظ محیط زیست و منابع طبیعی برگزار شد که پس از بیان مشکلات توسط ادارات متولی به پیمانکاران آزادراه مذکور موارد لازم در جهت حفظ محیط زیست تذکر داده شده است.

وی افزود: درخصوص احداث اتوبان تهران – قزوین و تکمیل پروژه بزرگراه شهید همت، نسبت به تخریب موانع و مستحدثات غیرمجاز در منطقه کلاک (جهان‌‌نما) اقدام شد و هم‌‌اکنون موانع جهت تکمیل پروژه بزرگراه شهید همت مرتفع شده است.

این مقام قضایی ادامه داد: با برداشت‌‌‌کنندگان غیرمجاز آب در سطح شهر و محور چالوس – کرج نیز برخورد شد و چاه و حفاری‌های غیرمجاز مسلوب‌‌المنفعه و پلمپ شده است.

شاکرمی اضافه کرد: با شهرداران مناطق مختلف کرج درخصوص جمع‌‌آوری پسماندهای شهری و حفظ بهداشت و سلامت عمومی برخورد شد و پرونده شهرداران متخلف و مجرم با صدور کیفرخواست به دادگاه صالح ارسال شده است.

وی ادامه داد: جهت حفظ اراضی ملی در محدوده شهرها وحریم شهرها، حفظ کاربری اراضی ادارات متولی اعم از اداره‌‌ راه، شهرسازی و جهاد کشاورزی تذکرات لازم صادر شد و گشت‌های میدانی و بازدیدهای میدانی اعزام شده‌‌اند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز اضافه کرد: در زمینه رفع تصرف اراضی ملی منابع طبیعی شهرستان کرج میزان ۹۲۵۶ متر مربع از اراضی ملی در اجرای پنج فقره احکام قضائی آزاد شد و در راستای اجرای تبصره یک ذیل ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره‌‌‌برداری و در راستای حفظ حقوق بیت‌‌المال و جلوگیری از تضییع حقوق دولتی در سال ۹۷، نسبت به رفع تصرف از اراضی تصرفی به تعداد چهار فقره جمعا به مساحت ۱۴۰۲ متر مربع اقدام شد.

شاکرمی با بیان اینکه درخصوص تخلفات مرتبط با ماده ۴۴ قانون جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال جاری به تعداد ۱۳ فقره پرونده جمعا ۶۶۶۹ واحد دامی تشکیل شده است، اظهار داشت: کاهش حدود ۹۸ درصدی حریق‌های واقع شده در مراتع شهرستان کرج را می‌توان به عنوان یکی از موارد مهم در نظارت مستمر و تلاش نیروهای یگان اداره منابع طبیعی و نظارت مراجع قضائی شهرستان بر اداره متولی یاد کرد.

وی افزود: با همت و نظارت مراجع قضائی و تلاش اداره متولی بیش از ۴۰ درصد از اراضی ملی دارای سند مالکیت به نام دولت تنظیم شده و مبلغ ۱۳۰۳۴۲۴۰۴ ریال حاصل از اجرای احکام قضائی و مبلغ ۵۰۸۴۴۸۸۰ ریال حاصل از اجرای تبصره یک ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره‌‌‌برداری از جنگل‌ها و مراتع و همچنین اخذ عوارض تمدید پروانه چرا (تبصره ۲۸) به مبلغ ۱۰۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال به دولت واریز شد.

حاجی رضا شاکرمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر