کد خبر: 711192 A

قاسمی:

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه برای گسترش همکاری‌های همه‌جانبه، وزیر امورخارجه به هند می‌رود، تاکید کرد: این سفر اهمیت بسیاری با توجه به نوع همکاری‌ها و ظرفیت‌های دو کشور دارد.

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی درباره اینکه اولین سفرهای آتی وزیر امور خارجه به کدام کشورها خواهد بود؟ گفت: رایزنی‌‌‌هایی برای انجام مقدمات آمد و شدهای دیگر با برخی همسایگان نیز وجود دارد و همانگونه که وزیر امور خارجه اعلام کرده، مقصد بعدی ایشان بعد از هند، کشور عراق خواهد بود.

وی افزود: وزیر امور خارجه در آینده‌‌ای نه‌چندان دور سفرهایی را به کشورهای همسایه در ادامه سیاست دائمی و تغییرناپذیر ایران نسبت به همسایگان و در جهت گسترش همکاری‌‌های همه‌‌جانبه، تعمیق روابط اقتصادی - بازرگانی و رایزنی‌‌های سیاسی خواهد داشت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه نگاه ایران به همسایگان و کشورهای منطقه همواره نگاهی مثبت و همزیستی مسالمت‌‌‌‌آمیز، روابط بهتر و همچنین تلاش جمعی برای صلح و ثبات و امنیت پایدار در منطقه و گسترش بیشتر همکاری‌‌های اقتصادی است، اظهار داشت: ارتباط با کشورهای همسایه به طور مستمر در سالیان اخیر دنبال شده و ارتباط مستمر و ارتباط تنگاتنگ با همسایگان سیاست کلان، دائمی و روشن جمهوری اسلامی ایران است. 

قاسمی ادامه داد: علاقه‌مند هستیم علاوه بر همسایگان و کشورهای پیرامونی بتوانیم با همه کشورهای منطقه در جهت همگرایی و همزیستی مسالمت‌‌آمیز و کاهش برخی اختلافات در بین برخی از کشورهای منطقه تلاش کنیم. 

وی با بیان اینکه راهی به جز این برای ادامه حیات و ایجاد منطقه‌‌ای قدرتمند و توسعه‌‌یافته وجود ندارد، تصریح کرد: این رویکرد، مسیری مشخص و مستمر است و ما در دوران اخیر روابط خود را با همسایگان تا حد ممکن افزایش داده‌‌ایم و با جدیت جلو خواهیم رفت.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه وزیر امور خارجه ایران در آینده‌ای نه‌‌‌چندان دور سفرهای دیگری را به صورت دوجانبه و برای تعمیق حوزه همکاری‌‌‌ها و مسائل اقتصادی - بازرگانی و رایزنی‌‌های سیاسی به کشورهای منطقه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: امیدواریم با این حسن نیت و نگاهی که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، برخی از کشورهای منطقه که در گذشته با توهمات موهومی نسبت به جمهوری اسلامی ایران رفتار می‌‌کردند، این واقعیت را درک کنند و از نگاه ایران به برخی از مسائل و مشکلات منطقه درس عبرت بگیرند که ایران چگونه در جهت صلح و ثبات دیگر کشورهای منطقه تاکنون تلاش کرده است.

قاسمی با بیان اینکه کارنامه ایران در حوزه مسائل منطقه‌‌‌ای بسیار درخشان است، ابراز داشت: کارنامه ایران به‌خصوص در حوزه کشورهایی مانند عراق، سوریه و حتی یمن در جهت ایجاد ثبات، امنیت و بازگشت آرامش به این کشورها بسیار درخشان است به گونه‌ای که شاهد آغاز مذاکرات گروه‌‌های یمنی در سوئد بودیم و امیدواریم آنهایی که از روند آتش‌بس تعیین شده، عبور کرده و به خشونت ادامه می‌‌دهند؛ همه موازین تفاهم شده را رعایت کنند.

وی با اشاره به وضعیت سوریه بیان کرد: وضع سوریه نیز به گونه‌‌ای است که همه به مواضع پنج یا شش سال پیش ایران که بسیاری آن را باور نداشتند، بازگشته‌‌اند و امروز شاهد بازنگری جدی در مواضع کشورها نسبت به مسئله سوریه و واقعیت تروریسم هستیم و به نظر می‌‌رسد، رفته رفته برخی کشورها برای بازگشایی سفارتخانه‌‌هایشان در دمشق وارد مرحله عمل می‌‌شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: این مسائل حکایتگر خردمندی و درایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نسبت به برخی از تحولات منطقه است که با تیزبینی خاص خود آینده و امروز را از دیرباز می‌‌دید و به دیگران نیز توصیه می‌‌کرد شتابزده در مورد مسائل منطقه تصمیم‌‌گیری و عمل نکنند.

بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر