کد خبر: 711229 A

معاون وزیر کشور:

معاون وزیر کشور با اشاره به تنوع فعالیت های شهرداری ها نسبت به گذشته و افزایش انتظارات مردم، گفت: اداره شهر بدون اتکا به کمک های دولت نیازمند تغییر تفکرات و گفتمان جدید در شهرداری هاست.

 به گزارش ایلنا، مهدی جمالی نژاد که شامگاه پنجشنبه در نشست با شهرداران استان لرستان، اظهارداشت: شهرداران برای اداره شهرها باید دکترین جدید ارایه داده و از روش های جدید مدیریتی و فناوری های نوین استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه در این شرایط، سخت کار کردن مهم و هنر است، افزود: در دورانی که دولت با محدودیت های مالی روبروست به راحتی می توان با اتکا به ظرفیت های موجود در شهر آنها را اداره کرد به شرطی که نگرش ما در شهرداری، اتکا به روش های جدید مدیریتی و استقبال از افکار و ایده های نو و دور شدن از تفکر اداره شهر با اتکا به اعتبارات دولتی باشد.

جمالی نژاد اضافه کرد: در گذشته تمام تصمیمات به صورت متمرکز گرفته می‌شد اما اکنون نفس شوراها و غیر دولتی بودن شهرداری‌ها بسیار خوب است و می توان در این عرصه بدون ضوابط اداری خاص دستگاه های دولتی برای توسعه شهر تلاش کرد.

وی با اشاره به محدودیت های مالی فعلی دولت برای کمک به شهرداری ها، اظهار کرد: لازم است شهرداران بیش از گذشته به حوزه شناسایی مزیت های رقابتی شهر و برنامه ریزی در خصوص جذب سرمایه گذار، ایجاد درآمد پایدار، تولید اشتغال و کارآفرینی ورود نمایند.

جمالی نژاد تصریح کرد: خوشبختانه شهرها و مناطق روستایی کشورمان دارای جاذبه های مناسب و گاه منحصربفردی برای تولید درآمد، بویژه در موضوع کردشگری، هستند ولی این امر با نگاه های مدیریتی قدیمی امکان پذیر نیست و تحقق آن مستلزم میدان دادن شهرداری ها و دهیاری ها به تفکرات جدید و ایده های خلاقانه و صاحبان فکرها و اندیشه های جدید می باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه استان لرستان به لحاظ زیبایی بی نظیر است و ظرفیت بالایی برای جذب گردشگر دارند، گفت: این امر کار شهرداران لرستان را دوچندان می کند زیرا باید از این ظرفیت ها بخوبی بهره ببرند و درآمد و اشتغال ایجاد نمایند.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه با بیان اینکه شهرداری نهادی مستقل، عمومی و غیر دولتی است و به دلیل اصل تمرکز زدایی بنا نهاده شده است، تصریح کرد: مدیران توانمند باید در کمبود اعتبارات هم به خوبی کار خود را انجام دهند و در شرایط سخت اقتصادی می توان با ایده نو شهرها را اداره کرد.

جمالی نژاد افزود: باور کنید به راحتی می‌شود در چنین شرایط سخت اقتصادی شهرها را اداره کرد ویژه شهرهایی همچون شهرهای لرستان که تمام امکانات خدادادی را دارند ولی باید تحول در روش های انجام کار در دستور کار شهرداری ها قرار گرفته و برای اداره شهرها از روش های جدید استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس بسیاری از زیرساخت ها در کشور فراهم نبود اما در آن دوران مردم به مدیران اعتماد داشتند افزود: اما اکنون که خیلی از زیرساخت ها را داریم این اعتماد در بین مردم کم شده است.

وی با اشاره به اینکه با اعتماد سازی می توان به توسعه شهری کمک کرد، ادامه داد: باید با شفافیت و راستگویی به مردم ثابت کرد که به مردم توجه می شود و رفع انتظارات آنها در اولویت مسوولان شهر است.

جمالی نژاد همچنین تاکید کرد: با همدلی، رفاقت و هم افزایی می توان به توسعه شهری کمک و برای آبادانی شهرها و روستاها تلاش کرد ولی اگر شورا و شهرداری هر روز با هم دعوا داشته باشند به جایی نمی رسیم.

جمالی نژاد با تاکید بر اینکه در شرایط سخت باید امید را به مردم بدهیم و پشتیبان مردم باشیم، افزود: تمامی تلاشهایمان در سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور حمایت از شهرداریها و دهیاریهاست و سعی می کنیم قدم های خوبی برای توسعه این دو نهاد برداریم.

وی خطاب به شهرداران استان لرستان گفت: باید با اراده جدید به دنبال تحول باشیم و بیش از بازآفرینی شهرها، بازاندیشی را در دستور کار قرار دهیم و با کارهای علمی و با جدیت برای تحول شهرها تلاش کنیم.

معاون عمران و توسعه امور شهری وزیر کشور همچنین گفت: افزایش حقوق و مزایای شهرداران و تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری ها در اولویت قرار دارد.

جمالی نژاد همچنین افزود: در صورت بازگشت سه هزار و ۲۰۰میلیارد تومان اعتبارات قانون مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری ها و دهیاری ها، تا پایان سال کمک هایی به این دو نهاد صورت می گیرد و برای تامین تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز آنها اقدام خواهیم کرد.

مهدی جمالی‌نژاد مهدی جمالی نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر