کد خبر: 711654 A

دادستان تهران:

چهارمین نشست بررسی وضعیت آسیب‌های اجتماعی با موضوع جرایم مرتبط با مشروبات الکلی روز چهارشنبه ۱۲ دی ماه با حضور تعدادی از معاونان دادستان، دادستان‌های برخی از شهرستان‌های تابعه، رییس پلیس امنیت اخلاقی ناجا و نمایندگان دستگاه‌های متولی به ریاست دادستان تهران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، عباس جعفری دولت‌آبادی ضمن تبریک سال جدید میلادی‌ به هموطنان مسیحی،‌ اهمیت آسیب‌های اجتماعی در کشورمان را در چند بخش مورد توجه قرار داد و گفت: این که قانونگذار در قانون برنامه ششم توسعه موادی از این قانون را به موضوع آسیب‌های اجتماعی اختصاص داده، مؤید توجه قانونگذار به این مسأله به عنوان یک امر مهم و کلان است.

وی توجه رهبری به مسئله آسیب‌های اجتماعی و برگزاری چندین جلسه با مدیریت معظم‌له ظرف دو سال گذشته در این زمینه را موید توجه مسئولان عالی کشور به مقوله آسیب‌های اجتماعی دانست.

دادستان تهران شکل‌گیری ساختار جدیدی برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی با تشکیل سازمان اجتماعی در وزارت کشور،‌ اختصاص بودجه جداگانه،‌ بازسازی سازمان اجتماعی،‌ برنامه‌ریزی برای دستگاه‌ها و برگزاری جلسات منظم و مستمر را بیانگر اهمیت مسئله آسیب‌ها در کشور دانست.

جعفری دولت‌آبادی با بیان اینکه آسیب‌ها بستر و زمینه‌ساز دیگر جرایم و مشکلات اجتماعی است، ‌اظهار داشت: تا زمانی که آسیب‌هایی مانند بیکاری،‌ طلاق، اعتیاد، حاشیه‌نشینی وجود داشته باشد، این امر در پیشرفت، آبادانی و رفاه کشور تأثیر منفی بر جای خواهد گذاشت.

وی تمرکز دشمن بر حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی فرهنگی را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: دشمنان راه‌های سیاسی و نظامی را در سال‌های گذشته آزموده‌اند و چهل سال برای تغییر و براندازی نظام شیوه‌هایی مانند ایجاد ناامنی، استفاده از گروهک‌ها، معاندین، تخریب وجهه ایران در عرصه بین‌المللی و ده‌ها توطئه دیگر را در حوزه سیاسی و مقابله به کار گرفته‌اند که همگی با شکست مواجه شده است، لذا امروز دو سیاست مهم جنگ اقتصادی و تشدید فشارهای مالی و تمرکز بر حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

این مقام قضایی با روشنگری نسبت به برنامه‌های دشمنان خاطرنشان کرد: آن‌ها معتقدند مبارزه در حوزه نظامی و سیاسی کاملا به بن‌بست رسیده و لذا در تلاش هستند تا فشارهای مالی را تشدید کرده و حوزه‌های فرهنگی اجتماعی را دستخوش تغییرات کنند تا به ادعای آن‌ها استحاله رخ دهد، در سبک زندگی مردم تغییر ایجاد شود و به تبع آن رفتار نظام سیاسی نیز تغییر کند.

جعفری دولت‌آبادی راه‌اندازی صدها شبکه تلویزیونی فارسی‌زبان، سایت و نشریات در ورای مرزها علیه جمهوری اسلامی ایران را نشان‌دهنده تلاش دشمن برای تغییر در سبک زندگی و ذائقه مردم عنوان کرد و ابراز داشت: تمام این اقدامات بیانگر طراحی برای تغییر و بر هم زدن اوضاع اجتماعی - فرهنگی کشور است.

وی افزود: زمانی که جامعه درگیر آسیب‌های اجتماعی می‌شود، از پیشرفت، عدالت و رفاه باز می‌ماند؛ هرگاه آمار بیکاری،‌ تجرد جوانان، طلاق و حاشیه‌نشینی افزایش یابد، برنامه‌ریزی نیز دشوار می‌شود، هم‌چنان که با افزایش تعداد معتادان متجاهر برنامه‌ریزی شهری نیز با مشکل جدی مواجه خواهد شد؛ به همین سبب و رفع آسیب‌های اجتماعی نیازمند برنامه ریزی جدی است.

دادستان تهران سه راهکار عمده در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی را مورد تاکید قرار داد و با تقسیم‌بندی آن به اقدامات پیشگیرانه،‌ توانمندسازی و حمایتی و مقابله‌ای ابراز داشت: در رابطه با اقدامات پیشگیرانه قانون‌گذار در قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی توجه زیادی را به این موضوع نشان داده است. هم‌چنین دستگاه‌هایی چون سازمان بهزیستی و وزارت،‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به امر توانمندسازی و دیگر اقدامات حمایتی مسئولیت بیشتری برعهده دارند.

جعفری دولت‌آبادی با تاکید به این که اقدامات مقابله‌ای باید به عنوان آخرین راهکار مورد توجه قرار گیرد،‌ بیان کرد: در آخرین مرحله باید پلیس و دستگاه قضایی ایفای نقش کنند و باید استفاده از روش‌های پیشگیرانه، توانمندسازی و مقابله‌ای به خوبی تبیین شود.

وی جرایم مرتبط با مشروبات الکلی را زیرمجموعه مفاسد اجتماعی و اخلاقی دانست و یادآور شد: تمرکز بر پنج آسیب مورد توجه در جلسات آسیب‌های اجتماعی و سازمان اجتماعی کشور به معنی غفلت از دیگر آسیب‌های اجتماعی نیست.

این مقام قضایی در مورد مفاسد اخلاقی به چند نکته پرداخت و در تبیین آن عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران با وجود دموکراسی، جمهوریت و اتکا به رأی مردم به نحو واقعی،‌ دارای نظام دینی است و توجه ارزش‌های دینی از اصول و شاخص‌های مهم در جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود.

جعفری دولت‌آبادی ادعای برخی مبنی بر این که حجاب اجباری نیست را بی‌مبنا خواند و گفت: اساسا جمهوری اسلامی نمی‌تواند نسبت به موضوع حجاب بی‌اهمیت و بی‌توجه باشد؛ چراکه مفاسد اخلاقی اجتماعی، ارزش‌های دینی را نقض می‌کند.

وی خطاب به کسانی که با سیاست‌های حجاب و عفاف در کشور مخالفت می‌کنند، اظهار داشت: مشی عفاف در قرآن مجید نیز مورد توجه قرار گرفته است؛ علاوه بر این عفاف و حجاب سیاست رسمی کشور است و ارتکاب جرایم مرتبط با مفاسد اخلاقی ناقض این سیاست است.

دادستان تهران با اشاره به سرمایه‌گذاری دشمن در بحث مبارزه با عفاف و حجاب، تصریح کرد: دشمن تلاش می‌کند تا عفاف و حجاب به امری اختیاری تبدیل شود؛ به همین دلیل با تحریک عده‌ای برای برداشتن روسری‌ها،  سعی کردند نقشه خود را عملیاتی کنند، اما با برخورد قاطع دستگاه قضایی و پلیس مواجه شدند.

جعفری دولت‌آبادی گزارش‌های واصله مبنی بر رانندگی در حین مستی را مورد اشاره قرار داد و با هشدار به کسانی که دست به چنین اقدامی می‌زنند، خاطرنشان کرد: در تمام دنیا رانندگی حین مستی جرم است و این که عده‌ای  با رانندگی در حالت مستی برای دیگران خطر ایجاد نمایند، قابل اغماض نیست.

وی با یادآوری فروش مشروبات الکلی تقلبی در برخی استان‌ها و فوت عده‌ای بر اثر آن فوت و با انتقاد از دلسوزی برخی برای آنان ابراز داشت: امروز برخی تجارت مشروب تقلبی می‌کنند و جان دیگران را با خطر مواجه می‌کنند؛ عده‌ای نیز در اتوبان‌ها و خیابان‌ها در حالت مستی، مبادرت به رانندگی می‌کنند توقع دارند با آن‌ها برخورد قانونی صورت نگیرد.

این مقام قضایی به پلیس دستور داد که نسبت به توقیف خودروی رانندگان مست اقدام کند و بیان کرد: در این زمینه دستور کتبی صادر شده و تا پایان زمان مقرر نباید این گونه خودروها رفع توقیف شود.

جعفری دولت‌آبادی با گلایه از اقدام پلیس مبنی بر رفع توقیف برخی خودروها پیش از مهلت موضوع دستورالعمل دادستانی، یادآور شد: دستور دادستان در این رابطه لازم‌الاجرا است و جز دادستان، معاون وی و یا دادگاه، پلیس نمی‌تواند آن را لغو کند.

وی با تبیین رویه قضایی در برخورد با مصرف مشروبات الکلی و طرح گلایه پلیس در این زمینه که مؤید اختلاف‌نظر دادسراها و محاکم در تشخیص ارتکاب جرم است، ابراز امیدواری کرد که این موضوع با پیگیری رییس کل محاکم تهران برطرف گردد.

این مقام قضایی ادامه داد: راننده مست باید بداند که این اقدام مجازت سنگینی به دنبال دارد و علاوه بر مجازات حدی، مجازات تکمیلی مانند محرومیت از رانندگی و ابطال گواهینامه نیز را به همراه خواهد داشت.

جعفری دولت‌آبادی با تاکید بر اینکه عرضه مشروبات الکلی، در اماکن عمومی از جمله هتل‌ها و رستوران‌ها جرم است، از پلیس و اتحادیه‌ها خواست از این کار جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه در مبارزه با قاچاق و عرضه مشروبات الکلی، اقدامات پلیس و دستگاه قضایی به تنهایی کفایت نمی‌کند، نقش دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: باید این موضوع در آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و دیگر حوزه‌های فرهنگی برای جوانان تبیین شود.

دادستان تهران لزوم اطلاع‌رسانی در مورد حرمت شرب خمر و جرم بودن مصرف و عرضه مشروبات الکلی را مورد تاکید قرار داد و گفت: متهمان بازداشتی‌ نسبت به حرمت یا جرم بودن مشروب‌خواری ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند؛ لذا وظیفه دستگاه‌های آموزشی و فرهنگی است که با اقدامات پیشگیرانه و آموزشی اطلاع‌رسانی لازم را در این خصوص صورت دهند.

جعفری دولت‌آبادی خواستار ورود دیگر سایر دستگاه‌های مرتبط در جرایم راجع به مشروبات الکلی شد و اظهار داشت: هر چند گزارش‌هایی مبنی بر مصرف مشروبات الکلی به دادستانی ارسال می‌شود اما این به این معنا نیست که جامعه ما از مسیر عفاف و دین‌ورزی خارج شده است‌؛ هم‌چنان که مردم در مراسم دینی و مذهبی نشان داده‌اند که به مذهب و شعایر دینی توجه کامل دارند.

عباس جعفری دولت آبادی عباس جعفری دولت‌آبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر