کد خبر: 712870 A

وزیر ارشاد در پاسخ به نماینده شهرضا:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: به دنبال شفافیت در اسناد اوقاف و قراردادها هستیم

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، سید عبالس صالحی که برای پاسخگویی به سوال سمیه محمودی نماینده مردم شهرضا درباره عدم شفافیت در سازمان اوقاف و امور خیریه به مجلس آمده بود، اظهار کرد: یکی از اتفاقات بزرگ دینی و فرهنگی ما مربوط به بحث وقف بوده است و توجه به نظام موقوفات می‌تواند کمک کند تا مسیری که در گذشته داشتیم تداوم پیدا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: این مساله‌ای جدی و مورد توجه وزارتخانه است. مسیرهایی که ما دنبال می‌کنیم در چند بخش است که از جمله آن‌ها توجه به سامانه گویا و شفافیت است.

وی تاکید کرد: ما باید فضای مراجعات حضوری را از بین ببریم که سامان‌های گویا برای مراجعات غیرحضوری ایجاد شود. شفافیت در نظام قراردادهای وقفی و نظام اسنادی اوقاف باید امکان بروز و ظهور داشته باشد، درباره نظام پرداخت‌ها نیز در حوزه ایجاد شفافیت کارهای قابل توجهی انجام شده است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: شفافیت در نظام نیات وقفی نیز قابل توجه است که موقوفات بر اساس نیات واقعی طبقه بندی شود. نظام حسابرسی آشکار و پیوسته که تراز های مالی در آن اتفاق بیافتد باید تعیین شود و در معرض افکار عمومی قرار بگیرد. 

وی با اشاره به حضور «خاموشی» در مدیریت این سازمان اظهار کرد: این مسائل را آقای خاموشی در سازمان پیگیری می‌کنند. ما باید به سمت یک نگاه اعتمادساز اجتماعی حرکت کنیم. مسیرهایی که در ادامه راه خواهیم داشت مسیری پویاتر و شفاف‌تر در ارائه گزارش به مردم خواهد بود.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه باید حوزه اسنادی شفاف‌تر شود و مورد بازخوانی و استنادسازی قرار گیرد، عنوان کرد: گام‌هایی در این مسیر طی شده و در حال حاضر در حوزه بازخوانی و قرائت جدید اسناد قرار داریم چنانچه تاکنون ۱۶ هزار سند وقفی بازخوانی جدید و بارگذاری شده و در بانک اصناف قرار گرفته است.

صالحی در ادامه با بیان اینکه بحث نیات واقفین نیز مورد لیست‌برداری روشن قرار گرفته و باید مسیر دقیقی را طی کند، اظهار داشت: در مجموع در آغاز دوره جدید نظام اسنادی و احصاء نیات واقفین را دنبال می‌کنیم و معتقدیم قراردادهای وقف باید به صورت آنلاین قابل مراجعه بوده و در فضای عمومی در دسترس باشد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در حوزه بقاع متبرکه عنوان کرد: باید در خصوص هیئت امنا دقت بیشتری شود تا ایجاد اعتماد منطقه‌ای و محلی کند چرا که هر بقعه یک سازمان مستقل و مجموعه حقوقی است که سازمان‌های مالی آن باید به صورت کامل ثبت و ضبط شود و امکان انتشار داشته باشد.

فرهنگ و ارشاد اسلامی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افکار عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه نظام پرداخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر